Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TELEWIZJA

Dekodery DVB-S, IPTV oraz VOD

Dekodery DVB-S,

Wyposażenie dekoderów w łącza bezprzewodowe Wi-Fi i przewodowe LAN umożliwiło dostęp do serwisów VoD i poszerzenie oferty dla swoich klientów. Pojawiły się pierwsze odbiorniki IPTV oferowane przez platformy, które nie wymagają dołączenia anteny satelitarnej, a oferują kanały TV nadawane na żywo.

Powoli powstają kanały 4K nadawane poprzez satelity. Według raportu firmy Eutelsat jest ok. 60-ciu, ale większość jest kodowanych.

Canal+ 4K Ultra HD z platformy nc+

Przez platformę nc+ jest nadawany pierwszy kanał Canal+ 4K Ultra HD, który ma dodatkowo zakodowany sygnał HDR zwiększający dynamikę obrazu. Wymagania techniki Ultra HD HDR spełnia najnowszy dekoder platformy nc+ UltraBOX+, będący źródłem najlepszego sygnału wideo 4K (2160p) z satelity, a więc będzie najlepszym źródłem obrazu dla telewizorów Ultra HD HDR. Transmisje sportowe są realizowane na żywo, odbierane poprzez antenę są nadawane w standardzie HDR HLG, a filmy kinowe HDR10. Nowy kanał TV satelitarny z materiałami 4K HD Canal+ Ultra HD umożliwia oglądanie transmisji na żywo wybranych meczy piłkarskich Ligi Mistrzów można je także nagrywać na twardy dysk. Oprócz transmisji sportowych są nadawane polskie seriale produkcji Canal+, filmy przyrodnicze czy koncerty.

Dekodery DVB-S,

Dekoder nc+ UltraBOX+ na dysku 1 TB ma możliwość nagrywania filmów 4K z kanału Canal+ Ultra HD.

Nc+ GO TV

Filmy 4K / Ultra HD w usłudze VoD nc+ Go TV dzięki technice Push VoD są magazynowane na twardym dysku dekodera, co zapewnia najlepszą jakość obrazu (nie ma problemów z Wi-Fi), lecz ze względu na pojemność dysku liczba ich jest ograniczona do ok. 12 (dane nc+). Najwięcej około 150 filmów można strumieniować przez łącze internetowe z serwera. Zalecane jest połączenie przewodowe z Internetem, ze względu na konieczność przesyłania dużych ilości danych.

UWAGA! Jeżeli nie chcemy dołączać dekodera UltraBOX+ do Internetu filmy 4K dzięki usłudze Push VoD są magazynowane na wydzielonym fragmencie dysku dekodera UltraBOX+. Mogą być także nagrywane bezpośrednio z anteny DVB-S z kanału Canal+ 4K Ultra HD.

Dekoder UltraBOX+ jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 TB, dołączany do złącza e-SATA. Dysk stanowi podstawę dekodera, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Można dodać jeszcze swój własny dysk i jeśli będzie on o pojemności mniejszej niż 500 GB, to można z niego korzystać wyłącznie z funkcji Media Player. W przypadku podłączenia dysku o pojemności 500 GB lub większej, dekoder potraktuje go jako dysk główny, co oznacza że zostanie on sformatowany i będzie na nim wydzielona część przestrzeni na pozycje VOD, oprócz tego możliwe będzie nagrywanie audycji oraz korzystanie z funkcji time shifting. Koder UltraBOX+ wykorzystuje procesor Broadcom BCM7252S, który obsługuje aż 8 tunerów DVB-S/S2 realizujących różne funkcje. Cztery są wykorzystywane do realizacji funkcji multirecordingu. Pozostałe 4 tunery służą do realizacji funkcji Fast Zapping, umożliwiającej szybkie przełączanie kanałów podczas poruszania się po liście kanałów w górę lub w dół.

Dekodery DVB-S,

Filmy 4K dostępne w usłudze Nc+ GO TV można odtwarzać z twardego dysku lub z Internetu. Poniżej na zdjeciach najnowsze produkcje 4K Canal+ „Przykrywkowcy. Podwójna gra” i „Imię Róży”.

Ipla także z materiałami 4K

Ipla to jedna z pierwszych platform VoD na polskim rynku, która powstała w 2008 r. W 2018 r zmieniła szatę graficzną i powiększyła ofertę filmową oraz pakietową. Zarządza bazą legalnych treści wideo liczącą kilkadziesiąt tysięcy filmów i seriali (w tym premiery Telewizji Polsat), kanały TV i transmisje sportowe na żywo (live). Oferuje widzom dostęp do 108 linearnych kanałów telewizyjnych, bogatą bibliotekę tytułów filmowych oraz pakiety tematyczne: Ipla Polsat Sport Premium, Ipla Sport, Ipla Eleven Sports, Ipla Filmy i Seriale, Ipla News i Rozrywka, Ipla Dzieci, Ipla Plus, Ipla Polonia, a od zeszłego roku także: Ipla TV (96 kanałów TV w jednym pakiecie) i Ipla Extra Premiery (czyli seriale i programy Polsatu przed emisją w TV) oraz Ipla HBO z 3 kanałami telewizyjnymi HBO, 2 kanałami Cinemax oraz 4 kanałami AXN, a także bogatą, liczącą ponad 5 tysięcy materiałów, biblioteką filmów i seriali z oferty HBO. Dostęp do Ipli, dzięki witrynie ipla.tv oraz specjalnym aplikacjom, mają użytkownicy komputerów z systemami (minimum): Windows 7, smartfonów opartych na systemach iOS 9, Android 5.0, Windows Phone 8.1. Aplikacja Ipla jest dostępna na telewizorach Smart TV wielu marek, np. Samsung, LG, Panasonic, Sony, Philips, Sharp, Toshiba, Thomson, JVC. W wypadku znacznej części tych marek są to modele produkowane od 2012 r. Ipla zainstalowana jest również w dekoderach Netia Player i Toya oraz odtwarzaczach Blu-ray marek Panasonic, Philips, Samsung i Sony. Co ważne, wybrane filmy i seriale można pobrać do pamięci urządzenia mobilnego i oglądać np. w czasie podróży w samolocie. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach transmisji danych w sieci komórkowej, kiedy wcześniej pobierzemy filmy w domu z wykorzystaniem Wi-Fi.

UWAGA! W telewizji internetowej IPLA pojawiła się nowość – materiały w jakości 4K od National Geographic, m.in. łącząca elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi znana seria „Mars”.

Dekodery DVB-S,

Serwis Ipla jest źródłem najnowszych filmów 4K i Ultra HD.

Aplikacje na urządzenia mobilne

Klienci platform cyfrowych nie pozostają bez możliwości oglądania kanałów na żywo dzięki aplikacjom na urządzenia mobilne i komputery.

UWAGA! Oferta kanałów TV na żywo na urządzeniach mobilnych jest mniejsza niż na dekoderach stacjonarnych. Wynika to z praw licencyjnych do emisji w Internecie, jakie musi posiadać opertor.

Zaletą dostępności kanałów TV na dekoderze i na urządzeniach mobilnych w domu jest możliwość zmiany źródła obrazu przy oglądaniu na żywo w wypadku trudnych warunków pogodowych: silne opady deszczu, pokrywa śniegu na antenie lub odwrotnie – gdy są problemy z Wi-Fi, transmisją na urządzeniu mobilnym, co skutkuje pikselozą, zatrzymaniem, buforowaniem obrazu.

Aplikacja nc+ GO

Aplikacja nc+ Go na smartfony i tablety, a także przez stronę WWW działa od stycznia 2016 r. To serwis OTT dostępny tylko przez Internet, bez abonamentu. W usłudze nc+ Go są dostępne wybrane kanały telewizyjne na żywo, w sumie 124 kanały TV (np. wszystkie kanały Canal+ nadawane w HD), do których nc+ ma prawa licencyjne do emisji w Internecie, oraz filmy, seriale i programy na życzenie w różnych płatnych kolekcjach. Liczba dostępnych kanałów na żywo jest zależna od pakietu. Z aplikacji nc+ Go można korzystać na smartfonach z systemem Android, Apple, Windows Phone oraz komputerach i laptopach przez przeglądarki. Maksymalnie można zarejestrować 4 urządzenia, w tym przeglądarki komputerowe. Jednocześnie można odtwarzać materiały wideo na 2 urządzeniach.

Dekodery DVB-S,

W aplikacjie nc+ GO na smartfony i tablety jest dostępnych 124 kanały TV, w tym wszystkie kanały Canal+ HD.

Cyfrowy Polsat GO

Serwis Cyfrowy Polsat GO jest dostępny dla posiadaczy abonamentu Cyfrowego Polsatu za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS. Użytkownicy dekoderów Cyfrowego Polsatu mogą korzystać z aplikacji, wchodząc do zakładki „VoD”, a w niej znajdą treści na żądanie z posiadanego pakietu programowego (catch up TV) oraz bogatą bibliotekę dodatkowych bezpłatnych i płatnych treści telewizyjnych. Aplikacja działa na dekoderach Evobox PVR, Evobox LITE, Evobox HD, PVR HD 7000, HD 5500s, HD 5000, HD 3000 i Mini HD 2000. Na laptopie lub PC należy wejść do serwisu VoD przez stronę go.cyfrowypolsat. pl. Aby móc oglądać telewizję na urządzeniach mobilnych, wystarczy zainstalować aplikację Cyfrowy Polsat GO ze sklepu Google Play lub App Store. Mając aktywną opcję ON THE GO można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. W mobilnej odsłonie serwisu Cyfrowy Polsat GO abonenci platformy otrzymają dostęp nawet do ponad 100 kanałów online, tysięcy programów, wydarzeń sportowych, seriali i bajek w opcji VoD bez dodatkowych opłat i bogatej biblioteki dodatkowo płatnych treści VoD, np. filmów. Liczba kanałów TV jest zależna od posiadanego pakietu. Jest też biblioteka HBO z ponad 800 filmami, 200 serialami i 170 dokumentami oraz sportowe stacje premium Eleven Sports i Polsat Sport Premium z rozgrywkami Ligi Mistrzów UEFA. Przy wyborze filmów można korzystać z rekomendacji dobieranych na podstawie wcześniejszych wyborów klienta. Near VoD to usługa, która polega na tym, że poszczególne filmy są dostępne rotacyjnie, w krótkich odstępach czasowych (10, 15 lub 30 min) na przeznaczonych tylko do tej usługi kanałach telewizyjnych kablowych lub satelitarnych. Na przykład platforma Cyfrowy Polsat udostępnia filmy na kanałach od 202 do 208 i 900 oraz 901.

Dekodery DVB-S,

Dekoder Evobox PVR umożliwia korzystanie z serwisu VoD HBO Go.

Jak zrealizować multirecording?

Telewizja satelitarna dostarcza największą liczbę kanałów telewizyjnych. Często się zdarza, że w tym samym czasie jest nadawanych kilka programów, które chcielibyśmy nagrać. Najnowszej generacji dekodery DVB-S umożliwiają nagrywanie trzech i oglądanie czwartego. Takie możliwości mają odbiorniki DVB-S Evobox PVR Cyfrowego Polsatu i UltraBox+ nc+. Aby można było zrealizować multirecroding, trzeba stosować instalację jednokablową. Typowy konwerter LNB twin powinien być zastąpiony konwerterem unicable. Wyglądają one podobnie, lecz działają inaczej. Aby korzystać z funkcji multirecordingu na dekoderach Evobox PVR czy UltraBox+, konieczne jest wykorzystanie nowej generacji konwerterów standardu Unicable lub Unicable II. Standard Unicable II umożliwia obsługę do 32 dekoderów DVB-S. Technika Unicable wykorzystuje jeden kabel antenowy do połączenia konwertera z odbiornikiem DVB- -S, a w menu konfiguracji konwertera Unicable jedna częstotliwość oznacza jeden tuner. Do bezprzewodowej komunikacji służy łącze Wi-Fi w pasmach 2,4 GB i 5 GB. Obsługiwany jest standard dźwięku Dolby Digital Plus. Konwerter unicable może pracować tylko z odbiornikami DVB-S z funkcją SCR. Muszą być one zgodne z protokołem DiSEqC 1.0, dzięki czemu można sterować częstotliwościami konwertera. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości – jedną z nich przypisuje się tunerowi odbiornika. To, czy możliwe jest korzystanie z instalacji jednokablowej, zależy od konstrukcji odbiornika satelitarnego. W menu odbiornika należy sprawdzić, czy jest taka opcja odbierania i przesyłania sygnału satelitarnego do kolejnego odbiornika. Na przykład w odbiorniku Evobox PVR trzeba wybrać antenę z konwerterem typu unicable i dołączyć kabel do wejścia Sat 1. Jest także możliwe korzystanie z funkcji PIP (obraz w obrazie).

Uwaga! UltraBOX+ ma funkcję multirecording (nagrywa 3 kanały, czwarty oglądany), a funkcja „Fast Zapping” zapewnia znacznie szybsze przełączanie kanałów niż poprzednich modelach.

Dekodery DVB-S,

Niezbędny zestaw do realizacji funkcji multirecordingu to antena satelitarna, konwerter unicable i dekoder Evobox PVR lub UltraBOX+.

Jednym z najważniejszych elementów zestawu do odbioru telewizji satelitarnej jest antena i konwerter, od których będzie zależeć wielkość sygnału docierającego do odbiornika satelitarnego. Zadaniem anteny satelitarnej jest skupienie równoległych fal padających na powierzchnię anteny w jednym punkcie, nazywanym ogniskiem. Antena offsetowa jest najpopularniejszą anteną paraboliczną w zastosowaniach amatorskich. W antenie offsetowej konwerter nie przysłania anteny, dzięki czemu jej zysk jest większy. Anteny offsetowe są montowane prawie pionowo, więc nie odstają od ściany i nie zalega na nich woda lub śnieg.

Uwaga! Im większa antena tym większy sygnał TV dostarczany do odbiornika satelitarnego poprzez konwerter. Ma to szczególe znacznie przy złych warunkach atmosferycznych i opadach deszczu lub śniegu, które tłumią znacząco sygnał DVB-S. Zalecana średnica anteny to 90 – 110 cm.

Zaletą telewizji satelitarnej jest możliwość odbioru praktycznie w każdym miejscu kraju. Ustawienie anteny satelitarnej wymaga większej wiedzy niż w wypadku telewizji naziemnej. Trzeba ustawić bardzo precyzyjnie trzy kąty: elewacji, azymutu i skręcenia konwertera, określające położenie satelity. Istnieją pewne ograniczenia montowania anteny w mieście. Antena musi być skierowana na południe. Na drodze sygnału z satelity do anteny nie może być budynków ani wzniesień. Najlepszym miejscem do montażu jest dach.

Antena satelitarna im większa,

Super HD na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Premium 2

Widzowie kanałów Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 Cyfrowego Polsatu, którzy posiadają telewizory Ultra HD, będą zadowoleni z jakości obrazu, ponieważ jest on nadawany w jakości Super HD (1920 × 1080 pikseli). W studio dzięki analizie toru emisyjnego sygnału telewizyjnego obraz jest specjalnie przygotowany, aby jego finalna ostrość i kolory w czasie odbioru transmisji sportowej były naturalne i najlepszej jakości. Sygnał telewizyjny jest nadawany z dwukrotnie większym bitrate’em (do 20 Mbit/s, typowo 10 Mbit/ s). Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba wymieniać dekodera HD. Najlepsze do odbioru kanałów sportowych są dekodery z rodziny Evobox, która powiększyła się do trzech modeli. Obok już znanego i lubianego przez użytkowników Evobox PVR, który ma największe możliwości, nagrywa jednocześnie trzy, a czwarty program można oglądać na żywo, w sprzedaży pojawiły się nowe dekodery – Evobox HD i Evobox Lite. Evobox HD ma czytelny wyświetlacz, wersja Lite jest go pozbawiona. Wbudowany moduł Wi-Fi w obu dekoderach umożliwia bezprzewodowe łączenie się z Internetem, co daje możliwość korzystania z serwisów online Cyfrowy Polsat Go i HBO Go.

Super HD na kanałach

Parametry anteny satelitarnej

Producenci anten satelitarnych najczęściej podają kąt połowy mocy i zysk anteny. Kąt połowy mocy, nazywany także kątem widzenia, określa kierunkowość anteny. Kąt połowy mocy oznacza określenie kąta, dla którego odbierana moc przez antenę spada do połowy. Im kąt jest mniejszy, tym antena jest bardziej odporna na sygnały niepożądane, np. z sąsiednich satelitów. Kąt ten jest zależny od gabarytów anteny. Im antena jest większa, tym kąt jest mniejszy. Zysk anteny także zależy od jej gabarytów – zwiększa się, jeżeli antena jest większa. Parametrem ważnym ze względu na montaż jest zakres regulacji kąta elewacji anteny – im jest większy, tym łatwiej będzie można wcelować w satelitę. RADA: Mając możliwość porównania parametrów kilku anten, należy wybrać tę, która ma największy zysk, najmniejszy kąt połowy mocy i największą wartość odporności na wiatr.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie anteny?

O zysku anteny decydują jej wymiary i dokładność wykonania. Anteny są wykonywane ze stali, aluminium i tworzywa sztucznego. Anteny stalowe są ciężkie i podatne na korozję. O ich trwałości i odporności mechanicznej, na przykład na odkształcenie w transporcie lub montażu, decydują grubość blachy oraz jakość pokrycia korozyjnego. Lekkie i odporne na korozję są anteny aluminiowe. Należy uważać, aby nie odkształcić ich w czasie transportu lub montażu. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na powierzchnię lustra anteny, która powinna być gładka, blacha nie może być zwichrowana ani mieć wgnieceń. Należy także sprawdzić pokrycie anteny, czy nie ma rys ani odprysków, które mogą przyspieszać korozję. Im blacha grubsza, tym antena jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Grubość blachy wynosi od 0,5 do 1 mm. Istotne są też elementy wykonania zawieszenia anteny. W tanich antenach są wykonywane z tworzywa, w droższych ze stali ocynkowanej lub aluminium. Wkręty powinny być zabezpieczone przed korozją.

Odbiorniki TV i VoD IPTV

Najnowszym trendem są odbiorniki IPTV, które dostarczą kanały na żywo i dostęp do serwisów VoD bezpośrednio z serwerów. W przyszłości wyeliminują one odbiorniki telewizji satelitarnej Ich przewagą są mniejsze koszty nadawania kanałów TV na żywo. Poraz pierwszy oferują je platformy satelitarne Cyfrowy Polsat i nc+.

Evobox IP i 150 kanałów TV

To pierwszy odbiornik TV Cyfrowego Polsatu niewymagający anteny satelitarnej do odbioru telewizji na żywo, a jedynie łącza internetowego. Dekoder dołącza się do sieci internetowej przewodowo lub bezprzewodowo (Wi-Fi) ale do konkretnego operatora internetu stacjonarnego sieci Plus, Netii lub Orange o minimalnej prędkości pobierania 8 Mbit/s (na jeden dekoder). Na uwagę zasługują funkcje: reStart, która pozwala na oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, Time Shift, dzięki której można zatrzymywać i przewijać wybrane programy do 3 godzin, i Catchup, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji bez dodatkowych opłat, i to bez konieczności nagrywania. Dekoder wyposażono w oprogramowanie firmy ADB, znane z Evobox PVR, które zapewnia m.in. intuicyjną i prostą obsługę, bogaty i czytelny program TV z szybkim dostępem do funkcji Catchup, opcją alfabetycznego filtrowania pozycji programowych, zaawansowane wyszukiwanie programów, ustawianie przypomnień, tworzenie list ulubionych kanałów, odtwarzanie plików multimedialnych z dysku USB oraz serwerów DLNA w sieci lokalnej (LAN). Dostęp do serwisów online Cyfrowy Polsat Go i HBO Go pozwala oglądać tysiące filmów, seriali i programów na życzenie – także przed ich emisją w telewizji. Dzięki usłudze Multiroom HD z automatyczną funkcją autoryzacji z oferty programowej można korzystać nawet na 4 telewizorach jednocześnie. To urządzenie niewielkich rozmiarów (12,2 × 11,5 × 2,8 cm) dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu.

Dekodery DVB-S,

Evobox IP dołączony do operatora internetu stacjonarnego sieci Plus, Netii lub Orange zapewnia dostęp do 150 kanałów TV na żywo.

Player Box+ z DVB-T

Player+BOX (DTI744NCP) jest przeznaczony dla tych, którzy lubią oglądać filmy i seriale o dowolnej porze, czyli z serwisu VoD, ale mogą także skorzystać z 37 kanałów na żywo, w tym 8 Canal+TV, streamowanych przez Internet oraz z programów telewizji naziemnej DVB-T. Uwagę zwraca wyróżniająca się obudowa, będąca niewielkim sześcianem o wymiarach 8,5 × 8,5 × 8,5 cm, mieszczącym się w dłoni. Duży czytelny kolorowy wyświetlacz o rozmiarze 2,8 cala wyświetla logo i podstawowe informacje o kanałach TV oraz komunikaty do obsługi urządzenia. Po wyłączeniu Player+BOX-a pojawia się duży czytelny zegar. Także pilot jest taki sam jak w dekoderze UltraBOX+. Tył obudowy zawiera szereg złączy: wejście Ethernet RJ-45 dostarczające sygnały z sieci internetowej i wejście antenowe DVB-T. Jest też wejście USB 3.0 i wyjście HDMI do dołączenia telewizora, wyjście minijack (sygnały audio analogowe i cyfrowe) oraz mechaniczny włącznik zasilania. Urządzenie współpracuje z siecią internetową przewodowo i bezprzewodowo (Wi-Fi) dowolnego operatora. Dekoder jest zasilany z zewnętrznego zasilacza 12 V. Dekoder wyróżnia funkcja Backward EPG, która umożliwia obejrzenie programów, które były nadawane 24 godziny wstecz. Player+ BOX pozwala również na korzystanie z funkcji Time Shift, więc oglądając program na żywo można cofać się z odtwarzaniem do 2 godzin, nawet w momencie rozpoczęcia odtwarzania w trakcie emisji. Jest też możliwość oglądania wideo na jednym urządzeniu na telewizorze i kontynuowanie na drugim np. komputerze od miejsca zatrzymania.

Dekodery DVB-S,

Player+ BOX to telewizja na żywo z 37 kanałów TV i DVB-T oraz seriale, filmy TVN i Canal+ z Internetu.

Odbiornik DVB-S 4K – multimedialne centrum

Firma TechniSat oferuje niepowtarzalne urządzenie, wielofunkcyjny odbiornik DVB-S Ultra HD, DVB-T/T2, DAB+/FM połączony z głośnikami opracowanymi przy współpracy z firmą ELAC w obudowie typu soundbar. Sonata 1 jest nową koncepcją firmy TechniSat w konstrukcji odbiorników satelitarnych. Telewizor Ultra HD może być wtedy tańszy i mieć podstawowe funkcje. Sonata 1 wygląda jak typowa „grająca belka” ma 101 cm długości, 17,3 cm szerokości i 7,3 cm wysokości. Duża masa 10,4 kg świadczy o czterech solidnych głośnikach marki ELAC o mocy wyjściowej 4 × 15 W, które odpowiadają kanałom L, P i centralnemu. Dodając do soundbara dwa głośniki Audiomaster RS1 satelitarne bezprzewodowe i Audiomaster SW 150 subwoofer przewodowy można rozbudować zestaw do konfiguracji 5.1. Głośniki wykorzystuje się do odtwarzania dźwięku z wbudowanego radia DAB+/FM i trzech podwójnych tunerów TV (3 x Twin-Tuner ) DVB-S Ultra HD, DVB-T/T2, DVB-C. Dzięki podwójnym tunerom nagrywa się i ogląda jednocześnie dwa różne kanały TV. Do nagrywania dołącza się twardy dysk 2,5” (kieszeń w obudowie) lub USB oraz pendrive. Jest funkcja edycji nagrań, np. można usunąć reklamy oraz funkcja Time Shift. Ponieważ jest mało kanałów 4K DVB-S można korzystać z modułów CAM np. nc+ dekodującego płatne kanały. Z siecią internetową Sonata 1 łączy się po Wi-Fi i przewodowo LAN. Do wyboru jest przeglądarka Chrome lub Bing. Najczęściej używane strony www można dodać do ulubionych. Jest łącze Bluetooth do przesyłania muzyki ze smartfona. Do obsługi urządzenia jest przydatny wyświetlacz, na którym można zobaczyć numer kanału telewizyjnego czy radiowego. Oprócz pilota, którym wybiera się źródło sygnału audio lub wideo, siłę głosu można zmieniać przyciskami na obudowie lub korzystać z aplikacji. Dzięki wyświetlaczowi można wyłączyć telewizor i korzystać z radia DAB+, czy FM wybierając stacje przyciskami umieszczonymi blisko niego oraz pilotem. Na froncie umieszczono też złącze USB, czytnik kart SD i wyjście słuchawkowe. Sonata 1 otrzymała wyróżnienie Red Dot Design Award 2019. Odbiornik DVB-S 4K – multimedialne centrum

Odbiornik DVB-S 4K
2019-05-15

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket