Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NOWY TREND

Telewizory i monitory 8K

Telewizory

W 2018 r. dwie firmy: Samsung i Sharp rozpoczęły seryjną produkcję telewizorów i monitorów 8K, które trafiły do sklepów. Oferta jest niewielka, ale mają najnowsze rozwiązania techniczne decydujące o jakościowym skoku jakości obrazu.

Według badań firmy GfK rośnie zapotrzebowanie na duże ekrany: od 55 do 59 cali – o 23 proc., 60–69 cali – o 37 proc. i ponad 70 cali – o 35 proc. Początki monitorów 8K sięgają 2012 r., kiedy na CES firma Sharp zaprezentowała prototyp 85-calowego wyświetlacza 8K. Do 2018 r. na różnych wystawach pokazywały je firmy: LG, Panasonic, Samsung, Sony oraz chińskie firmy Hisense, Changhong. Były to modele o przekątnych od 55 do 145 cali. Jednak na razie w sklepach są urządzenia firmy Samsung i Sharp.

Nowe wrażenia wizualne

Pierwszy telewizor Samsung QLED TV 8K – Q900R pojawił się w sklepach jesienią 2018 i jest oferowany w trzech rozmiarach: 65, 75, 85 cali. W maju 2019 r,. pojawił się jego następca Q950R o przekątnych 98, 82, 75, 65 cali. Wyświetlacz QLED 8K odtwarza obraz w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli. To 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD) i cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD). Zalety obrazu 8K wyjaśniają inżynierowie z firmy Samsung. Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Jeżeli uważnie przyjrzymy się obrazom wyświetlanym na konwencjonalnych ekranach SD (standardowa rozdzielczość) lub HD (duża rozdzielczość), postrzegamy je jako skupiska pikseli. Natomiast w przypadku QLED 8K rozdzielczość jest tak wielka, że piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Wielka rozdzielczość umożliwia nie tylko tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja) – do 4000 nt w telewizorze Q950R (3000 nt w modelu 65 calowym) – pozwala „oświetlać” drobne szczegóły z nienaganną precyzją. Konwencjonalne telewizory 4K cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt. Osiągnięcie wartości 4000 nt stanowiło spore wyzwanie. Ponieważ 8K ma cztery razy więcej pikseli niż 4K, obrazy i filmy wideo, które są jaśniejsze i zawierają więcej szczegółów, mogą być dokładniej przedstawione w 8K. Realizacja tych funkcji była możliwa dzięki procesorowi Quantum 8K wykorzystującemu algorytmy sztucznej inteligencji. W porównaniu do modelu Q900R; Q950R ma poszerzone kąty widzenia, dzięki specjalnej warstwie.

Telewizory

QLED TV 8K Q950R jest sprzedawany w Polsce z ekranem o przekątnych 65, 75, 82 cali.

Jakie funkcje mają telewizory 8K QLED TV?

Od tej strony praktycznej prawie nie różnią się od telewizorów QLED TV. Można do nich dołączyć dowolne urządzenie domowe za pomocą przewodu One Invisible Connection i przystawki One connect box. Prawie niewidoczny kabel o standardowej długości 5 m zawiera przewód optyczny i zasilający. Dołączony do przystawki One connect box przesyła sygnały audio i wideo z domowych urządzeń domowych, takich jak odtwarzacz Blu-ray, kamera wideo czy dekoder DVB-S. Zapewniony jest dostęp do funkcji smart TV, w tym serwisów VoD. Jeżeli nie oglądamy telewizji, ciemny ekran można zastąpić atrakcyjną treścią lub upodobnić go do otoczenia. Wykorzystując tryb Ambient, telewizor idealnie wpasowuje się w otaczającą przestrzeń, prezentując na ekranie obrazy, informacje o pogodzie czy wiadomości. Jeżeli chcemy, aby stał się niewidoczny, instalujemy aplikację w smartfonie, wykonujemy zdjęcia telewizora i tła, i przesyłamy do telewizora, który dokonuje analizy obrazu i wyświetla na ekranie motyw taki sam jak na ścianie. Można także korzystać z biblioteki motywów. Telewizor Q950R może być także obsługiwany za pomocą aplikacji SmartThings, łączącej wszystkie urządzenia w domu, nie tylko marki Samsung.

Telewizory

Pierwszy z telewizorów 8K Samsung QLED TV 8K Q900R.

Telewizory

LG 75SM9970PUA telewizor 8K z wyświetlaczem nano cell.

Telewizory

Telewizor 8K Z9 OLED marki LG.

Monitor 8K dla biznesu

Firma Sharp zastosowanie swoich monitorów 8K widzi bardziej w biznesie niż w domu. Technika 8K świetnie sprawdza się w zastosowaniach, które wymagają szczegółowych, dokładnych obrazów, między innymi w medycynie, projektowaniu i inżynierii. Monitory 8K mogą również zastąpić wiele urządzeń o mniejszej rozdzielczości w firmach, które przetwarzają dużą ilość informacji, na przykład w centrach handlowych, węzłach transportowych czy centrach kontroli. Jest także producentem kamery 8K. LV-70X500E, profesjonalny monitor 8K marki Sharp o przekątnej 70 cali, jest pierwszym urządzeniem wprowadzonym do produkcji seryjnej. Monitor jest objęty trzyletnią gwarancją ze wsparciem technicznym. Monitor z wyświetlaczem Aquos ma dokładność odwzorowywania barw dzięki szerokiej gamie kolorów (78 proc Rec.2020 wg CIE1931xy) i 10-bitowej rozszerzonej głębi. Technika HDR (High Dynamic Range): HDR10, i HLG znacznie poszerza spektrum kontrastu i kolorów, rozjaśniając obrazy tak, aby dodatkowo podkreślić ich głębię. Jego parametry są następujące: luminancja 400 cd/m2, maksymalna 1000 cd/m2, czas reakcji panelu 8 ms. Za zwiększenie współczynnika kontrastu odpowiada 216 odrębnych stref lokalnego wygaszania. System audio tworzą głośniki systemu 2.1 czyli 2 × 10 W pełnozakresowe i 15-watowy subwoofer. Na uwagę zasługują złącza HDMI, jest ich aż 8, z czego cztery służą do odtwarzania obrazu 8K, który zostaje wyświetlony w wyniku połączenia 4 ćwiartek sygnałów wideo 4K. Firma Sharp ma taki demonstracyjny odtwarzacz z czterema wyjściami 4K. Do pozostałych złączy HDMI można dołączyć odtwarzacz Blu-ray, dekoder DVB- -S, odtwarzacz multimediów czy aparat fotograficzny. Niestety, jeszcze nie ma pełnej specyfikacji HDMI 2.1, która natywnie obsługuje 8K. Model LV-70X500E jest do kupienia u przedstawicieli Sharpa i ich partnerów. Monitor LV-70X500E jest już rok na rynku, ale jest już w planach druga wersji monitorów 8K o przekątnych 60, 70 i 80 cali i znacznie lepszych parametrach: HDMI 2.1, odświeżaniu obrazu 100 Hz. Ma być w nich zastosowany wyświetlacz LCD UV2A

Procesor Quantum 8K – sztuczna inteligencja

Do realizacji obrazu 8K opracowano nowy procesor Quantum 8K i konieczne było zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego. Technika uczenia maszynowego firmy Samsung ma na celu automatyczne przekształcenie materiału wideo o mniejszej rozdzielczości do jakości obrazu bliskiej 8K, niezależnie od pierwotnej rozdzielczości obrazu lub metody transmisji. Technika Machine Learning Super Resolution (MLSR) firmy Samsung porównuje wersje tych samych treści w małej oraz dużej rozdzielczości i „uczy się”, tworząc olbrzymią bazę danych. Następnie analizuje miliony fragmentów treści wideo i odnajduje korelacje. Na tej podstawie jest w stanie wybrać optymalne filtry korygujące błędy poziomu jasności, czerni, proporcji obrazu z szerokiej gamy źródeł. W rezultacie treści w małej rozdzielczości są przekształcane w materiał wideo, którego rozdzielczość jest bliska 8K, i zaskakują jakością obserwatorów, którzy mieli okazje porównać materiał wyjściowy i efekt końcowy. Materiał wideo jest rozpoznawany „w czasie rzeczywistym“ na podstawie zawartości klatek i ulepszany scena po scenie. Dla widzów oznacza to natychmiastową poprawę jakości obrazu i dźwięku niezależnie od tego, czy źródłem materiału wideo jest streaming czy OTT (Over The Top).

Procesor Quantum 8K

Co oglądać na monitorach i telewizorach 8K?

O ile przekaz telewizyjny jest jednym z oczywistych zastosowań rozdzielczości 8K (japoński nadawca krajowy NHK przygotowuje się do wprowadzenia transmisji w rozdzielczości 8K w czasie igrzysk olimpijskich w Tokio), Sharp ma profesjonalną kamerę 8C-B60A 8K (60 P). Materiały wideo 8K zamierzają produkować telewizje: japońska NHK i France TV, pojawią się pierwsze materiały wideo 8K na YouTubie. W kamerze 8C-B60A wykorzystuje się duży czujnik o przekątnej 33 mm i o matrycy równoważnej CMOS oraz o rozdzielczości 33 mln pikseli. Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K będą skalowane do rozdzielczości 8K (złącze HDMI 2.0). Producenci telewizorów oczekują także potwierdzenia specyfikacji HDMI 2.1, która umożliwi przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K złączem HDMI. Ponieważ dostępność materiałów wideo 8K jest znikoma, na razie będą wykorzystywane materiały tylko skalowane. Posiadacze aparatów o rozdzielczości matrycy porównywalnej z liczbą pikseli matrycy telewizora 8K (33 mln) i większej, np. Sony Alpaha 99 II (42 Mpix), Pentax 645 Z (51, 4 Mpx), Canon EOS 5DS body (50,6 Mpx), będą mogli zobaczyć zdjęcia w pełnym wymiarze, których realizm szczegółów jest nieporównywalny z dotychczasowymi wyświetlaczami.

Telewizory

LV-70X500E – profesjonalny monitor 8K marki Sharp

LG z OLEDem 8K

Firma LG pokazała prototyp 88-calowego telewizora 8K z wyświetlaczem OLED. W 2022 r. zamierza produkować 5 mln paneli OLED TV 8K.

Wybrane telewizory i monitory 8K

Wybrane telewizory

Wybrane telewizory QLED TV Ultra HD

Wybrane telewizory
2019-05-13

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket