Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

CHŁODZENIE

Winiarki, humidory i nie tylko

Winiarki, humidory

Chłodziarkozamrażarki to niejedyne urządzenia chłodnicze, które mogą znaleźć swoje zastosowanie w domu. Na rynku dostępne są też produkty przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów – koneserów wina, a nawet cygar.

Chłodziarki do wina dużą popularnością cieszą się m.in. we Francji czy Wielkiej Brytanii. Coraz częściej po tego typu urządzenia sięgają również polscy konsumenci. Pojawia się więc coraz większa liczba winiarek i producentów oferujących tego typu urządzenia. Wszystko to z korzyścią dla klienta, który może przebierać w ofertach różnych marek i wybrać model, który będzie dopasowany do jego potrzeb.

Różnorodne rodzaje winiarek

Dostępne na rynku modele winiarek możemy klasyfikować głownie pod kątem aranżacji wnętrza. Wybierać można spośród tych wolnostojących, jak i do zabudowy (w tym również konstrukcji podblatowych). Jednak obok konstrukcyjnego zaplecza należy przyjrzeć się możliwościom technicznym urządzeń. Dostępne na rynku winiarki możemy też dzielić na urządzenia bez wydzielonych stref temperatury oraz te z wydzielonymi strefami. Te drugie mają niezależną regulację temperatury, wilgoci oraz zapewniają winu odpowiednią ilość światła, zależnie od strefy, w której jest przechowywane. Jednym z najważniejszych parametrów winiarki, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modelem wolnostojącym, czy do zabudowy, jest jej pojemność. Pojemność może być podawana w litrach, ale najczęściej – ze względów praktycznych – mierzymy ją w prosty sposób, bo podając liczbę butelek, jaką możemy zmieścić w jej wnętrzu. Na rynku występuje jednak kilka różnych rodzajów butelek. Wśród nich wymienić możemy: reńską, bordeaux, burgundzką, rodańską, alzacką, champagne i inne. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się właśnie butelka bordeaux o pojemności 0,75 l, dlatego też stała się ona uniwersalną „jednostką miary”.

Ile butelek wina zmieścimy w winiarce?

Rozpiętość tego parametru jest dość duża. Najmniejsze modele mieszczą zaledwie kilka butelek, podczas gdy pojemność tych największych mierzymy w setkach. Dzięki temu każdy może dobrać urządzenie idealne do posiadanych zbiorów. Pojemność liczona w butelkach jest też ściśle powiązana z gabarytami takiej chłodziarki. Niektóre małe winiarki można z powodzeniem ustawić na kuchennym blacie, a w trakcie spotkania nawet na stole. Te największe i najpojemniejsze winiarki mają natomiast nawet ok. 2 m wysokości i w domowym wnętrzu zajmują mniej więcej tyle miejsca co standardowa chłodziarkozamrażarka.

Winiarki, humidory

Drzwi wyposażone w szyby z filtrem UV pomagają chronić wino przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Odpowiednie przechowywanie wina

Sommelierski kunszt i użytkowanie winiarki nie ograniczają się jedynie do wybrania temperatury, jaka ma panować we wnętrzu urządzenia. Prawidłowe przechowywanie to także takie, w którym zapewniona jest optymalna wilgotność i jakość powietrza. Należy pamiętać o tym, że butelka, leżakując, oddycha. Aby przepływ powietrza przez korek był idealny, korek nie powinien być ani zbyt mokry, ani też zbyt suchy. Korkowane wino jest szczególnie narażone na zewnętrzne zapachy. Przez wilgotny korek niepożądane zapachy mogą z łatwością przedostać się do wnętrza butelki, co z pewnością wpłynie na smak wina. Nie bez powodu w profesjonalnych winnicach olbrzymią wagę przywiązuje się także do konstrukcji samego korka, aby wino przechowywane w butelce po zakorkowaniu nie traciło na swoich walorach, a wręcz przeciwnie – z czasem nawet zyskało. Winiarki, jako urządzenia profesjonalne, są w stanie zapewnić idealną wilgotność powietrza i stworzyć najlepsze warunki do dojrzewania trunku. Wino, zależnie od gatunku, powinno się bowiem spożywać w odpowiednim momencie jego „życia” – jedne lepiej smakują, gdy są młode, a inne dopiero z wiekiem nabierają odpowiedniej szlachetności.

W pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na dużą winiarkę wolnostojącą lub urządzenie do zabudowy można zastosować model mieszczący kilka butelek, taki jak np. WCF1K15B7.1 marki Amica. (zdjęcie poniżej)

Odpowiednie

Temperatura pracy

Winiarka może mieć jedną lub więcej różnych stref temperaturowych, co pozwala zapewnić odpowiednie warunki dla różnych rodzajów wina. Niektóre z nich przystosowane są specjalnie do długoterminowego przechowywania. Winiarki jednostrefowe działają na zasadzie chłodzenia grawitacyjnego. Jak wiadomo, chłodne powietrze gromadzi się na dole urządzenia, z kolei ciepłe masy powietrza unoszą się. Wymagające mniejszej temperatury wino białe powinniśmy zatem układać na dole, z kolei czerwone – na górze. Rozwiązanie to przywołuje analogię do tradycyjnych winiarskich piwniczek. W celu zapewnienia optymalnej temperatury dla różnych gatunków wina producenci zwykle wyposażają winiarki w regulację tego parametru w pewnym zakresie, optymalnym dla rozmaitych trunków. W niektórych urządzeniach może być też możliwość regulacji wilgotności, co pozwala na ustawienie optymalnego poziomu wilgotności powietrza we wnętrzu urządzenia. Za odpowiednią wilgotność mogą również odpowiadać kamienie lawy, które polane wodą utrzymują stały poziom jej stężenia w powietrzu. Z kolei za czystość i nienaganną jakość powietrza odpowiedzialne są nowoczesne systemy filtracji, zastosowane w wielu nowoczesnych urządzeniach. Zaletą winiarek jest ich stosunkowo cicha praca. Głośność – mierzona w decybelach – w wielu modelach nie przekracza 45 dB, a w wypadku niektórych nawet 40 dB, co obrazowo można by porównać do lekkiego szmeru czy też spokojnej rozmowy. Dzięki temu cichą winiarkę możemy też z powodzeniem zainstalować w salonie, gdzie zwykle odpoczywamy, bo dźwięk wytwarzany podczas jej pracy nie powinien być dla nas uciążliwy. Wszystko jednak zależy tutaj od rodzaju zastosowanego kompresora i wentylatora, jak również gabarytów samego urządzenia.

Winiarki, humidory

Drewniane półki we wnętrzu winiarki niwelują szkodliwe dla wina wibracje i nadają urządzeniu elegancki wygląd.

Nie tylko winiarki

Do przechowywania nie tylko wina, ale ogólnie pojętej żywności wykorzystywane są również tzw. witryny chłodnicze. Są to jednak modele, których kluczowym zadaniem jest przede wszystkim odpowiednie wyeksponowanie przechowywanych produktów. Najczęściej drzwi takich urządzeń, podobnie zresztą jak w winiarkach są przeszklone, a oświetlenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Mimo iż witryny kojarzone są wyłącznie z urządzeniami profesjonalnymi (stosowanymi w sklepach i restauracjach), dzisiejsze aranżacje pomieszczeń pozwalają na użycie ich również w domowych warunkach. Funkcjonalność tych urządzeń jest porównywalna z najbardziej innowacyjnymi lodówkami. Witryny zatem mogą mieć automatycznie zamykające się drzwi, fachowe systemy chłodzące regulowane elektronicznie, a także antybakteryjne elementy, takie jak uszczelki czy powłoki wnętrza. Co ważne, witryny są bardzo komfortowe w użytkowaniu – mogą mieć nożny pedał otwarcia drzwi, kiedy użytkownik ma zajęte ręce, czy automatyczne wyłączenie chłodzenia, kiedy drzwi zostają otwarte (rozwiązanie szczególnie praktyczne w sklepach oraz hipermarketach).

Humidory – dla miłośników cygar

Jak idealnie dopasować wilgotność powietrza do aktualnego stanu pomieszczenia czy też jak uniknąć nierównego podmuchu powietrza i niestabilnej temperatury? Odpowiedź znają producenci oferujący najbardziej innowacyjne urządzenia do przechowywania cygar, czyli humidory. Te nie tylko potrafią idealnie dopasować i utrzymać stałą wilgotność na poziomie ok. 70 proc., ale jeśli poziom zmniejsza lub zwiększa się, urządzenie alarmuje o tym użytkownika (ten powinien dolać wody do specjalnego pojemnika wbudowanego w urządzenie). Za monitorowanie wilgotności odpowiadają natomiast czujniki zainstalowane we wnętrzu komory przechowywania. Systemy zastosowane w urządzeniach zapewniają też równomierne rozprowadzanie powietrza i stałą temperaturę. Systemy gablot wykonane ze szlachetnych materiałów pozwalają na komfortowe użytkowanie, zwłaszcza wysuwanie i regulacje półek oraz eksponowanie kolekcji. Za to odpowiada także energooszczędne oświetlenie, które rozświetli nie tylko komorę chłodniczą, ale i przechowywane cygara. Humidory, mimo iż nie są zbyt popularne w Polsce, wzbudzają ciekawość klientów. Dostępne są u zaledwie kilku producentów na świecie.

Wybrane modele winiarek wyróżniające się niskim rocznym zużyciem energii

Wybrane modele winiarek

Wybrane modele winiarek o dużej pojemności

Wybrane modele winiarek
2019-06-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket