Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

BSH

Inwestycje w fabryki i innowacyjne rozwiązania techniczne

Inwestycje w fabryki

Rozmowa z Pawłem Adamowiczem, dyrektorem Fabryki Suszarek Bębnowych do Ubrań w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Redakcja: W segmencie pralniczym BSH jest jednym z rynkowych liderów. Warto podkreślić, że to właśnie w Polsce znajdują się bardzo ważne dla grupy fabryki pralek czy suszarek bębnowych. Dlaczego to właśnie w naszym kraju BSH zdecydowało się na produkcję tych urządzeń?

Paweł Adamowicz: Nasze doświadczenia budujemy od 1994 r., kiedy to zmontowaliśmy w Łodzi pierwszą pralkę. Przez lata, dostarczając miliony niezawodnych i jakościowych urządzeń, zbudowaliśmy zaufanie, które pozwoliło nam już w 2005 r. uruchomić nowoczesną fabrykę suszarek. To stąd, z Polski, zasilamy rynki na całym świecie.

Polskie fabryki są nieustannie rozwijane i usprawniane. W 2019 r. zakończył się ważny projekt modernizacji fabryki suszarek. Na czym polegały zmiany i dlaczego konieczne było ich przeprowadzenie?

Zacznę od tego, dlaczego w ogóle zdecydowaliśmy się wdrożyć zmiany. Rynek urządzeń suszących do ubrań z roku na rok rośnie, coraz więcej klientów odkrywa korzyści płynące z użytkowania suszarki. By móc reagować i odpowiadać na rosnący popyt, uruchomiliśmy w fabryce poważny projekt inwestycyjny, opiewający na kwotę aż 100 milionów złotych, który pozwolił zwiększyć moce produkcyjne nowoczesnych urządzeń z pompami ciepła o ponad 40 proc. Oprócz nowych urządzeń produkcyjnych i innowacyjnych zmian w procesie produkcji, udoskonaliliśmy także systemy testów jakościowych oraz przebudowaliśmy sposób przepływu materiału. Dzięki reorganizacji możemy również szybciej i łatwiej wprowadzać wszystkie nasze innowacje produktowe. Wszystko w kierunku bezpieczniej pracy, wyższej jakości oraz efektywności.

Suszarki do ubrań to w Polsce jednak wciąż jeszcze „raczkujący” sektor. Czym to jest spowodowane? Czy na najbliższe lata przewidywany jest wzrost sprzedaży tych urządzeń w naszym kraju?

Suszarki bębnowe do ubrań wciąż traktujemy w naszym kraju nie jako urządzenia pierwszej potrzeby, ale jako dobra luksusowe. Porównałbym tę sytuację z wprowadzaniem na rynek zmywarek do naczyń. Miało to miejsce około 30 lat temu. Ich znajomość była wówczas naprawdę znikoma, a dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Podobnie rzecz ma się z suszarkami do ubrań. Na razie może nie są powszechnie znane, ale już teraz widzimy ich znaczny wzrost sprzedaży w Polsce i jestem przekonany, że trend ten będzie się utrzymywał przez kolejne lata.

Inwestycje w fabryki

Modernizacja fabryki usprawniła i przyspieszyła produkcję. Urządzenia mogą być testowane już na linii montażowej, a procesy kontrolne są wspierane przez rozwiązania zgodne z założeniami przemysłu 4.0.

Inwestycje w fabryki
Inwestycje w fabryki

Zdecydowana większość pralek, a zwłaszcza suszarek wytwarzanych w polskich fabrykach, jest zatem eksportowana. Do jakich krajów trafia najwięcej tego typu sprzętu produkowanego w Polsce przez BSH?

Nasze urządzenia z sektora pralniczego w głównej mierze trafiają do klientów w Europie. Jeśli chodzi o suszarki, najpopularniejszą destynacją są Niemcy. Drugim krajem pod względem wielkości eksportu są dla nas... Chiny. Tak, tak, wiele osób mogłoby się zdziwić, ponieważ nie jest to „standardowy” kierunek. U nas się sprawdza i coraz więcej urządzeń „Made in Poland” klasy premium sprzedajemy z sukcesem chińskim klientom, gdzie również jesteśmy liderem rynku.

Przyjrzyjmy się bliżej produkowanym przez Was urządzeniom. W suszarkach marki Bosch czy Siemens możemy znaleźć modele z pompą ciepła. Co z punktu widzenia konsumenta daje to rozwiązanie? Czy warto wybierać tego typu modele?

Układ pompy ciepła, który w skrócie możemy opisać jako „odwróconą lodówkę”, realizując zasady termodynamiki, zapewnia najbardziej ekonomiczną i ekologiczną realizację procesu suszenia. W porównaniu z konwencjonalnym urządzeniem dla konsumenta oznacza to obniżone zużycie energii oraz delikatniejsze traktowanie ubrań. Tkaniny eksponowane są na mniejsze gradienty temperatury potrzebne do suszenia. Jesteśmy prekursorem tej techniki na rynku suszarek i od lat intensywnie pracujemy nad jej doskonaleniem.

Z kolei w Waszych pralkach znajdziemy modele wykorzystujące „inteligentny” system dozowania i-DOS. Czym wyróżnia się to rozwiązanie?

I-DOS oznacza automatyczny system dozowania, ale od razu zaznaczę, że nie należy spłycać jego możliwości do funkcji odmierzania ilości detergentu, choć trzeba przyznać, że jest niezwykle dokładny – potrafiodmierzyć płyn z dokładnością do 1 ml. W praktyce jest to rewolucyjna technika, która pozwala na dobranie idealnej ilości detergentu do prania na podstawie analizy wielu czynników, m.in. wielkości załadunku, stopnia zabrudzenia tkanin, rodzaju środka piorącego. Bierze przy tym pod uwagę twardość wody i wybrany program prania.

Inwestycje w fabryki

Zespół pracowników świętujący zakończenie projektu modernizacji oraz rozpoczęcie produkcji innowacyjnych urządzeń Smart Dry w Fabryce Suszarek do Ubrań.

Na jakie jeszcze praktyczne funkcje i rozwiązania warto zwrócić uwagę, wybierając pralkę i suszarkę z oferty grupy BSH?

Naszym nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia klientów poprzez oferowanie im innowacyjnych urządzeń gospodarstwa domowego. W naszych urządzeniach znajdziemy wiele praktycznych zastosowań, bo to codzienne użytkowanie naszych sprzętów nam je podpowiada. Ciekawą funkcją jest VarioPerfect, która pozwala nam w łatwy sposób nadać priorytet trybowi pracy. Zależy nam na czasie, oszczędności czy może złotym optimum? Decydujemy sami. Tegoroczną premierą w naszych suszarkach jest natomiast AutoClean. Funkcja ta łączy w sobie zaawansowane rozwiązania techniczne, dbałość o ekologię (system samooczyszczenia wymiennika ciepła gwarantuje niezmiennie niskie zużycie energii) oraz wygodę użytkowania. Ci, którzy posiadają suszarkę bębnową w domu, wiedzą, że filtr w drzwiach suszarki należy opróżniać po każdym jej użyciu, czyli średnio ok. 160 razy w roku. My wprowadziliśmy na rynek taką suszarkę, w której tego filtra nie musimy czyścić, bo go po prostu tam nie ma. Dzięki innowacyjnie zaprojektowanemu systemowi mikrowłókna i osady, które pozostawiają ubrania w trakcie suszenia, są automatycznie spłukiwane i kierowane do kolektora zlokalizowanego u dołu urządzenia. Wystarczy opróżnić go raz na około 20 cykli, a więc zaledwie osiem razy w roku.

Z upływem lat zmieniają się też potrzeby i wymagania konsumentów. Pojawia się coraz więcej „inteligentnych” funkcji. Czy Pana zdaniem za kilka czy kilkanaście lat będziemy sterować AGD wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych, a może po prostu wystarczą komunikaty głosowe?

Sterowanie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dostępne jest już dziś w naszych modelach z platformą Home Connect. W każdym naszym nowym urządzeniu wdrażamy krok po kroku innowacje, oferując nowe funkcje, w coraz większej mierze oparte na technikach i usługach cyfrowych. Za kilkanaście lat oczekiwałbym, że urządzenia staną się autonomiczne. Oszczędzając nasz czas i środowisko, będą poprawiać jakość naszego życia w jeszcze większym zakresie.

Inwestycje w fabryki

Urządzenia produkowane w łódzkiej fabryce mogą być wyposażane w najnowsze rozwiązania techniczne, także te, które wykorzystują Internet rzeczy.

Inwestycje w fabryki
Inwestycje w fabryki

Platforma Home Connect jest zresztą do tego doskonałym narzędziem. Co „potrafią” pralki czy suszarki, które ją wykorzystują?

Home Connect to rodzina urządzeń „połączonych”, które przy pomocy aplikacji umożliwiają rozwijanie ich funkcjonalności. W czasie ostatnich targów branżowych IFA w Berlinie zaprezentowaliśmy naszą innowację Smart Dry, gdzie suszarka w ramach systemu Home Connect potrafizdalnie połączyć się z pralką. Otrzymując od pralki parametry ostatniego prania, dowiaduje się, jaki program został wykorzystany, jaki był poziom zapełnienia bębna i jak przebiegał proces wirowania. Dzięki tym informacjom może automatycznie zapewnić optymalne parametry suszenia – maksymalizując efekt oraz redukując do minimum czas całego procesu.

Platforma Home Connect jest nieustannie rozwijana i usprawniana. Już dzisiaj współpracuje ona chociażby z Alexą Amazona i potrafinaprawdę wiele. Jakich rozwiązań możemy się wkrótce spodziewać w Waszej platformie?

Home Connect obecny jest w kilkudziesięciu krajach, a jego popularność stale rośnie. W najnowszej wersji systemu niektóre urządzenia potrafią komunikować się już nie na linii urządzenie – użytkownik, a urządzenie – urządzenie. Sprzęty wymieniają się informacjami i dostosowują do siebie programy, tak jak w wspomnianej już przeze mnie technice Smart Dry. Home Connect otwiera nam dalsze możliwości, by oferować naszym klientom dodatkowe usługi, jak zdalne wsparcie, diagnostyka oraz poszerzenie funkcjonalności urządzeń. Pytanie o to, jakie jeszcze rozwiązania technologiczne i korzyści przyniesie rozwój Internetu rzeczy (IoT), pozostawiam otwarte. Sam z ciekawością będę spoglądał w przyszłość (#LikeABosch).

Inwestycje w fabryki

Znajdująca się w Łodzi fabryka suszarek do ubrań jest jedyną tego typu placówką w Grupie BSH.

Inwestycje w fabryki

Paweł Adamowicz, dyrektor Fabryki Suszarek Bębnowych do Ubrań w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Rozmawiał: Łukasz Sowiński

2019-12-27

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket