Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

OGRÓD

Ręczne narzędzia ogrodowe

Ręczne

Ręczne narzędzia ogrodowe są niezbędne na działce czy w przydomowym ogródku, gdyż umożliwiają prowadzenie upraw i pielęgnację terenu.

Do prac ziemnych w ogrodzie najlepiej używać szpadli i szufl i, będących odmianami popularnej łopaty, która jest narzędziem uniwersalnym.

Szpadle i szufle

Na działce nie powinno zabraknąć szpadli służących do kopania ziemi pod uprawę warzyw czy przygotowywania grządek. Można wyrównywać nimi krawędzie trawnika. Podstawowe narzędzie do kopania może mieć różne ceny i być wykonane z różnych materiałów. Część metalowa, nazywana blachownicą głowicą lub łyżką, jest wykonywana ze stali węglowej, wzmocnionej przez zastosowanie dodatkowych pierwiastków decydujących o twardości i ścieralności materiału. Najlepsze mają twardość 45 HRC, gorsze – ze stali – 32 HRC, dzięki czemu nie tępią się szybko. Malowanie lakierem młotkowym stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją. Sam kształt blachownicy – łuk z ostrą krawędzią ułatwia wbijanie szpadla w ziemię. Typowe wymiary blachownic to proporcje długości do szerokości 1,5 r aza, np. długość 30 cm, a s zerokość 20 cm. Trzonek (stylisko) o długości 85 – 95 cm może być drewniany, z włókna szklanego lub metalowy. Jego kształt, najczęściej prosty lub profilowany, powoduje, że szpadlem lżej się pracuje. Stylisko drewniane powinno być wykonane z jednolitego drewna bez sęków, które zmniejszają jego wytrzymałość. Ze względu na duże siły przy kopaniu ważne jest trwałe połączenie blachownicy z trzonkiem. Do drewnianego stosuje się nity, a do metalowego s pawanie. Najlepsze szufle używane do sypkich materiałów (żwiru czy piasku) wykonywane z aluminium (Proline 12391) są bardzo lekkie – mają masę zaledwie 1 kg, czyli 1,5 razy mniej niż metalowy odpowiednik oraz o połowę mniej niż ztrzonkiem drewnianym. Najdroższe szpadle i szufle mają ergonomiczną dwukompozy tową rękojeść lub zwykły uchwyt typu T. D odatkowo miękka nakładka na trzonku zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia podczas pracy. Długość szpadla może być różna, należy dobierać ją do wysokości ogrodnika. Prawidłową wysokość sprawdzamy, stawiając szpadel na ziemi tuż przy nodze. Powinien sięgać nam do pasa. Masa nie powinna być większa niż 2 kg.

Szpadel ostry Flo 35810 z trzonkiem, zakończony uchwytem z tworzywa sztucznego typu DY. (zdjęcie poniżej)

Szpadle
Ręczne

Szpadle mogą mieć styliska drewniane, metalowe i z włókna szklanego.

Widły

Do przekopywania ziemi, kompostu, obornika czy przenoszenia w inne miejsce skoszonej trawy lub siana przydatne są widły, które mogą różnić się szerokością zębów – szersze nadają do przekopywania ziemi, cieńsze do przerzucania obornika. Ich trzonki mogą być drewniane, metalowe i mieć nakładki z tworzywa. Nowością są spulchniacze gleby z czterema spiralnymi zębami. Narzędzie wkręca się ziemię, co powoduje jej spulchnianie, ułatwione jest usuwanie chwastów.

Widły

Grabie

Na działce nie powinno zabraknąć grabi. Te do liści, przypominające kształtem wachlarz (głowica), różnią się liczbą prętów zbierających liście i odległością między nimi. Typowo mają 21–24 prętów i szerokość ok. 50 cm. G łowice mogą być na stałe połączone z trzonkami lub jeden trzonek z uchwytem typu click może służyć do mocowania różnych kształtów głowic. Popularne są „wachlarze” wykonywane z dobrej jakości elastycznego wytrzymałego tworzywa lub metalowych prętów. Wygodnie jest, gdy w „wachlarzu” można zmieniać rozstaw prętów i grabić mniejszą lub większą powierzchnię. Klasyczne grabie metalowe z 14 krótkimi zębami i dużymi odstępami między nimi, szerokości 54 cm, przypominające grzebień, dobrze zbierają siano, patyki po przycinaniu krzaków, a także wyrównują ziemię po jej przekopaniu. Na trzonki stosuje się różne materiały: drewno sosnowe, bukowe, jesionowe lub aluminium. Trzonki mają długość ok. 150 ÷ 160 cm.

Ręczne

Zestaw wymiennych głowic marki Proline z tworzywa sztucznego do grabi z systemem mocowania „click”.

Grace, motyki i grabki

W pracach na grządkach są przydatne grace i motyki, które spulchniają glebę lub usuwają z nich chwasty. Służą one także do kopania dołków, okopywania roślin i wykopywania plonów, np. ziemniaków. Pojawiły się też specjalizowane narzędzia do usuwania chwastów. Wyróżniamy różne rodzaje motyk i grac. Budowa motyki jest bardzo prosta – składa się z drewnianego trzonka i osadzonego na nim prostopadle metalowego ostrza, którego kształt może być bardzo różny. Metalowa część ma ostrą krawędź wykonaną z metalu. Krótki trzonek dobierany jest, jeśli wymagana jest praca przy ziemi, dłuższy umożliwia pracę bez schylania. Rodzaje motyk to: lotaryńska, trójzębowa, sercówka. Grace to również narzędzia ręczne, chętnie stosowane w pracach ogrodowych. Najbardziej znane rodzaje grac to: strzemię, strzemię wahadłowe czy haczka. Do sadzenia niewielkich sadzonek roślin przydatny będzie zestaw do kopania dołków. Ważne jest, aby grace wykonane były z solidnej nierdzewnej stali. Do usuwania chwastów są przydatne teleskopowe wyrywacze do chwastów. Specjalny mechanizm na długim trzonku podważa roślinę i umożliwia jej wyciągnięcie z korzeniami bez dużego wysiłku. Do usuwania z trawników mleczy są proste narzędzia, które ułatwiają podważenie systemu korzeniowego i wyciągniecie rośliny w całości, co uniemożliwia jej odrastanie. Nóż w postaci półokręgu jest przydatny do odcinania darni i wyrównywania krawędzi trawnika.

Ręczne

YATO Garden system YT-87641 – zestaw wymiennych narzędzi z jednym trzonkiem.

Ręczne

Kultywator ręczny Tornadica z czterema spiralnymi zębami, które wkręca się w ziemię.

Ręczne

Zestaw narzędzi mini marki Stalco Garden.

Ręczne

Sekatory i nożyce

Przy cięciu gałęzi drzewek owocowych, krzewów i żywopłotów są przydatne sekatory. Sekator służy nie tylko do przycinania gałęzi drzew i krzewów. Przydatny jest także do prac na rabatach bylinowych i do ścinania kwiatów. Sekatory dzielimy na kowadełkowe i nożycowe (dwuostrzowe). W kowadełkowych ostrza nie zachodzą na siebie. Przy cięciu górne ostrze opada na dolne, a dolne, zwane stalnicą (kowadełko), jedynie przytrzymuje pęd. Nożycowe działają jak zwykłe nożyce. W zależności od ści siły i średnicy ciętych gałęzi wyróżniamy sekatory:

  • jednoręczne – które mieszczą się w dłoni, przeznaczone do cięcia pędów o średnicy od 15 do 30 mm;
  • dwuręczne – do grubych gałęzi, do 50 mm średnicy, mają przedłużone ramiona, także teleskopowe, regulowane;
  • tyczkowe z teleskopowym wysięgnikiem – do cięcia na wysokości nawet do 6 m;
  • nożyce do trawy – do pielęgnacji trawnika. W konstrukcji sekatora ważny jest dźwigniowy mechanizm cięcia.

Od jego konstrukcji zależeć będzie siła, jakiej musimy użyć do cięcia, a w konsekwencji zmęczenie dłoni lub ramion. Przy cięciu grubych gałęzi ważne są długie ramiona sekatora, które zwiększają siłę cięcia i zasięg narzędzia. W przypadku sekatorów i nożyc ważny jest rodzaj stali – najlepiej, żeby była to stal węglowa nierdzewna. W droższych ostrze jest wykonane z trudnościeralnej stali manganowej. Z takiego materiału wykonywane są np. kosze koparek, gąsienice ciągników czy rozjazdy kolejowe. Dodatkowo zabezpieczone powłoką teflonową ostrza sprawiają, że sok czy żywica nie przyklejają się do ich powierzchni. Ostrze może być pokryte warstwą z powłoką minimalizującą tarcie podczas cięcia. Regulacja docisku ostrzy dzięki śrubie dociskającej pozwala ustawić części robocze w optymalnym położeniu i zminimalizować zbędne tarcia, a tym samym wydłużyć czas bez serwisowej eksploatacji. Ważna jest też chromowana sprężyna o optymalnej liczbie zwojów i sztywności tak dobranej, aby ostrze płynnie powracało do pozycji wyjściowej. Ograniczniki bezpieczeństwa, amortyzujące uderzenia, chronią dłonie przed urazami. Gumowe odbijacze redukują drgania powstałe w czasie cięcia. Funkcjonalne rynienki i wcięcia umożliwiają swobodny odpływ soków lub żywicy. Blokada ostrzy zapewnia bezpieczne przechowywanie i transportowanie narzędzia W samym procesie cięcia antypoślizowe nakładki na rękojeści zwiększają pewność chwytu, komfort pracy i zapobiegają powstawaniu odcisków. W najlepszych narzędziach ergonomicznie wyprofilowane rękojeści są wykonane z tworzywa ABS, charakteryzującego się odpornością na udary, nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i są odporne na promieniowanie UV. Nie wchłaniają wilgoci z p owietrza.

Sekatory
Ręczne

W kowadełkowych sekatorach ostrza nie zachodzą na siebie.

Siekery

W pracach ogrodniczych niezbędna jest siekiera, która spełnia najróżniejsze funkcje. Typowa siekiera składa się z rękojeści, nazywanej trzonkiem lub toporzyskiem, i ostrej głowicy, nazywanej obuchem. Najlepszym materiałem na toporzysko jest dobrej jakości trwałe, sprężyste drewno hikorowe, jesionowe bez sęków, odporne na złamanie. Najnowsze trendy to zastosowanie włókna szklanego czy nylonowego, które powoduje, że narzędzie jest lżejsze, bardziej odporne na warunki atmosferyczne i ma większą wytrzymałość. Kształt rękojeści decyduje o jego wyważeniu i ergonomii. Duże znacznie ma długość trzonka, od której będzie zależeć siła uderzenia. Małe siekiery mogą posłużyć do cięcia mniejszych kawałków i są bardziej precyzyjne. O sile uderzenia decydują także masa i wielkość głowicy, która najczęściej jest stalowa, najlepiej nierdzewna, hartowana. Najtrwalsze obuchy są wykonane z kutej hartowanej stali indukcyjnej, tańsze ze stali odlewanej. Bardzo ważne są klinowy kształt głowicy i ostrość ostrza, która decyduje, jak skuteczna jest siekiera, czyli jak łatwo rozłupywane jest drewno. Głowica może umożliwiać wbijanie gwoździ, a specjalne zagięcie i szczelina wyciąganie gwoździ z drewna. Głowica łączona jest z rękojeścią drewnianym lub metalowym klinem. Małe siekiery, o długości do 50 cm i masie do 1 kg, umożliwiają cięcie gałęzi. Do cięcia dużych klocków drewnianych, pni przydatne będą topory o masie do 2000 – 5000 g i długości trzonka powyżej 1 m. Siekiera opisywana jest dwoma parametrami: masą podawaną w gramach i długością trzonka w milimetrach. Podawane są typoszeregi siekier różniące się masą głowicy i długością trzonka, np. 600 g, 360 mm; 2000 g, 810 mm. Do siekier oferowane są specjalne zawieszki mocowane przy pasie i ochraniacze na ostrza, a także ostrzałki. W zależności od przeznaczenia wyróżniamy niewielkie siekiery kempingowe i toporki o masie do 1 kg, uniwersalne siekiery do prac domowych i przygotowywania drewna, ciesielskie do prac stolarskich w leśnictwie oraz rolnictwie i siekiery topory rozłupujące do przygotowywania drewna na opał – o największych wymiarach i masie do 5 kg.

Siekery
Ręczne

Nylonowe pokrycie rękojeści umożliwiło stworzenie lekkiego, wytrzymałego na warunki atmosferyczne narzędzia.

Ręczne

Siekiery marki Stalco Garden są wykonywane z najlepszej stali.

2019-06-25

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket