Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ELECTRONICS SHOW 2019

Jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń

Jeszcze więcej

Za nami druga edycja targów Electronics Show, które odbyły się w Ptak Warsaw Expo. W porównaniu z debiutancką edycją impreza znacznie się rozrosła i w tym roku wystawcy zajęli nie jedną, a dwie hale. Ponadto niektóre firmy prezentowały swój sprzęt również na zewnętrznych terenach wystawienniczych Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego.

Targi, podobnie jak poprzednio, trwały 3 dni. Imprezę, wzorem pierwszej edycji, otworzyła oficjalna konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Ptak Warsaw Expo i partnerów Electronics Show. Swoją obecnością zgromadzonych zaszczycili: Tomasz Szypuła – prezes Ptak Warsaw Expo, Antoni Ptak jr. – dyrektor targów Electronics Show, Marcin Rosati – prezes Media Saturn Holding Polska, Wojciech Konecki – dyrektor generalny CECED Polska i Michał Kanownik – prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska.

Podczas przemówień otwierających targi Electronics Show organizatorzy nawiązywali m.in. do legendarnych już targów CEBIT, podkreślając, że mają ambicje, żeby targi Electronics Show stały się właśnie „drugim CEBIT-em”. Jeśli impreza organizowana w Ptak Warsaw Expo będzie rozwijała się w takim tempie jak dotychczas, to niewykluczone, że będzie mogła z powodzeniem konkurować z największymi światowymi targami elektroniki użytkowej, już teraz towarzysząc berlińskim targom IFA, jako jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy.

Jak przystało na duże wydarzenie branżowe, dla odwiedzających targi przygotowano wiele atrakcji, konkursów i prelekcji. Przyjeżdżając do Ptak Warsaw Expo, można było sprawdzić w praktyce sprzęt największych polskich i światowych producentów z wielu gałęzi elektroniki użytkowej – od kompaktowych urządzeń mobilnych po innowacyjne AGD i RTV. W tym roku na targach pojawiła się też duża strefa start-upów. Pokaźna była również liczba wystawców z Chin.

Rozmowy, debaty, konferencje

W ramach targów odbywały się rozmaite konferencje i panele dyskusyjne. Już pierwszego dnia uczestnicy Electronics Show mogli wziąć udział w konferencji „Digital Future 2019 – Let’s talk about technology”, której organizatorem był związek Cyfrowa Polska, współorganizatorem APPLiA Polska, a partnerem technicznym firma Samsung. Uczestnicy panelu dyskusyjnego mieli do wyboru dwie ścieżki tematyczne. Pierwsza dotyczyła przyszłości telewizorów i urządzeń mobilnych, a także e-usług i cyfrowego bezpieczeństwa w domu, firmie i w urzędzie. Druga ścieżka tematyczna obejmowała problematykę m.in. przemysłu 4.0 w obiegu zamkniętym oraz efektywności energetycznej w dobie rozwiązań „smart home”. Debata przeprowadzona na Electronics Show była integralną częścią konferencji „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”, która dzień wcześniej rozpoczęła się w warszawskim Airport Hotel Okęcie.

Jeszcze więcej

Uczestnicy targów mogli wziąć udział w rozmaitych konferencjach, debatach i panelach dyskusyjnych dotyczących sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Innowacyjne duże AGD

Targi obfitowały w sprzęt AGD, zarówno duży, jak i drobny. Na wielu stoiskach odbywały się nawet pokazy kulinarne. Odwiedzający Electronics Show mogli więc nie tylko poznać nowe modele i innowacyjne rozwiązania w nich zastosowane, ale też spróbować wyśmienitych potraw przyrządzonych przez szefów kuchni z wykorzystaniem sprzętu gospodarstwa domowego rozmaitych producentów.

Swoją ofertę dystrybucyjną po raz kolejny na Electronics Show zdecydowała się przedstawić firma Dom Bianco. Na stoisku zaprezentowała przykład okapu wyspowego wykorzystującego innowacyjną technikę Airlane. Oprócz tego można było zobaczyć m.in. niezwykły okap Galileo zintegrowany z płytą indukcyjną, a także stylowy okap Cylindra Isola Evo Plus w czarnym matowym wykończeniu. Na stoisku Dom Bianco prezentowało również innowacyjne lodówki marki Hitachi.

Na targach linię X-type, która swoją europejską premierę miała na początku kwietnia, prezentowała firma Amica. Wśród wyeksponowanych urządzeń można było zobaczyć m.in. winiarkę z techniką ComfortUse System, lodówki do zabudowy oraz kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali. Z wykorzystaniem specjalnego ekspozytora można było również bliżej poznać rozwiązania techniczne stosowane w nowych modelach z linii X-type, w tym m.in. sterowanie gestami, które zostało zastosowane w nowych okapach marki Amica.

Innowacyjne pralki i suszarki prezentowała marka Bosch. Oprócz nich nie mogło zabraknąć m.in. piekarników do zabudowy, a także chłodziarkozamrażarek tego producenta. Stoisko Boscha to także live cooking w wykonaniu przesympatycznego Josepha Seeletso, który niczym prawdziwy showman wyczarowywał dla odwiedzających smakowite dania.

Ze swoją „Akademią Kulinarną” i pokazami gotowania obecny był też m.in. Whirlpool, na stoisku którego nie zabrakło również najnowszych piekarników i chłodziarkozamrażarek.

Innowacyjnych urządzeń nie brakowało również na stoisku marki Siemens. Odwiedzający targi mogli obejrzeć i przetestować urządzenia kompatybilne z platformą Home Connect. Przypomnijmy, że jest to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych i przyszłościowych platform działających w obszarze urządzeń smart, domu „inteligentnego”, ale i zarazem Internetu rzeczy (IoT). Koncepcja Home Connect zakłada niemalże nieograniczone w przyszłości możliwości rozbudowy.

Swoją „inteligentną” platformę i obsługujące ją urządzenia prezentował również Samsung. Mamy tutaj na myśli SmartThings. Na stoisku Samsunga można było zobaczyć kompatybilne z tym rozwiązaniem innowacyjne pralki QuickDrive, lodówki Family Hub oraz piekarniki Dual Cook Flex.

Pokaźną ofertę dużego AGD zaprezentowała firma MPM. Polski producent stawia nie tylko na innowacyjność i praktyczność rozwiązań stosowanych w swoich urządzeniach, ale także na nietypowe wymiary oferowanych produktów. Stąd w sprzedaży pod marką MPM możemy znaleźć np. chłodziarkozamrażarki, płyty indukcyjne czy piekarniki, o szerokości, której trudno szukać u pozostałych producentów. Niektóre z nietypowych gabarytowo urządzeń można było zobaczyć właśnie podczas Electronics Show.

Jeszcze więcej

W segmencie dużego AGD pojawiło się wiele innowacyjnych modeli, w tym pozwalających na współpracę z rozmaitymi platformami „inteligentnego” domu.

Drobne AGD – duże możliwości

Na największych w Polsce i tej części Europy targach elektroniki użytkowej nie mogło oczywiście zabraknąć silnej reprezentacji producentów drobnego AGD – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Szczególnie ciekawie rozwija się dziedzina urządzeń czyszczących, co było widoczne na większości ekspozycji. Firma Kärcher, jako specjalista z tej dziedziny, prezentowała nie tylko kompaktowe odkurzacze z linii VC 5, ale także elektryczne mopy FC 3 i FC 5 Premium. Urządzenia te dostępne są zarówno w wersji zasilanej sieciowo, jak i akumulatorowo. To właśnie zasilanie akumulatorowe jest jednym z najwidoczniejszych trendów na tegorocznych targach. Odkurzacze takie prezentowała także firma MPM, w której ofercie znajdziemy nową linię odkurzaczy GreenGo. Są to zarówno tradycyjne modele workowe z zasilaniem sieciowym, jak i akumulatorowe odkurzacze pionowe. Również firma Bosch prezentowała bogatą ofertę odkurzaczy akumulatorowych, w tym z serii Athlete oraz Unlimited. Te ostatnie wykorzystują wspólne źródło zasilania z elektronarzędziami firmy. Ciekawostką jest, że sprzęty są dostępne także w wersji Pro Animal, rekomendowanej posiadaczom zwierząt.

W sprzęcie kuchennym producenci stawiają przede wszystkim na funkcjonalność oraz wzornictwo. Dużą popularnością cieszyło się stoisko firmy Siemens, która prezentowała m.in. nowe ekspresy automatyczne EQ.9 Plus connect s700 zintegrowane z platformą Home Connect. Smakosze kawy nie mogli także przejść obojętnie obok stoiska marki JURA. Tam można było spróbować najlepszych specjałów kawowych, zarówno klasycznych, jak i nieoczywistych propozycji. Konsumenci mogli także bliżej przyjrzeć się pełnej ofercie ekspresów, w tym najnowszym modelom ENA 8 oraz E8 w kolorze Piano White. Z kolei na stoisku marki Nespresso można było zapoznać się z najnowszą ofertą ekspresów kapsułkowych.

Uwagę odwiedzających przykuwały również drobne urządzenia kuchenne. Nowymi seriami produktów chwaliły się marki Sam Cook, MPM, Amica, Russell Hobbs, Bosch czy Ariete. Producenci przede wszystkim zaskakują różnorodnością oferty. Znajdziemy w niej zarówno produkty stylizowane na retro, pasujące do bardziej tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesne serie wzornicze. Wśród firm lokalnych z pewnością wyróżniała się Invest, która prezentowała m.in. czajniki elektryczne w całości wyprodukowanie w Polsce w Rzeszowie.

Wśród pań dużą popularnością cieszyły się stoiska marek oferujących sprzęt do stylizacji, jak BaByliss Paris czy Remington. Na własnych włosach mogły się one przekonać o możliwościach urządzeń pod opieką doświadczonych stylistek.

Jeszcze więcej

Producenci drobnego AGD prezentowali szeroką gamę nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu. Z kolei wśród Pań dużym zainteresowaniem cieszyły się strefy, gdzie stylistki przy pomocy nowoczesnych urządzeń pokazywały jak zadbać o włosy.

Inteligentne telewizory i smart home

Największym zainteresowaniem cieszyły się telewizory ze sztuczną inteligencją i pierwsze modele 8K. Na wystawie Electronic Show zaprezentowali swoje telewizory tacy producenci jak Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic, Sharp, Skymaster i Orava.

Firma Samsung pokazała tegoroczne modele telewizorów z serii QLED 8K i 4K, które mają najwięcej nowoczesnych rozwiązań technicznych. Atrakcją była premiera 82-calowego telewizora QLED 8K. We wszystkich wyświetlaczach zastosowano warstwę z kropkami kwantowymi, zwiększającą zakres kolorów. Najnowsze procesory Quantum 8K i 4K wykorzystują sztuczną inteligencję do poprawy jakości obrazu i dźwięku. Co ważne, w telewizorze 8K Q950R zastosowano skalowanie obrazu zwiększające rozdzielczość z dowolnego źródła SD, HD, 4K do 8K przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (maszynowego uczenia). Technika Samsunga AI ma rozbudowane możliwości analizowania obrazu. Po pierwsze, telewizory 8K QLED TV z techniką sztucznej inteligencji wykorzystują bazę danych, która z wyprzedzeniem analizuje miliony obrazów. Technika Samsung AI pozwala zoptymalizować także dźwięk pod kątem konkretnych scen, i to bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień.

Najnowsze QLED 4K mają podświetlenie tylne Direct Full Array, różniące się liczbą stref podświetlenia. Specjalna powłoka zwiększa kąty patrzenia na ekran bez pogorszenia jakości obrazu i warstwę antyrefleksyjną. Istotne różnice dotyczą wartości luminancji w trybie HDR: Q950R Quantum HDR 4000/3000, a w pozostałych QLED 4K HDR wykorzystuje LED-y o luminancji od 1000 do 2000 nt.

Telewizory QLED TV wyróżniają na tle konkurencji dwie funkcje: One Invisible Connection i Ambient 2.0. W najnowszej wersji One Invisible Connection (Q950R, Q90R, Q85R) telewizor z przystawką jest połączony tylko jednym przewodem hybrydowym, który zawiera kabel światłowodowy do przesyłania sygnałów audio i wideo z urządzeń zewnętrznych oraz kabel elektryczny do zasilania telewizora. Można było zobaczyć, jak atrakcyjna jest funkcja Ambient 2.0, która umożliwia wyświetlanie na ekranie obrazu w kolorach i wzorach takich jak na ścianie, na której jest powieszony (wykonując zdjęcie), lub atrakcyjnego widgetu, zamiast oglądania czarnej plamy po wyłączeniu telewizora.

W strefie MediaMarkt przyciągał uwagę duży wyświetlacz LED-owy marki Samsung, który nie ma już warstwy LCD, a obraz jest tworzony tylko z LED podstawowych kolorów RGB. Takie wyświetlacze to przyszłość wyświetlaczy wielkoformatowych. Firma Samsung współpracuje z centrum Kopernik, gdzie można sprawdzić, jak jest zbudowany wyświetlacz z kropkami kwantowymi. Tym razem na stoisku atrakcją był pokaz możliwości smartfona Galaxy S10, którego funkcja makro działała jak mikroskop, umożliwiając zobaczenie budowy rozwielitki (dafnia) dzięki jej przezroczystemu pancerzowi, a nawet tego, że jest w ciąży.

Duże osiągnięcia we wdrażaniu sztucznej inteligencji ma firma LG, która pokazała drugą generację telewizorów z wyświetlaczami OLED i Nanocell z techniką sztucznej inteligencji. Rok 2019 to przejście do wyższego poziomu sztucznej inteligencji z etapu Machine Learning do Deep Learning oraz wdrożenie AI nie tylko w sterowaniu telewizorem, ale również w procesie przetwarzania obrazu AI Picture i dźwięku AI Sound. Dzięki niej stale jest ulepszana komunikacja z telewizorem, czyli sterowanie głosowe. Telewizory LG rozpoznają język polski, a nawet kontekst zdań, co ułatwia wyszukiwanie treści w Internecie i obsługę telewizora. Aby zrealizować wymagania techniki sztucznej inteligencji wprowadzono nowe proceso-ry

Jeszcze więcej

Największym zainteresowaniem cieszyły się telewizory ze sztuczną inteligencją pierwsze modele 8K i wielkoformatowe do dużych galerii handlowych.

Smart home

Na stoisku Samsunga można było zobaczyć zastosowania aplikacji SmartThings, wykorzystywane do sterowania oświetleniem i obsługi urządzeń AGD. Co ważne, można sterować nią urządzeniami różnych firm. Przykładem był praktyczny pokaz sterowania oświetleniem Hue marki Philips za pomocą smartfona.

Stoisko firmy Netatmo przyciągało uwagę stacjami pogody, „inteligentnymi” dzwonkami do drzwi i domowymi kamerami IP oraz gniazdkami i wyłącznikami z serii Celiane with Netatmo, zaprojektowanymi przy współpracy z firmą Legrand.

W systemach nadzoru domów pomocne będą bezprzewodowe (Wi-Fi) kamery akumulatorowe IMOU Cell Pro, pracujące do 6 miesięcy bez doładowania, z aparatem fotograficznym, mikrofonem oraz noktowizorem. Kamera Looc odstraszy intruza silnym reflektorem i syreną o głośności 110 dB wyzwalaną ruchem.

Stereo, Atmos i soundbary

Niesamowity dźwięk w systemie Dolby Atmos sprawia, że użytkownik ma szansę poczuć się we własnym domu niemal jak w kinie. Odpowiedni system surround jest w stanie otoczyć widza dźwiękiem, rzucając go niemal w wir filmowej akcji i zapewniając niesamowite wrażenia. To wszystko można było poczuć, odwiedzając stoisko marki Sharp, gdzie prezentowano soundbary wykorzystujące właśnie Dolby Atmos. Oprócz tego Sharp prezentował również najnowsze modele cyfrowych radioodbiorników oraz głośników Bluetooth.

Na targach obecny był również jeden z największych polskich dystrybutorów domowego sprzętu audio-wideo – firma Horn Distribution, która prezentowała m.in. sprzęt marek Polk Audio i Denon. W specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach można było sprawdzić w praktyce brzmienie systemów audio składających się z kolumn głośnikowych Wilson z serii Raptor (marki własnej Horn Distribution) i amplitunerów kina domowego marki Denon. Nie zabrakło również słuchawek Denona, które można było przetestować z wykorzystaniem własnych smartfonów. Horn Distribution zaprezentował na Electronics Show po raz pierwszy prototyp modelu Wilson L5 – lampy zintegrowanej z głośnikiem Bluetooth.

Na targach nie zabrakło też audiofilskich systemów stereofonicznych, które można było zobaczyć na stoisku sklepu HiFi System. Prezentowano tu m.in. zestaw złożony z kolumn podstawkowych Sonus faber Electa Amator III oraz komponentów marki Audio Research. Można było również posłuchać wyjątkowych kolumn Piega Master Line Source 2, mierzących 176 cm i ważących 93 kg (sztuka).

Jeszcze więcej

W tym roku uwagę odwiedzających przyciągały przede wszystkim soundbary (w tym modele z Dolby Atmos) oraz urządzenia pozwalające na strumieniowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych.

Smartfony, gry i rozrywka

Oczywiście, na tegorocznej edycji Electronics Show nie zabrakło stref rozrywki, które przyciągały nie tylko najmłodszych. Na stoisku Samsunga zgromadzeni goście mogli zapoznać się ze wszystkimi wersjami najnowszego smartfona Galaxy S10, w tym przetestować jego znakomity aparat fotograficzny. Producent przygotował także specjalne stanowiska z możliwością skorzystania z gogli VR. Swoje najnowsze smartfony zaprezentował również Huawei.

Duże zainteresowanie wzbudzały również telefony marki CAT, która wyróżnia się odpornymi urządzeniami. Wśród nich z pewnością najciekawiej prezentuje się flagowy CAT S61 z wbudowanym czujnikiem jakości powietrza, dalmierzem i kamerą termowizyjną. Może on się pochwalić coraz większą popularnością wśród profesjonalistów.

Tak jak na poprzedniej edycji, tak i w tym roku organizatorzy zadbali o to, aby również gracze znaleźli coś dla siebie. Producenci telewizorów na swoich ekspozycjach przyciągali odwiedzających możliwością sprawdzenia tego, jak ich wyświetlacze radzą sobie z konsolami do gier. Ogromną popularnością cieszyły się strefy konsol, gdzie można było przetestować Xboksa One oraz Nintendo Switch. Miłośnicy pecetów mogli zaś na przygotowanych, np. przez firmę LG, stanowiskach sprawdzić, jak w akcji spisują się jej najnowsze monitory dla graczy.

Jeszcze więcej

Na targach nie zabrakło najnowszych trendów od różnorakich smartfonów i stref dla graczy po urządzenia smart home oraz inkubatory startupów, prezentujące rozwiązania będące przyszłością rynku elektroniki użytkowej.

Mobilny sklep MediaMarkt

Swoje stoisko miał również MediaMarkt, partner strategiczny Electronics Show, dzięki któremu pojawiło się na targach wielu uznanych producentów. Obok wystawy marek własnych MSH stworzono także olbrzymią strefę w postaci… sklepu MediaMarkt. Można w nim było nabyć sprzęt wielu różnych marek oferowany przez tę sieć handlową, a także zapoznać się z usługami dostępnymi w sklepie, m.in. z gwarancją i serwisowaniem sprzętu elektronicznego.

Targi także dla biznesu

Oczywiście, poza warstwą przeznaczoną dla konsumentów targi są doskonałą okazją do nawiązywania relacji biznesowych. Z myślą o tym została przygotowana specjalna strefa Hosted Buyers, w której uczestnicy mogli wziąć udział w specjalnie zaaranżowanych spotkaniach biznesowych. Niezwykle ciekawą inicjatywą była również wyodrębniona w hali E strefa chińskich wystawców. Prezentowali oni pełny przekrój oferty produktowej – od sprzętu AGD i akcesoriów do smartfonów po ogniwa zasilające czy nawet przewody światłowodowe. Była to doskonała okazja do poznania ich asortymentu, a także nawiązania relacji biznesowych, np. dla polskich firm poszukujących dostawców.

Jeszcze więcej

Na targach nie zabrakło licznego grona firm chińskich. Specjalnie dla nich została wydzielona strefa na hali E.

Inkubatory i start-upy

W strefie start-upów można było zobaczyć, jak Samsung wspiera polską naukę i najciekawsze pomysły w ramach inkubatorów dla start-upów związanych z cyberbezpieczeństwem i finansowaniem sprzątania śmieci w biednych krajach opracowując specjalną aplikację. Można było zobaczyć, jak działa Car Scanner – autonomiczny robot, który wykrywa wszelkie uszkodzenia karoserii samochodu, tworząc cyfrową dokumentację w niespełna 120 sekund lub może być wykorzystany do tworzenia prezentacji samochodów przez wykonywanie zdjęć 360° i skanowanie wnętrza.

Jeszcze więcej

Podczas tegorocznej edycji Electronics Show prezentowano wiele luksusowych pojazdów, w tym modeli elektrycznych. Nie brakowało również innowacyjnych akcesoriów, takich jak wideorejestratory i nawigacje GPS.

2019-05-27

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket