Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Targi CES 2020

AGD i sztuczna inteligencja

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas wielu producentów zwracało uwagę na rolę sztucznej inteligencji w naszym życiu i rozmaite udogodnienia, jakie wraz z jej obecnością mogą się pojawić w różnego rodzaju sprzęcie, w tym również w AGD.

Choć AGD na targach CES nie stanowi głównej osi zainteresowań, to jednak także w Las Vegas nie zabrakło „inteligentnego” kuchennego sprzętu wolnostojącego i do zabudowy. Mamy tu na myśli m.in. lodówki ze sztuczną inteligencją i całe szeroko pojęte systemy smart home, w których może funkcjonować także AGD, np. piekarnik czy pralka.

AGD i sztuczna inteligencja

Lifestyle’owe innowacje na CES 2020

Nowe „inteligentne” sprzęty projektowane są tak, by redefiniować codzienne zadania, umożliwiając użytkownikom skupienie się na tym, co dla nich najważniejsze. Na targach CES 2020 firma Samsung zaprezentowała modułowe, personalizowane sprzęty AGD wyposażone w innowacyjne rozwiązania techniczne.

Nowe urządzenia w portfolio Samsunga odzwierciedlają to, jak dziś żyjemy i jak spędzamy czas w naszych domach. Nie są one już tylko miejscem odpoczynku, ale stały się połączeniem siłowni, biura i centrum rozrywki. Podążając za zmieniającymi się trendami, Samsung prezentuje nowe, innowacyjne wzornictwo, a tym samym reinterpretuje funkcjonalność urządzeń i ich rolę w naszym życiu. W rezultacie powstały sprzęty, które są elastyczne i wielofunkcyjne oraz ustanawiają nowy standard personalizacji wnętrz w zgodzie z własnym stylem.

Lifestyle’owe innowacje

– W Erze Doświadczeń będziemy musieli przemyśleć przestrzeń, jaką przeznaczamy na nasz zróżnicowany i wciąż ewoluujący styl życia – powiedział H.S. Kim, President and CEO of Consumer Electronics Division, Samsung Electronics.

Przenośna płyta indukcyjna

Zaprojektowana przez Samsunga z myślą o małych przestrzeniach Portable Slim Double Induction, czyli przenośna płyta indukcyjna o dwóch strefach grzewczych, ułatwia przygotowywanie posiłków w dowolnym miejscu w kuchni, a nawet w innym pomieszczeniu. Urządzenie ma dużą moc i pozwala precyzyjnie gotować potrawy na dwóch indukcyjnych strefach grzewczych, dla których ustawiać można różne poziomy grzania. Strefy mogą funkcjonować oddzielnie w przypadku używania mniejszych patelni czy garnków lub stworzyć jedną dużą powierzchnię w razie grillowania czy gotowania przy użyciu większych naczyń kuchennych. To kolejne ciekawe rozwiązania w tej kategorii produktów proponowane przez koreańską firmę. Samsung ma już w ofercie płytę indukcyjną NZ64N7757GK z Wi-fi i Bluetooth. Pracę urządzenia można zdalnie monitorować, a dzięki bezprzewodowemu połączeniu okap Samsunga (modele NK24N9804VB i NK36N9804VB) automatycznie zacznie filtrować powietrze i dostosuje swoją pracę do płyty.

Spersonalizowana lodówka

Jedną z lifestyle’owych nowości są lodówki z linii Bespoke, które zapoczątkowały zupełnie nową kategorię spersonalizowanych sprzętów domowych. To rozszerzenie istniejącego, bogatego portfolio lodówek firmy Samsung, na które składają się m.in. lodówka z serii Family Hub z multimedialnym ekranem, będąca swoistym centrum zarządzania domem, oraz wyjątkowo stylowe, duże, rodzinne urządzenia z linii Prestige Collection.

Lodówki z linii Bespoke są tworzone w personalizowany sposób w zależności od potrzeb i gustu użytkowników. Urządzenie oferowane jest w kilku różnych wersjach, od urządzeń jedno- do czterodrzwiowych. W wypadku frontu lodówki użytkownicy mogą wybierać spośród trzech różnych materiałów – metalu cotta, szkła satynowego i szkła glam – oraz wielu opcji kolorystycznych (m.in. szarej, granatowej, różowej, żółtej, białej lub miętowej). Można także spersonalizować działanie samej lodówki, a to za sprawą Flex Zone – przestrzeni, która może pełnić funkcję zarówno chłodziarki, jak i zamrażarki.

Spersonalizowana lodówka

Jedną z lifestyle’owych nowości Samsunga są lodówki z linii Bespoke, które zapoczątkowały zupełnie nową kategorię spersonalizowanych sprzętów domowych.

Stylowe i kompaktowe chłodzenie

Samsung zaprezentował na CES nową serię urządzeń chłodniczych Cube Refrigerator. Obejmuje ona trzy modele niewielkich lodówek: Wine, Beer i Beauty. Te modułowe chłodziarki dostępne są w różnorodnych stylowych kolorach, które można doskonale dopasować do każdego wystroju wnętrza. Ich wyjątkowy design o pięknym wykończeniu umożliwia ustawienie jednego urządzenia na drugim, co oznacza, że lodówki z łatwością można umieścić w dowolnym pomieszczeniu – także w sypialni. Specjalna technika chłodzenia zapewnia, że lodówki pracują na tyle cicho, by nie zakłócać snu. Można je połączyć także z podobnym stylistycznie oczyszczaczem powietrza Cube, tworząc tym samym idealnie połączony system urządzeń, bez których nie może się obyć żadne stylowe, nowoczesne mieszkanie.

Sztuczna inteligencja w lodówce

Podczas tegorocznych targów firma Samsung zaprezentowała najnowszą wersję lodówki Family Hub, wyposażoną w nowe, „inteligentne” funkcje usprawniające codzienne czynności. Nowa lodówka pozwoli członkom rodziny łatwiej dzielić się ważnymi informacjami i sterować większą liczbą połączonych urządzeń w ramach „inteligentnego” domu, a także planować posiłki. Użytkownicy mogą liczyć teraz na jeszcze bardziej spersonalizowane funkcje, które oferuje najnowszy model Family Hub.

Sztuczna inteligencja

Podczas oficjalnej konferencji prasowej przedstawiciele firmy Bosch zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych 2 lat planują wyszkolić nawet 20 tys. osób w zakresie AI, czyli sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja

Automatyczne informacje o zawartości lodówki

Firma LG zaprezentowała dwie „inteligentne” lodówki InstaView – jedną z wytwornicą lodu Craft Ice, a drugą wyposażoną w rozwiązanie ThinQ drugiej generacji. Dobrze przemyślane funkcje, opracowane z myślą o uatrakcyjnieniu domowych przyjęć oraz ułatwieniu użytkowania, sprawiają, że rewolucyjne lodówki InstaView są jeszcze wygodniejsze i sprawiają więcej radości. Dzięki technice LG InstaView do wnętrza lodówki można zajrzeć, nie otwierając jej drzwi, przez panel z przezroczystego szkła, który dodatkowo pełni funkcję ekranu do wyświetlania przepisów lub filmów prezentujących przygotowywanie potraw. Wspomniana już wytwornica lodu Craft Ice, uhonorowana nagrodą „CES 2020 Innovation Award”, jako pierwsza na świecie została wyposażona w urządzenie do wytwarzania lodu w kulkach, które topią się znacznie wolniej niż tradycyjne sześcienne kostki lodu.

Pralka z AI

Ciekawą innowacją LG była pralka ze sztuczną inteligencją, dzięki której optymalną skuteczność prania można uzyskać bez zastanawiania się nad doborem ustawień i ilością detergentu. Model LG ThinQ, bo o nim mowa, uhonorowany został nagrodą „2020 CES Innovation Award”. Jest wyposażony w technikę AI DD (Artificial Intelligent Direct Drive), a także wspomnianą już funkcję diagnostyczną Proactive Customer Care, również opartą na sztucznej inteligencji opracowanej przez LG. Za pomocą aplikacji LG ThinQ „inteligentna” pralka może też połączyć się asystentem Amazon Alexa i przesyłać powiadomienia, na przykład o kończącym się zapasie detergentu. Korzystając z aplikacji, użytkownicy mogą włączyć usługę Amazon Dash Replenishment w celu automatycznego zamawiania wstępnie wybranych środków, takich jak płyn do prania lub zmiękczacz do tkanin.

Pralka z AI

Wśród innowacyjnych urządzeń zaprezentowanych na CES przez firmę LG znalazły się pralka ze sztuczną inteligencją, „inteligentna” chłodziarkozamrażarka, a także urządzenie do uprawy roślin jadalnych w domu.

Pralka z AI
Pralka z AI

Urządzenie do uprawy roślin w domu

Dość nietypową konstrukcją zaprezentowaną przez firmę LG na CES było urządzenie do uprawiania roślin jadalnych w domu. Ma ono pionową konstrukcję i jest przeznaczone do zabudowy. Zastosowano w nim zaawansowane rozwiązania do regulacji oświetlania, temperatury i wilgotności. Korzystając z wygodnych, kompletnych pakietów z nasionami oraz aplikacji do monitorowania wzrostu, użytkownicy tego urządzenia mogą łatwo w warunkach domowych hodować jadalne rośliny, które są smaczne i bogate w składniki odżywcze.

Nowe urządzenie LG pozwala nawet zupełnym nowicjuszom czerpać pełną radość z ogrodniczych sukcesów. Powstało z myślą o milionach konsumentów z całego świata, którzy troszcząc się o zdrowe odżywanie, chcą dobrze znać skład i pochodzenie żywności. Ze względu na możliwość uprawiania apetycznych, świeżych ziół oraz warzyw przez cały rok urządzenie idealnie nadaje się dla mieszkańców miast oraz wszystkich, którzy chcą prowadzić zdrowszy, proekologiczny styl życia.

Urządzenie do uprawy

Samsung zapowiedział dekadę innowacji skupionych na potrzebach ludzi. Wśród nowości koreańskiej firmy były m.in. modułowe chłodziarki z serii Cube Refrigerator.

Jedna platforma, wiele urządzeń

Firma Bosch zapowiedziała powiększenie oferty usług w zakresie Residential IoT, czyli Internetu rzeczy dla gospodarstw domowych. Home Connect, otwarta platforma IoT integrująca sprzęt AGD firmy Bosch oraz innych producentów, przy której współpracuje już ok. 40 partnerów, „wychodzi z kuchni”, aby oferować usługi dla całego domu. Od połowy 2020 r. za pomocą aplikacji będzie można sterować także oświetleniem, żaluzjami i roletami, sprzętem audio-wideo czy „inteligentnymi” urządzeniami ogrodowymi. Liczba partnerów platformy zwiększy się ponad dwukrotnie. Tym samym życie w domach stanie się jeszcze bardziej komfortowe i lepiej zorganizowane. Integracja spod znaku IoT odgrywa decydującą rolę szczególnie w dziedzinie techniki zabezpieczeń. W celu optymalnej harmonizacji aplikacji dozoru wizyjnego i zabezpieczeń w budynkach komercyjnych, a także optymalnego doboru urządzeń, oprogramowania i danych, spółka zależna Bosch Security and Safety Things stworzyła własną, otwartą platformę IT. Dzięki niej można np. szybko przetestować kompatybilność aplikacji lub zastosowania oraz szybciej wdrażać systemy. Na targach CES można było zobaczyć przykładowe zastosowania w obszarze Connected Living oraz Mobility.

Firma Bosch rozwija również swój system Smart Home, który wkrótce będzie kompatybilny z Apple HomeKit. W przyszłości możliwe więc będzie sterowanie systemem „inteligentnego” domu Boscha za pomocą aplikacji Apple Home i asystenta głosowego Siri. Aby jeszcze bardziej zwiększyć korzyści dla klientów, w przyszłości Bosch zaoferuje swoim partnerom opcję włączenia „inteligentnych” domów i usług Bosch do ich własnych ofert za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (API).

2020-02-03

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket