Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ODKURZACZE

Porządek musi być!

Porządek

W utrzymaniu porządku i czystości w warsztacie, garażu lub w przydomowym ogrodzie pomoże odpowiedni odkurzacz. Poszukując najlepszego dla nas modelu, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku urządzeniami i stosowanymi w nich rozwiązaniami. Przede wszystkim należy zastanowić się, do czego i w jakich warunkach odkurzacz będzie najczęściej wykorzystywany.

Na rynku dostępne są rozmaite modele, różniące się parametrami, solidnością wykonania, a co za tym idzie – także ceną. Te najtańsze wykorzystują nieco mniej trwałe komponenty i raczej nie sprawdzą się przy intensywnym korzystaniu ze sprzętu. Z kolei odkurzacze profesjonalne są mocne i przystosowane do codziennej i długotrwałej eksploatacji, nawet w trudnych warunkach. Poza wydajnością, trwałością i zakresem zastosowań te dwie grupy różnią się również ceną. Urządzenia profesjonalne są, oczywiście, sporo droższe, więc należy się zastanowić, czy ich możliwości rzeczywiście będą wykorzystywane. Inne wymagania stawia się urządzeniom, które mają być używane podczas prac remontowych, inne w warsztacie stolarskim, a inne w wypadku modeli do pracy z zanieczyszczeniami niebezpiecznymi.

Porządek

O co chodzi z klasami?

Zgodnie z odpowiednimi normami dotyczącymi systemu klasyfikacji pyłów możemy wyróżnić 3 podstawowe klasy profesjonalnych odkurzaczy warsztatowych. Zostały im przyporządkowane 3 litery alfabetu: L, M i H. Oznaczenia te pochodzą od angielskich określeń (odpowiednio: low – niski, medium – średni i high – wysoki) powiązanych z wartością MAC (od ang. maximum allowable concentration – maksymalnego dopuszczalnego stężenia pyłu na stanowisku pracy).

Ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, do usuwania których służą odkurzacze, możemy wyróżnić następujące klasy tych urządzeń:

  • L – klasa odkurzaczy wykorzystywanych przede wszystkim do prac remontowych i usuwania powstałego podczas nich pyłu i zabrudzeń. Modele klasy L nadają się do odkurzania drobniejszych, sypkich zabrudzeń, takich jak żwir czy piasek. Maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu dla tej klasy wynosi poniżej 1 proc.;
  • M – klasa odkurzaczy pozwalających m.in. na usuwanie zabrudzeń z drewna i materiałów drewnopodobnych, takich jak np. płyty MDF. Za pomocą tego typu modeli usuniemy pył, m.in. również z płyt gipsowych. Maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu jest w tym wypadku mniejszy od 0,1 proc.;
  • H – najbardziej wszechstronna klasa odkurzaczy warsztatowych, przeznaczona do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Modele do niej należące pozwalają na usuwanie m.in. azbestu, pozostałości kadmu, niklu i ołowiu, wełny mineralnej, a nawet pleśni – bez zagrożenia dla zdrowia człowieka (dzięki wykorzystywanym filtrom). Współczynnik przepuszczania pyłu w klasie H nie przekracza 0,005 proc.

Dostępna jest także specjalna odmiana odkurzaczy do pyłów klasy pyłów palnych – materiałów powstałych przy obróbce aluminium, cynku, papieru, sadzy i lakierów proszkowych.

Porządek

Odkurzacz może być też wyposażony w funkcję wydmuchu. Tego typu modele mogą z powodzeniem zastąpić klasyczną dmuchawę do liści.

Konstrukcja klasy „L”

Odkurzacze przemysłowe przystosowane są do usuwania różnej klasy pyłów (zgodnej z wartością MAC – od ang. „maximum allowable concentration” – maksymalne dopuszczalne stężenie). Do sprzątania żwiru czy piasku przystosowany jest model RP300YDL firmy Hikoki, charakteryzujący się klasą filtracji „L” (od ang. „low”, która odpowiada pyłom o małym stężeniu). Urządzenie może pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. Wyposażone jest w zbiornik o maksymalnej pojemności 30 l (w praktyce jest to 26 l na pył/ kurz lub 23 l cieczy). Urządzenie ma ponadto możliwość umieszczenia dodatkowego worka na kurz/pył i ręcznego czyszczenia filtra powietrza. Odkurzacz charakteryzuje się mocą 1000 W i przepływem powietrza 3660 l/min. Może współpracować z elektronarzędziami (automatyczne, jednoczesne załączanie po uruchomieniu elektronarzędzia – o mocy maksymalnie do 2600 W). Model RP300YDL waży 9,2 kg. Duże tylne koła ułatwiają przenoszenie urządzenia. W komplecie znajduje się m.in. przewód sieciowy o długości 7,5 m, a także 3,5-metrowy wąż ssący oraz zestaw końcówek do odkurzania.

Konstrukcja

Parametry pracy

Parametry techniczne to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru odkurzacza. Ich znajomość ułatwi nie tylko czytanie etykiet, ale także porównanie poszczególnych modeli i wybór tego, który spełni nasze wymagania. Większość danych odnosi się do tych kwestii, które nie tylko wpływają na efektywność odkurzania, ale też na jego komfort czy skuteczność filtracji.

  • Moc wejściowa – odnosi się do mocy pobieranej przez urządzenie. Jest to moc elektryczna pobierana z sieci lub akumulatora. Moc wejściowa jest podawana przez producenta. W istocie ważniejsza jest skuteczność odkurzania, czyli sprawność energetyczna odkurzaczy.
  • Siła ssania – oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (jego rzeczywistą funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.
  • Podciśnienie maksymalne – to od niego zależy skuteczność oczyszczania powietrza w odkurzaczu. Podaje się je zazwyczaj w kilopaskalach, niekiedy w milibarach.
  • Przepływ powietrza – od tego parametru zależy wydajność urządzenia: im większy przepływ, tym lepiej. Podaje się go w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) lub litrach na sekundę (l/s). Im większa wydajność, tym większy przepływ powietrza w odkurzaczu.
  • Poziom hałasu – podawany jest w decybelach dB(A). Poziom mocy akustycznej mierzy się w zakresie częstotliwości słyszalnych przez człowieka podczas odkurzania. Parametr ten jest bardzo istotny z punktu widzenia użytkownika. To właśnie on decyduje o komforcie odkurzania. Zbyt głośna praca urządzenia jest uciążliwa zarówno dla użytkownika, jak i dla jego otoczenia. Część modeli dostępnych na rynku ma specjalne systemy wytłumiające wibracje i wyciszające pracę silnika.
  • Pojemność zbiornika – na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od ok. 30 do nawet 80 l, warto jednak dokładnie sprawdzić, ile zanieczyszczeń konkretnego rodzaju jest on w stanie pomieścić. Renomowani producenci podają zazwyczaj nie tylko pojemność pojemnika brutto, ale także pojemność netto dla pyłu i wody. Na przykład model o pojemności pojemnika brutto 35 l można bezpiecznie wypełnić 25 l pyłu lub 22 l wody itp.
  • Masa i wymiary – parametry wpływające na wygodę użytkowania i transportu urządzenia.

Porządek
Porządek
Porządek
Porządek

Wybierając odkurzacz do warsztatu czy też do prac remontowych, warto sprawdzić, czy jest on przystosowany także do współpracy z elektronarzędziami wyposażonymi w przyłącza do systemów odsysania pyłu.

Szczelność elementów

Odkurzacz warsztatowy czy przemysłowy (podobnie zresztą jak modele tradycyjne) musi być szczelny, ponieważ szczelność wszystkich elementów urządzenia ma bardzo duży wpływ nie tylko na skuteczność odkurzania, ale także na bezpieczeństwo pracy, szczególnie w zakładach pracy, gdzie obsługujący odkurzacze pracownicy mogą w razie nieszczelności zostać narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami. To, z jakich materiałów wykonane są rury, wąż czy jak skonstruowany jest korpus, ma duże znaczenie dla procesu usuwania zanieczyszczeń. Sama moc pokazuje przede wszystkim to, jak duży będzie pobór prądu, a nie jak duża będzie moc ssania. Jej zmniejszenie może być spowodowane np. mikroszczelinami w rurze czy w połączeniach końcówki z rurą lub rury z korpusem. Odpowiednia izolacja powinna obejmować praktycznie wszystkie elementy odkurzacza – od ssawki przez rurę, worek na kurz aż po filtry powietrza. Idealna szczelność połączeń ogranicza bowiem do minimum wydostawanie się powietrza na zewnątrz, co zapewnia jego duży przepływ, a co za tym idzie zwiększa także skuteczność odkurzania.

Na sucho czy na mokro?

Tu oczywiście również wybór zależy od charakteru pracy oraz zanieczyszczeń. Bardziej uniwersalne są odkurzacze z funkcją sprzątania zanieczyszczeń płynnych, bo nimi można również rozprawiać się z suchymi. Jeśli jednak planujemy wykorzystywać urządzenie tylko do suchej pracy, nie ma sensu dopłacać do opcji czyszczenia cieczy. Do usuwania pyłów wystarczy odkurzacz, który pracuje wyłącznie w trybie suchym. Z kolei odkurzanie na mokro może okazać się przydatne do czyszczenia m.in. tapicerki i wykładzin. Pozwala na usunięcie takich zabrudzeń z głębi materiału, które podczas odkurzania na sucho byłyby trudno dostępne.

Wygodnie, bo bezprzewodowo

Odkurzacze przemysłowe, mimo swojej specyficznej konstrukcji, potrafią być wyjątkowo funkcjonalne. Dowodem tego jest model WD 3 Battery Set marki Kärcher. Można go stosować do odsysania nieczystości zarówno stałych, jak i płynnych (wykorzystuje filtr kartridżowy). Jak sama nazwa modelu wskazuje, odkurzacz zasilany jest bateryjnie. Wersja Battery Set ma w zestawie litowo-jonowy akumulator, który jest kompatybilny z uniwersalną platformą bateryjną Kärcher 36 V. Urządzenie jest równie funkcjonalne jak model zasilany sieciowo, ale znacznie bardziej mobilne i wygodne w użytkowaniu. Doskonale sprawdzi się do odkurzania zarówno w domu, jak i na przydomowej posesji, a także jako odkurzacz samochodowy. Niezależność od dostępności do sieci elektrycznej gwarantuje pełną swobodę pracy użytkownika. Użyteczna funkcja wydmuchu przyda się wówczas, gdy nie trzeba zbierać śmieci czy liści do zbiornika. Zaczep na zderzaku pozwala na szybkie i wygodne odłożenie ssawki, kiedy odkurzacz jest niewykorzystywany. Model WD 3 Battery Set charakteryzuje się mocą znamionową 300 W. Ma zbiornik o pojemności 17 l, wykonany z tworzywa sztucznego. Komfortowe odkurzanie zapewnia 2-metrowy wąż ssący. Możliwość podłączenia różnych ssawek bezpośrednio do węża ułatwia odkurzanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Odkurzacz wyposażony jest w cztery kółka transportowe o średnicy 50 mm, które ułatwiają przenoszenie urządzenia.

Wygodnie,

Odpowiednie filtrowanie

Filtracja w dużym stopniu wpływa na skuteczność odkurzania i odpowiada za jego jakość – zaawansowane odkurzacze gwarantują, że wydmuchiwane przez nie powietrze będzie czystsze od tego w pomieszczeniu. Co ważne, obejmuje ona nie tylko rodzaj i liczbę zastosowanych filtrów, ale także np. rodzaj worka oraz liczbę warstw, z których jest zbudowany. Odpowiedni system filtracji zatrzymuje nawet mikroskopijne drobinki kurzu czy pyłów, nie pozwalając im wydostać się na zewnątrz. Obecność filtra jest już standardem, który można spotkać także w modelach z niższej półki. Istotną cechą jest również sposób czyszczenia filtra. Modele z automatycznym lub półautomatycznym systemem oczyszczania filtra są po prostu wydajniejsze, gdyż ich siła ssania nie zmniejsza się wraz z postępującym zabrudzeniem filtrów, dzięki czemu utrzymuje się cały czas ta sama efektywność pracy.

Funkcje i sterowanie

Wybierając odkurzacz do warsztatu warto zastanowić się, co tak naprawdę jest najważniejsze poza odpowiednią wydajnością: łatwe manewrowanie urządzeniem, duży zasięg pracy, wygodna obsługa czy praktyczne przechowywanie? Na każde z tych zagadnień producenci mają swoje odpowiedzi. Nowoczesne odkurzacze warsztatowe wyposażane są w różnorodne funkcje mające na celu zwiększenie efektywności, wygody i bezpieczeństwa pracy. Jedne wpływają na wszystkie trzy aspekty pracy, inne działają tylko w obrębie któregoś z nich. Na wygodę użytkowania niewątpliwy wpływ ma sposób sterowania funkcjami odkurzacza. Standardem w odkurzaczach są możliwość regulacji mocy ssania, dodatkowe ułatwienia (np. w postaci wskaźników), system automatycznego zwijania przewodu oraz uruchomienia urządzenia. Dzięki możliwości regulacji mocy łatwiej jest dostosować jej poziom do rodzaju czyszczonej powierzchni oraz usuwanych zanieczyszczeń. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje sterowania: manualne i elektroniczne. W wypadku sterowania manualnego regulacja mocy ssania najczęściej odbywa się za pomocą suwaka lub np. pokrętła. Przy użyciu przycisków uruchamia się również automatyczne zwijanie przewodu, a także włącza i wyłącza samo urządzenie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne, któremu często towarzyszy wyświetlacz, pokazujący poziom mocy, dodatkowe funkcje czy konieczność wymiany worka.

Porządek

Lekkie, akumulatorowe odkurzacze warsztatowe (np. Makita DVC260Z) znacznie ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc, nawet tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z zasilania sieciowego.

Współpraca z elektronarzędziem

Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i energię, a także gwarantuje czyste otoczenie w trakcie pracy. Elektronarzędzie podłącza się do specjalnego gniazda w odkurzaczu. Odkurzacz włącza lub wyłącza się równocześnie z podłączonym elektronarzędziem. Można więc powiedzieć, że nie ma „pustych przebiegów”. Ponadto za pomocą specjalnego króćca elektronarzędzie łączy się z systemem ssącym odkurzacza, dzięki czemu pył i urobek są od razu do niego zaciągane, a miejsce obróbki pozostaje czyste.

Ważne wskaźniki

W odkurzaczach stosowane są różnego rodzaju wskaźniki, które są obowiązkowym elementem dla tych użytkowników, którzy nie chcą stale kontrolować pewnych parametrów pracy urządzenia. Wśród tych najbardziej przydatnych można wymienić chociażby wskaźnik zapełnienia worka czy wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Wskaźniki mechaniczne informujące o zapełnieniu pojemnika na pył/kurz najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Całkowite przysłonięcie wskaźnika zapełnienia worka przysłoną koloru czerwonego lub ciągłe świecenie się lampki, kiedy ssawka lub szczotka jest uniesiona nad czyszczoną powierzchnią, informuje, że zachodzi konieczność opróżnienia lub wymiany worka. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia. W razie zmniejszenia wydajności urządzenia należy nastawić maksymalną moc ssania i trzymać ssawkę nad podłogą – jeśli wskaźnik nadal będzie pokazywał konieczność wymiany worka, wtedy należy go po prostu wymienić. Drugim ze wspomnianych tutaj wskaźników jest wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Informuje on o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra wylotowego. Dzięki specjalnym czujnikom zabrudzenia filtra przy zbyt dużym zabrudzeniu zapala się lampka, która np. świeci pulsacyjnie, a silnik samoczynnie przechodzi na słabsze parametry. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest utrzymać właściwy poziom filtracji, która ma tak duże znaczenie np. dla alergików.

Porządek

Przydatne akcesoria

Do odkurzaczy warsztatowych i przemysłowych dostępne są różnego rodzaju akcesoria. Decydują one o uniwersalności odkurzacza oraz o tym, jakie rodzaje powierzchni można nim odkurzać. Na rynku dostępnych jest wiele końcówek przystosowanych do oczyszczania konkretnych rodzajów powierzchni – mają one odpowiedni profil, aby umożliwiać swobodny dostęp do trudno dostępnych miejsc: szczelin, narożników, elementów maszyn. Umożliwiają także usuwanie zanieczyszczeń różnych typów: od zwykłego kurzu, przez pył, wióry, opiłki i drobny gruz, po substancje płynne. Dobrze wyprofilowana szczotka powinna mieć kanał ssący odpowiedniej szerokości oraz szczelne połączenie z rurą, co umożliwi stały kontakt z podłożem i skuteczne zbieranie kurzu z różnego rodzaju podłóg.

2019-12-09

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket