Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NARZĘDZIA BEZPRZEWODOWE

Innowacje

Innowacje

Systemy elektronarzędzi bezprzewodowych to często oczko w głowie producentów. stąd też stosowanie w nich wielu innowacyjnych rozwiązań. mają one zapewnić bardziej komfortową i wydajną pracę.

Nacisk kładzie się przede wszystkim na oszczędność energii i poprawę efektywności pracy. Ciekawym trendem jest również integracja sprzętu z urządzeniami mobilnymi. Daje to szereg korzyści.

Bezawaryjność i wydajność – silniki bezszczotkowe

Jak wspominaliśmy, coraz większa wydajność urządzeń akumulatorowych to nie tylko zasługa stosowania lepszych źródeł zasilania. Swój udział w tym mają również rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, a do nich zaliczymy m.in. silniki bezszczotkowe. Konwencjonalny silnik wyposażony jest w szczotki węglowe, które podczas eksploatacji zużywają się. Zastosowanie silnika bezszczotkowego to więc mniejsza awaryjność i szereg innych zalet. Szczotek nie trzeba wymieniać, bo ich po prostu nie ma. Silniki tego typu są mniejsze oraz lżejsze, dzięki czemu same urządzenia mogą mieć mniejsze wymiary. Silniki bezszczotkowe ze względu na energooszczędność sprawdzają się przede wszystkim w narzędziach akumulatorowych. W narzędziach zasilanych sieciowo mniejsze zużycie energii to również zaleta, jednak nie wpływa ona aż tak znacząco na komfort użytkowania. Silnik bezszczotkowy nie traci energii wskutek tarcia wywoływanego przez szczotki. Dzięki temu uzyskiwane jest mniejsze natężenie prądu i zmniejsza się ilość wytwarzanego ciepła podczas pracy. Pozwala to także na dłuższą nieprzerwaną pracę. Jak przekonują producenci, pozwala to na uzyskanie nawet 1,4-krotnie dłuższego czasu pracy na jednym cyklu akumulatora w porównaniu z narzędziem z silnikiem szczotkowym. Najważniejszy element silnika to mikroprocesor, który steruje jego pracą. Dzięki temu możliwa jest także większa precyzja działania, np. dokładniejsza kontrola obrotów czy momentu dokręcania.

Innowacje

Warto zwrócić uwagę na kompletność systemu elektronarzędzi i czy w przyszłości będzie można go uzupełnić o inne urządzenia zasilane tym samym akumulatorem.

Ochrona przed warunkami środowiskowymi

Jak żaden inny sprzęt urządzenia akumulatorowe mają największy potencjał do wykorzystania ich w pracach na powietrzu. Stąd też są narażone na pył oraz wilgoć. Dlatego producenci stosują w elektronarzędziach rozwiązania mające zwiększyć ich odporność na te czynniki. Oczywiście, nie ma co liczyć na np. całkowitą wodoszczelność, ale sprzęt jest w stanie sprostać trudniejszym warunkom. W obudowie stosowane są specjalne uszczelki zapobiegające dostawaniu się wody i pyłu do środka. Jeśli zaś wilgoć dostała się do wnętrza, np. z powietrzem, to po skropleniu się jest usuwana specjalnymi kanałami na zewnątrz. Podobnie jak w innych urządzeniach elektrycznych, tak i w elektronarzędziach spotkamy się również z oznaczeniem klasy ochrony IP. Standard ten jest międzynarodowy i uniwersalny. Określa, w jakim stopniu urządzenie jest zabezpieczone przed wnikaniem ciał stałych i wody. W wypadku narzędzi z akumulatorem dotyczy ona samego urządzenia, a nie jego zasilania. Pierwsza liczba oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, druga przed wodą. Im liczba większa, tym lepsze zabezpieczenie. Na przykład część elektronarzędzi jest zgodna z normą IP56. Oznacza to ochronę przed wnikaniem pyłu w ilości niezakłócającej pracy urządzenia oraz przed silnymi strumieniami wody lub jego zalewaniem z dowolnego kierunku. Mimo wszystko producenci zawsze zalecają używanie produktów w jak najlepszych warunkach i nienarażanie ich na nadmierną eksploatację. Oprócz elektronarzędzi warto pamiętać o ładowarce. W większości wypadków producenci zalecają, aby wykorzystywać je jedynie w pomieszczeniach.

Bezprzewodowe ładowanie

Kolejnym z interesujących choć niezbyt poplarnych trendów związanych z zasilaniem elektronarzędzi akumulatorowych jest możliwość ładowania bezprzewodowego. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w ładowarki i akumulatory ładowane indukcyjnie. Rozwiązanie to znane jest chociażby ze smartfonów, a od lat stosują je producenci szczoteczek do zębów. W trakcie pracy urządzenie można odłożyć na stację ładującą, dzięki czemu akumulator będzie stale naładowany, a narzędzie gotowe do pracy. Co najważniejsze, rozwiązanie to nie skraca w żaden sposób trwałości źródła zasilania, ponieważ baterie litowo-jonowe można doładowywać w każdej chwili. Sam akumulator i ładowarka są dostępne jako akcesoria, dzięki czemu można je zastosować w już posiadanych narzędziach. Ładowanie bezprzewodowe jest jednak znacznie wolniejsze niż tradcyjne.

Bezprzewodowo w ogrodzie

Szczególną popularnością wśród konsumentów cieszą się ogrodowe elektronarzędzia zasilane akumulatorami. W oczywisty sposób łączą one zalety sprzętu elektrycznego ze swobodą użytkowania produktów z silnikiem spalinowym. Owszem, akumulator trzeba doładować, problem ten jednak można rozwiązać w prosty sposób, wystarczy dokupić kolejną baterię oraz szybką ładowarkę i stosować je zamiennie, a przede wszystkim odpowiednio planować pracę. Producenci sprzętu ogrodniczego stosują zazwyczaj akumulatory o dużym napięciu – od 18 V do nawet 80 V. Wszystko, oczywiście, zależy od wymagań konsumenta. Jeśli dysponujemy niewielkim przydomowym ogródkiem, wystarczą rozwiązania zasilane akumulatorem o mniejszym napięciu. Do cięższych prac, gdzie mają one zastąpić sprzęty spalinowe, należy wykorzystać narzędzia z wydajnymi akumulatorami o dużym napięciu. Ponadto trzeba pamiętać, że narzędzia spalinowe wymagają znacznie bardziej pracochłonnych czynności serwisowych. Sprzęt akumulatorowy w porównaniu do nich jest praktycznie bezobsługowy. Kolejna zaleta to ekologia, czyli brak jakiejkolwiek emisji spalin. Większy jest także komfort pracy. Hałas przy korzystaniu z ogrodowych narzędzi akumulatorowych jest znacznie mniejszy. Tę ostatnią zaletę docenią również sąsiedzi czy zamieszkujące ogród zwierzęta. Jeśli chodzi o dostępność sprzętu, to jest w czym wybierać. Właściwie większość narzędzi zasilanych sieciowo ma swój akumulatorowy odpowiednik. Najpopularniejsze są nożyce do przycinania trawy, nożyce do żywopłotów, podkaszarki i kosy, piły łańcuchowe i proste, a także dmuchawy i kosiarki. Poszczególne modele różnią się parametrami pracy, zastosowanymi funkcjami, możliwościami i oczywiście ceną. Dzięki temu każdy ogrodnik może znaleźć odpowiedni dla siebie produkt.

Innowacje

Dzięki coraz wydajniejszym akumulatorom elektronarzędzia bezprzewodowe mają coraz większą moc i sprawniej radzą sobie nawet w ciężkich pracach.

Akumulator współpracujący ze smartfonem

Komunikacja elektronarzędzi ze smartfonami to jeden z bardziej widocznych trendów. Przynosi ona szereg korzyści i może odbywać się na dwóch poziomach. W łączność Bluetooth może być wyposażone samo elektronarzędzie lub też jego akumulator. Skupimy się na tym drugim rozwiązaniu. Jego oczywistą zaleta jest fakt, że wystarczy dokupić odpowiednią baterię i w ten sposób nasza stara wkrętarka nagle staje się bardziej „smart”. Aplikacje zazwyczaj dostępne są na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS. Umożliwiają one bieżącą ochronę, inwentaryzację, personalizację oraz otrzymywanie informacji serwisowych. W kontakcie ze smartfonem urządzenie może samo poinformować np. o przegrzaniu czy niskim poziomie naładowania. Inne możliwości to np. dostosowanie aktualnych parametrów pracy sprzętu do zadań tak, aby były one wykonywanie jak najbardziej efektywnie – docenią je zwłaszcza mniej zaawansowani użytkownicy elektronarzędzi. Każde urządzenie można również indywidualnie zablokować, aby nie skorzystał z niego nikt niepowołany. Oprócz tego możliwa jest szybka i prosta inwentaryzacja urządzeń i np. sprawdzenie stanu ich zasilania. Gdy urządzenie z akumulatorem znajdzie się od smartfona za daleko, uruchomiony zostanie alarm, co zapobiega kradzieży czy zgubieniu sprzętu. Dane zapisywane są w chmurze na indywidualnym koncie użytkownika. Oprócz tego aplikacja umożliwia połączenie z pomocą techniczną i daje dostęp do instrukcji obsługi. Oczywiście, obecność łączności Bluetooth nie będzie dla wielu użytkowników kluczowym czynnikiem w wyborze sprzętu, jednak należy ją traktować jako ciekawy i użyteczny dodatek.

Jeden akumulator i różne napięcia

Jedną z innowacji na rynku jest wprowadzenie akumulatorów, które mogą pracować z różnym napięciem zasilającym. Przykładem tego są oferowane przez Hikoki akumulatory Multi Volt, które mogą zasilać zarówno urządzenia pracujące z napięciem 18 V, jak i 36 V. W połączeniu z dużą wydajnością oraz zastosowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami, jak np. silniki bezszczotkowe, sprawia to, że oferują one dużą wydajność profesjonalistom. Obecnie dostępne są dwa akumulatory o pojemności 4/8 Ah oraz 2,5/5 Ah, zależnej od napięcia z jakim pracują. W skład rodziny Multi Volt wchodzą m. in. wiertarkowkrętarki, młotowiertarki (zarówno SDS Plus, jak i SDS Max), szlifierki, klucze udarowe, zakrętarki, piły, tygrysice oraz pilarka stołowa. Urządzenia z linii Multi Volt wykorzystujące napięcie zasilające 36 V oferują moc nawet 1080 W, co sprawia, że wydajnością mogą konkurować ze sprzętami zasilanymi sieciowo. Wszystkie akumulatory są także w pełni kompatybilne z aktualną ofertą elektronarzędzi o napięciu 18 V marki Hikoki. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim uniwersalność, ponieważ jedną baterią zasilimy urządzenia obu systemów oraz kompaktowe rozmiary. Akumulatory Multi Volt nie odbiegają gabarytami od tradycyjnych baterii systemu 18 V.

Przykładowe modele akumulatorowych szlifierek kątowych

Przykładowe modele
2019-07-15

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket