Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TELEWIZORY I MONITORY

Duże ekrany – nowy trend

Duże ekrany

Rośnie zainteresowanie ekranami o przekątnych od 55 do 80 cali. Są one zróżnicowane cenowo w zależności od rozdzielczości ekranu (8K Ultra HD, 4K Ultra HD i Full HD), przekątnej oraz wyposażenia.

Według badań firmy GfK rośnie zapotrzebowanie na duże ekrany: od 55 do 59 cali – o 23 proc., 60–69 cali – o 37 proc. i ponad 70 cali – o 35 proc. Agencja IHS Markit podała, że w 2018 r. sprzedano 18 600 odbiorników o rozdzielczości 8K, w 2019 r. sprzedaż ma wzrosnąć do ponad 430 tys., a w 2020 r. ma ich być ok. 2 mln sztuk. W polskich sklepach jest coraz więcej telewizorów 75-calowych 4K, których jest ok. 48 różnych modeli, a powyżej 80 cali kilkanaście (dane ceneo).

Duże ekrany

QLED TV 8K Q950R z procesorem Quantum 8K jest sprzedawany w Polsce z ekranem o przekątnych: 65, 75, 82, 98 cali.

Czym się różnią telewizory o dużych przekątnych?

Telewizory o dużych przekątnych (powyżej 60 cali) różnią się wieloma cechami, co ma wpływ na cenę. Przede wszystkim różnią się rozdzielczością ekranu. Pierwsze telewizory z dużymi ekranami miały rozdzielczość Full HD, teraz większość to 4K Ultra HD, a pojawiają się pierwsze telewizory 8K Ultra HD. Telewizory z wyższej półki mają poszerzony zakres kolorów (Wide Color Gamut) i dynamikę obrazu HDR (High Dynamic Range). Poszerzony zakres kolorów wiąże się z rodzajem wyświetlacza, np. LCD QLED TV z kropkami kwantowymi czy Nano Cell LG lub diodami LED w podświetleniu LED PFS (Potassium FluoroSilicate LED) TCL z luminoforami zwiększającymi zakres kolorów do 95 proc. standardu DCI-P3. Poszerzony zakres kolorów mają także wyświetlacze OLED (LED organiczne). Aby telewizor odtwarzał obrazy HDR, musi być zgodny ze standardem HDR10, lub nowszym – HDR10+ i rzadziej stosowanymi HLG i Dolby Vision (kinowy). Najtańsze telewizory bez funkcji HDR mają podstawowe parametry obrazu: luminację 250 – 350 cd/m2 i kontrast 3000:1. W systemie HDR zakres luminacji jest zróżnicowany. Im większy, tym jakość efektów jest bardziej widoczna. Minimalne efekty są widoczne dla zakresu wartości 350–500 cd/m2, w telewizorach Ultra HD Premium – 750–1000 cd/m2, a w telewizorach QLED TV 8K Samsunga i 8K Sony ZG9 – ok. 4000 cd/m2. Większość telewizorów LCD ma podświetlenie krawędziowe, najdroższe z dużymi ekranami mają podświetlenie tylne z możliwością dynamicznego wyłączenia kilkudziesięciu stref, dzięki czemu poprawia się odtwarzanie czerni. Należy zwrócić uwagę także na funkcje smart TV. Najtańsze modele mogą mieć system Linux, Android TV (ważna jest wersja standardu) lub systemy opracowywane przez producentów telewizorów: Tizen (Samsung), WebOS (LG). Decydują one o szybkości działania, łatwości obsługi i dostępie do usług VoD. W najdroższych telewizorach stosuje się elementy sztucznej inteligencji do skalowania obrazu w telewizorach 8K oraz sterowanie głosowe do wyszukiwania treści i obsługi telewizora, wprowadzany jest Asystent Google. Na cenę telewizora mają także wpływ materiały wykończeniowe (tworzywo, metal) i systemy głośnikowe – droższe opracowywane są z firmami takimi jak Harman JBL, Onkyo i mają możliwość odtwarzania dźwięku Dolby Atmos.

Duże ekrany

Telewizor 8K Sony ZG9 85-calowy.

Najlepsze wrażenia wizualne w 8K Ultra HD

Początki monitorów 8K Ultra HD sięgają 2012 r., kiedy na CES firma Sharp zaprezentowała prototyp 85-calowego wyświetlacza 8K. Od 2018 r. na różnych wystawach pokazują je firmy: LG, Panasonic, Samsung, Sony oraz chińskie firmy Hisense, Changhong. Były to modele o przekątnych od 55 do 145 cali. Jednak oferta w polskich sklepach jest niewielka, do kupienia są telewizory 8K marek Samsung, Sony oraz monitory firmy Sharp. Pierwszy telewizor Samsung QLED TV 8K – Q900R pojawił się w sklepach jesienią 2018 r. i jest oferowany w trzech rozmiarach: 65, 75, 85 cali. W maju 2019 r. pojawił się jego następca – Q950R w wersjach o przekątnych: 98 (249 999 zł ), 82 (39 999 zł), 75 (29 999 zł), 65 cali (19 999 zł). Wyświetlacz QLED 8K odtwarza obraz w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli. To 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD) i cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD). Zalety obrazu 8K wyjaśniają inżynierowie z firmy Samsung. Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Jeżeli uważnie przyjrzymy się obrazom wyświetlanym na konwencjonalnych ekranach SD (standardowa rozdzielczość) lub HD (duża rozdzielczość), postrzegamy je jako skupiska pikseli. Natomiast w przypadku QLED 8K rozdzielczość jest tak wielka, że piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Zdaniem naukowców według najnowszych badań nawet wtedy, gdy nie dostrzeżemy już więcej detali, to w dalszym ciągu (ale oczywiście też do pewnego stopnia) odczujemy większą „prawdziwość” obrazu. Wielka rozdzielczość umożliwia nie tylko tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja) – do 4000 nt w telewizorze Q950R (3000 nt w modelu 65-calowym) – pozwala dynamicznie „oświetlać” punktowo drobne szczegóły z nienaganną precyzją. Konwencjonalne telewizory 4K HDR cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt. Osiągnięcie wartości 4000 nt stanowiło spore wyzwanie. 8K ma cztery razy więcej pikseli niż 4K, jednak obrazy i filmy wideo, które są jaśniejsze i zawierają więcej szczegółów, mogą być dokładniej przedstawione w 8K. Realizacja tych funkcji była możliwa dzięki procesorowi Quantum 8K, wykorzystującemu algorytmy sztucznej inteligencji. W porównaniu do modelu Q900R telewizor Q950R ma poszerzone kąty widzenia dzięki specjalnej warstwie.

Duże ekrany
Duże ekrany

W ofercie firmy Sharp są dwa profesjonalne monitory najnowszy 8M-B80AX1E i LV-70X500E (na zdjęciu aranżowanym).

Jakie funkcje mają telewizory 8K QLED TV?

Od tej strony praktycznej prawie nie różnią się od telewizorów QLED TV 4K. Można do nich dołączyć dowolne urządzenie domowe za pomocą przewodu One Invisible Connection i przystawki One connect box. Dołączony do przystawki One connect box przesyła sygnały audio i wideo z domowych urządzeń domowych, takich jak odtwarzacz Blu-ray, kamera wideo czy dekoder DVB-S. Zapewniony jest dostęp do funkcji smart TV, w tym serwisów VoD. Jeżeli nie oglądamy telewizji, w trybie tryb Ambient, telewizor idealnie wpasowuje się w otaczającą przestrzeń, prezentując na ekranie obrazy, informacje o pogodzie czy wiadomości. Jeżeli chcemy, aby stał się niewidoczny, instalujemy aplikację w smartfonie, wykonujemy zdjęcia telewizora i tła, następnie przesyłamy je do telewizora, który dokonuje analizy obrazu i wyświetla na ekranie motyw taki sam jak na ścianie. Można także korzystać z biblioteki motywów. Telewizor Q950R może być także obsługiwany za pomocą aplikacji SmartThings, łączącej wszystkie urządzenia w domu, nie tylko marki Samsung.

Sony ZG9 konkurent Q950R

W polskich sklepach z telewizorami 8K QLED TV Samsunga będzie konkurować 85-calowy Sony ZG9, sprzedawany w cenie 72 999 zł, który wytwarza jasność szczytową aż 4200 nt (średnio 4000 nt). Należy on do serii Master Full Array LED 8K HDR. Nad zapewnieniem precyzji detali oraz odpowiedniego kontrastu czuwa najnowszy procesor obrazu X1 Ultimate. „Inteligentny” algorytm wykrywania i analizowania obiektów, opracowany specjalnie na potrzeby materiałów w rozdzielczości 8K, nadaje obrazowi większy realizm, szczegółowość i kontrast. Aby modele Master Series jeszcze lepiej oddawały intencje autorów treści, wprowadzono w nich tryb kalibracji aplikacji Netflix i obsługę materiałów IMAX Enhanced.

Duże ekrany
Duże ekrany
Duże ekrany

Telewizory 4K Samsung QLED TV z procesorem Quantum 4K: zawansowany QLED Q70R, Premium QLED Q80R i Super Premium QLED Q90R

LG z OLEDem 8K

Firma LG wprowadziła na rynek Korei Południowej telewizor LG 88Z9 – 88-calowy model 8K z wyświetlaczem OLED, który w Europie pojawi się w trzecim kwartale w orientacyjnej cenie ok. 130 tys. zł.. Do przetwarzania materiałów wideo o mniejszej rozdzielczości wykorzystano procesor Alpha 9 Gen 2 8K, który wykorzystuje uczenie maszynowe do skalowania obrazu oraz 6-etapową redukcję szumów. Obraz jest automatyczne dostosowywany do warunków oświetleniowych w pokoju. Telewizor obsługuje HDR, (również osiągany przy użyciu sztucznej inteligencji), wirtualny dźwięk 5.1 i Dolby Atmos.

Duże ekrany

Telewizor 8K LG 88Z9 OLED z przekątną ekranu 88 cali.

Monitory 8K dla biznesu

Firma Sharp zastosowanie swoich monitorów 8K widzi bardziej w biznesie niż w domu. Technika 8K świetnie sprawdza się w zastosowaniach, które wymagają szczegółowych, dokładnych obrazów, m.in. w medycynie, projektowaniu i inżynierii. Wykorzystywane mogą być do projektów realizowanych za pomocą aplikacji Computer Aided Design (CAD) lub Computer Aided Manufacturing (CAM). Monitory 8K mogą również zastąpić wiele urządzeń o mniejszej rozdzielczości w firmach, które przetwarzają dużą ilość informacji, np. w centrach handlowych, węzłach transportowych czy centrach kontroli. W tym roku w sierpniu wszedł do sprzedaży drugi profesjonalny monitor 8K marki Sharp – 80-calowy (przekątna 203 cm) 8M-B80AX1E o lepszych parametrach niż LV-70X500E. Monitor ten ma dwa razy większą jasność niż w modelu pierwszej generacji – wynosi ona 800 cd/ m2, a w szczytowych momentach nawet 4000 cd/m2. Model 8M-B80AX1E oferuje także większą dokładność odwzorowania barw dzięki szerokiej palecie oraz 10-bitowej, zwiększonej głębi kolorów (82 proc. standardu BT-2020), dodano jedno złącze HDMI 2.1. Funkcja HDR (High Dynamic Range) dodatkowo poprawia wyrazistość i naturalność obrazu dzięki bardziej nasyconym barwom. Aby płynnie wyświetlać obraz, monitor 8M-B80AX1E wykorzystuje technikę podwajania klatek z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Redukuje to rozmycie obiektów w ruchu przy dużej prędkości poruszania się, dzięki czemu sceny akcji są bardziej realistyczne.

Dlaczego nie ma materiałów wideo 8K?

Przemysł kinowy i telewizyjny 8K jest na początkowym etapie rozwoju. Aby nagrywać materiały wideo i filmy kinowe w 8K, potrzebne są kamery wideo i urządzenia o większej mocy obliczeniowej, aby przetwarzać w produkcji materiał wideo 8K. Posiadacze aparatów fotograficznych o rozdzielczości matrycy porównywalnej z liczbą pikseli matrycy telewizora 8K (33 mln) i większej, będą mogli zobaczyć w pełnym wymiarze zdjęcia, których realizm szczegółów jest nieporównywalny z dotychczasowymi wyświetlaczami. Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K. Pierwsze krótkie produkcje są dostępne w serwisie YouTube, dlatego materiały wideo 2K i 4K muszą być skalowane do rozdzielczości 8K (złącze HDMI 2.0).

Duże ekrany

Telewizory Sharp Edge LED LC-60/70UI9362E.

Duże ekrany

Telewizory Sharp Direct LED LC-60/70UI7652E.

HDMI 2.1 i Blu-ray 8K

Ważną informacją jest zatwierdzenie specyfikacji standardu HDMI 2.1, która umożliwi przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K złączem HDMI z urządzeń 8K, np. z Blu-ray do telewizora. Stowarzyszenie firm zajmujących się rozwojem i promocją formatu Blu-ray (Blu-ray Disc Association) zapowiedziało, że dotychczasowy format Ultra HD Blu-ray od stycznia 2020 r. dostanie wsparcie dla rozdzielczości 8K i HFR (High Frame Rate np. 120 kl./s), jak również powróci format 3D, ale o rozdzielczości 4K na każde oko. Jednymi z pierwszych filmów 8K na płycie Blu-ray mają być np. „Hobbit” w 48 kl./s przeskalowany do 8K, „Lawrence z Arabii” oraz natywne filmy „Strażnicy Galaktyki” cz. 2 i dokument „Baraka”.

Pierwszy kanał TV 8K

W grudniu 2018 r. w Japonii nadawca publiczny NHK uruchomił pierwszy na świecie kanał telewizyjny nadający sygnał tv w rozdzielczości obrazu 8K – BS8K. Najlepszej jakości obrazowi będzie towarzyszyć dźwięk 22.2-kanałowy. Kanał NHK BS8K nadaje 12 godzin dziennie. Docelowo na kanale NHK BS8K będzie można oglądać transmisje z Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Materiały wideo 8K zamierzają produkować telewizje: BBC, włoska RAI i France TV. Większej liczby premier telewizorów 8K należy się spodziewać w przyszłym roku, a to z powodu olimpiady w Tokio, która będzie transmitowana w 8K.

Telewizory 4K o dużych przekątnych za rozsądną cenę

Najtańszy telewizor o przekątnej 65 cali A-65SUHD10 marki Kruger & Matz z podstawowymi funkcjami można kupić można już za 2399 zł, warto zainteresować się markowymi telewizorami marek Samsung, Sharp, Toshiba i TCL w cenie od 3000 do 6000 zł, lepiej wyposażonymi. Bardzo duży wybór telewizorów o dużych przekątnych (65, 75, 82 cale) z wyświetlaczem QLED można znaleźć w rodzinach telewizorów Q60R, Q70R, Q80R, Q85, Q90R marki Samsung. Mają one procesor Quantum 4K i różnią się wartością luminacji LED dla funkcji HDR – od 1000 do 2000 cd/ cm2. Przykładowe ceny: 82-calowy QE82Q60R – 15 999 zł, 65-calowy QE65Q70R – 8499 zł.

Duże telewizory Toshiba OLED i LCD

Telewizory marki Toshiba 55 (6986 zł) i 65 (1199 zł) calowe X9863DG z wyświetlaczami OLED wyposażono w szereg atrakcyjnych rozwiązań technicznych. Panele OLED Ultra HD mają luminancję obrazu 500 (model 65”) i 470 nitów (model 55”). Poszerzony zakres kolorów (Wide Color Gamut) i funkcja HDR zapewniają realistyczne barwy z wieloma odcieniami i duży kontrast na ekranie. Mogą odbierać obraz HDR kodowany w standardach HDR10, HLG i Dolby Vision. Aby zapewnić najlepszą jakość dźwięku dialogów, ścieżek dźwiękowych i muzyki, Toshiba współpracowała przy projektowaniu głośników z Onkyo, czołowym na rynku specjalistą od hi-fi i kina domowego. Zintegrowane głośniki Onkyo tworzą scenę dźwiękową, oddając szerszą gamę dźwięków i wiernie odtwarzając każdy efekt akustyczny. Telewizory mają możliwość dekodowania dźwięku w standardach Dolby Digital, DTS HD i DTS TruSurround. Większe przekątne 65 (4000 zł) i 75 (6499 zł) cali mają telewizory 4K Ultra HD serii 75/65U6863DG. Mają one podobne funkcje HDR Dolby Vision i głośniki marki Onkyo.

Duże ekrany

Telewizor 65-calowy Toshiba 65U6863DG z Dolby Vision i HDR.

Duże ekrany

Telewizor 65-calowy Toshiba 65X9863DG OLED 4K smart.

Telewizory Sharp z głośnikami Harman Kardon

Firma Sharp jest znana z produkcji telewizorów o dużych przekątnych: 60 i 70 cali, które mają atrakcyjne ceny. Nowe modele dostępne są w wersji z podświetleniem Edge LED (LC-60UI9362E lub LC-70UI9362E) i Direct LED (LC-60UI7652E lub LC-70UI7652E). Technika HDR+ zapewnia duży kontrast oraz realizm obrazu, a funkcja Wide Colour Gamut gwarantuje poszerzony zakres kolorów. Wszystkie telewizory zostały wyposażone w system audio firmy Harman Kardon, złożony z subwoofera, dwóch głośników oraz wysokotonowego przetwornika, obsługujący także dźwięk standardu DTS Studio Sound. Każdy model ma także czytnik kart SD, obsługujący media w formacie 4K. Telewizory są ponadto wyposażone w system smart TV Aquos Net+, który zapewnia dostęp do licznych aplikacji i bibliotek medialnych, takich jak Netflix, Ipla, YouTube czy Rakuten. Rekomendowane ceny detaliczne modeli LC- -60UI7652E i LC-70UI7652E to odpowiednio 2799 zł i 4599 zł, natomiast modele LC- -60UI9362E i LC-70UI9362E dostępne są odpowiednio w rekomendowanych cenach detalicznych 3199 zł i 5399 zł.

Telewizory TCL z serii EP i EC78

Atrakcyjne sprzętowo są też najnowsze telewizory marki TCL ze średniej półki z serii EP: EP64, EP66 i EP68 z Android TV 9.0 o małych i dużych przekątnych (60 - 65 cali), różniące się wyposażeniem i wykonaniem obudowy. Telewizory mają sterowanie głosowe oraz Asystenta Google i mogą współpracować z urządzeniami smart home. Wprowadzono w nich po raz pierwszy w tej klasie system HDR Dolby Vision i możliwość odtwarzania dźwięku Dolby Atmos, także w wersji wirtualnej, przez głośniki telewizora. Najlepsza seria – EP68 oferuje jakość obrazu 4K HDR Pro, z szerokim zakresem kolorów (WCG). Możliwość odtwarzania filmów w standardach HDR Dolby Vision, HDR10+/HDR10, HLG z dowolnego źródła (transmisja telewizyjna, streaming materiałów wideo) wraz z dźwiękiem Dolby Atmos zapewniają wrażenia jak w kinie. Wprowadzono także dźwięk standardu AC-4. Telewizor z serii EP68 wyróżnia ultracienka ramka z polerowanego metalu (6 mm). Do wyboru są telewizory o przekątnych 55 cali – 2699 zł i 65 cali – 3899 zł. Na targach IFA premierę miały telewizory TCL EC78 z wyższej półki. 55 i 65 calowe z systemem głośnikowym marki Onkyo z wbudowanym soundbarem będącym źródłem doskonałego dźwięku odtwarzanego w standardzie Dolby Atmos. Mają one funkcje podobne do serii EP68. Przewidywane ceny 55” (799 EUR) 65” (1099 EUR).

Duże ekrany
Duże ekrany

Telewizory z serii EC78 i EP68 (aranż) marki TCL z Android TV i Google asystentem.

2019-09-02

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket