Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ODKURZACZE

Swoboda sprzątania bezprzewodowego

Swoboda sprzątania

Jeszcze do niedawna zasilanie akumulatorowe było domeną niemalże tylko odkurzaczy ręcznych. Dziś dzięki coraz większej wydajności akumulatorów oraz bardzo nowoczesnym silnikom elektrycznym mogą się one pochwalić dużą skutecznością działania.

Swoją w tym zasługę ma także system etykiet energetycznych. Dzięki nim klienci są już w pełni świadomi tego, że nie moc silnika jest najważniejszym parametrem odkurzacza. Spowodowało to jej ograniczenie do poziomów osiągalnych nawet przez sprzęty akumulatorowe.

Typy odkurzaczy akumulatorowych

Odkurzacze akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością. Sprawia to, że na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań i konstrukcji. Śmiało można stwierdzić, że to jeden z najbardziej rozwojowych segmentów drobnego sprzętu. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnimy przede wszystkim odkurzacze:

 • pionowe – do największej grupy odkurzaczy zasilanych akumulatorami należą modele pionowe. Wśród nich na rynku zdecydowanie dominują modele bezworkowe. Często obudowa jest transparentna, widać więc wnętrze, do którego zasysane są nieczystości przy pomocy siły odśrodkowej wirów powietrza (monocyklon lub multicyklon). Bardzo często odkurzacze pionowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi 2 w 1, a nawet 3 w 1, np. mogą także pracować jako odkurzacz ręczny lub po podłączeniu przystawki jako mop parowy. Ich efektywność wzrosła ostatnimi czasy do tego stopnia, że mogą nawet zastąpić tradycyjne odkurzacze;
 • ręczne – kompaktowe odkurzacze ręczne często stanowią element odkurzaczy pionowych. Na rynku są jednak także sprzęty będące w pełni samodzielnymi urządzeniami. Odkurzacze ręczne sprawdzą się przy szybkim usuwaniu niewielkich zanieczyszczeń, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc, gdy szkoda tracić czas na używanie tradycyjnego odkurzacza;
 • roboty – roboty czyszczące to oczywiście oddzielna kategoria sprzętu, jednak w praktyce są to przecież autonomiczne odkurzacze zasilane akumulatorami. Trzeba przyznać, że również bardzo dużo zyskały na rozwoju techniki zasilania akumulatorami;
 • warsztatowe – wydajne odkurzacze warsztatowe również coraz częściej zasilane są akumulatorami. Dużą zaletą jest tutaj uniwersalność i stosowanie tych samych akumulatorów, które współpracują z elektronarzędziami bezprzewodowymi danego producenta. Warto tu wyróżnić np. modele plecakowe, które swoją ergonomią i funkcjonalnością przydatne są tam, gdzie trudno użyć tradycyjnych odkurzaczy, a nie można pozwolić sobie na kompromisy pod względem wydajności.

Typy

Rozwiązania konstrukcyjne

W wypadku odkurzaczy pionowych możemy wyróżnić przede wszystkim dwa popularne typy konstrukcji, Pierwsza z nich to baza z miejscem montażu odkurzacza ręcznego, który stanowi cały zespół ssący urządzenia. W drugim przypadku mamy kompaktowy odkurzacz ręczny z uchwytem, do którego podłączamy przedłużającą rurę, a do niej mocujemy ssawkę podłogową. Główne różnice w tych konstrukcjach to inaczej położony środek ciężkości, warto więc sprawdzić oba rozwiązania i wybrać odpowiedniejsze dla nas. Konstrukcja odkurzacza powinna pozwolić położyć ułożenie niemal na płasko w trakcie sprzątania podłogi. Dzięki temu możemy wygodniej odkurzać także pod meblami. Tam przydatna będzie także ssawka z oświetleniem LED. Nie można zapomnieć również o wygodnym przechowywaniu. Niektórzy producenci dołączają do odkurzaczy pionowych wieszak.

W zależności od modelu ładowanie akumulatorów odbywa się na kilka sposobów:

 • w ładowarce po wyjęciu z odkurzacza;
 • przy pomocy ładowarki w odkurzaczu;
 • przy pomocy stacji dokującej w odkurzaczu.

Swoboda sprzątania

Rosnąca wydajność odkurzaczy akumulatorowych sprawia, że coraz częściej w mieszkaniach zastępują modele tradycyjne.

Siła cyklonu

Jak wspomnieliśmy, odkurzacze pionowe zamiast worka mają pojemnik na zanieczyszczenia. W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Zanieczyszczenia zasysane są do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego, gdyż większość modeli odkurzaczy, bez względu na ich rodzaj, to w ogóle urządzenia wykonane z tworzyw. Odstępstwem od powyższej reguły bywają rury, które produkowane są również z metalu (choć nie zawsze było to zasadą). Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

 • cyklonowe – zasysane powietrze jest wprowadzane w pojedynczy ruch wirowy, a ogromna siła odśrodkowa oddziela zanieczyszczenia, które zbierają się w pojemniku; 
 • multicyklonowe – technika ta oddziela kurz, często wielokrotnie, w wirujących i mieszających się strumieniach powietrza w wielu małych cyklonach. Dzięki temu siły odśrodkowe są zwielokrotnione, przez co kurz opada na dno zbiornika efektywniej.

Swoboda sprzątania

Odkurzacze pionowe bardzo często wyposażone są w rozmaite końcówki do specjalistycznego czyszczenia – od tapicerki po nawet mycie podłóg.

Ważne parametry techniczne

Wybierając odkurzacz bezprzewodowy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które determinują jego funkcjonalność oraz przeznaczenie. Masa – będzie istotna zwłaszcza w wypadku odkurzaczy pionowych i ręcznych. Te powinny charakteryzować się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu będą bardziej zwrotne i korzystanie z nich będzie wymagać mniej wysiłku. Modele warsztatowe czy plecakowe cechują się znacznymi gabarytami, przede wszystkim ze względu na wymaganą dużą pojemność. Moc i napięcie zasilające – moc jest wartością, która stanowi iloczyn napięcia oraz natężenia prądu. Zwłaszcza w wypadku modeli bezprzewodowych niektórzy producenci unikają podawania mocy urządzenia. W pewnym stopniu można więc sugerować się napięciem, o którym informują oni zawsze. Sprzęty zasilane większym napięciem są wyposażone w wydajniejsze silniki. Czas pracy – w wypadku niewielkich ręcznych odkurzaczy czas pracy może wynieść kilkanaście minut. Parametr ten zawsze jest dostępny w specyfikacji. Jeśli, dajmy na to, odkurzacz pionowy ma być jednym odkurzaczem w domu, jego czas pracy powinien pozwolić na sprzątnięcie całego mieszkania.

 • Głośność – odkurzacze nigdy nie należały do najcichszych domowych sprzętów. Warto więc zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Często niektóre urządzenia mają możliwość pracy np. w trybie cichym, jednak trzeba mieć świadomość, że wiąże się to z ograniczeniem wydajności.
 • Czas ładowania – podawany jest w specyfikacji i zazwyczaj wynosi kilka godzin. Wynika to z faktu, że akumulatory mają bardzo dużą pojemność. Niektóre odkurzacze mogą mieć funkcję szybkiego ładowania.
 • Pojemność zbiornika – w odkurzaczach ręcznych i pionowych ze względów praktycznych stosowane są raczej niewielkie zbiorniki na zanieczyszczenia. Ich pojemność zazwyczaj wynosi do 1 l w największych odkurzaczach, ale zazwyczaj jest to ok. połowa tej wartości. Pojemnik jest zazwyczaj transparentny, więc można śledzić stopień jego zapełnienia. Dużą pojemność, nawet kilku litrów, mają bezprzewodowe odkurzacze warsztatowe.
 • Rodzaj filtrów – rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych w urządzeniu jest szalenie istotny, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby chorujące na astmę. Jeśli zdecydujemy się na model z gorszej jakości filtrami, spora część zebranych zanieczyszczeń trafi z powrotem do pomieszczenia z powietrzem wylotowym jako rozpylone drobiny, co kompletnie mija się z celem sprzątania i jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.

Ważne

Bezprzewodowe odkurzanie w warsztacie i nie tylko

Szczególnie dużą ofertą odkurzaczy bezprzewodowych dysponują producenci elektronarzędzi. Wynika to z faktu, że najczęściej w ofercie mają cały system narzędzi i akcesoriów, które zasilane są jednym typem akumulatorów. W gronie tym znajdują się także odkurzacze. Co ważne, są to nie tylko modele przeznaczone do zastosowania w warsztatach czy na budowach, a również nietypowe i unikalne konstrukcje przydatne także w domu. Z pewnością do tego typu rozwiązań zaliczymy odkurzacze plecakowe. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że cała jednostka odkurzacza znajduje się na plecach, umieszczona na wygodnych szelkach. Dzięki temu akumulatory znacząco nie ciążą użytkownikowi. Konstrukcja ta sprawdza się świetnie w ciasnych przestrzeniach, gdzie potrzebna jest duża wydajność. Kolejną z propozycji są odkurzacze samochodowe, jednak o gabarytach większych niż typowe odkurzacze ręczne. Jednostka wyposażona jest w wygodny uchwyt oraz wąż ssący z końcówkami jak odkurzacz tradycyjny. Dzięki nim łatwiej docierać w miejsca trudno dostępne. Istotną pozycję stanowią tu również odkurzacze typu sucho-mokro. Wyróżnia je przede wszystkim duża pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Możliwość sprzątania mokrych zanieczyszczeń sprawia, że odkurzacz tego typu poradzi sobie znakomicie w takich branżach jak hotelarstwo, gastronomia, szpitale czy biura i sklepy.

Bezprzewodowe odkurzanie

Akumulator to podstawa

Jako że akumulator odpowiada za zasilanie urządzenia, jest on jednym z jego najważniejszych elementów. O jego wydajności świadczą napięcie oraz pojemność, znaczenie ma także technika w której zostały wykonane akumulatory. Odkurzacze bezprzewodowe na rynku są już dostępne od kilku lat. Pierwsze z nich korzystały z ogniw niklowo-kadmowych (NiCd) lub niklowo-metalkowo-wodorkowych (NiMH). Napięcie pojedynczego ogniwa wynosi ok. 1,2 V, przez co uzyskanie dużej mocy wymagało łączenia wielu ogniw. W akumulatorach NiCd występuje również takie zjawisko jak efekt pamięci, polegające na tym, że w wyniku doładowywania nie do końca rozładowanego akumulatora traci on część swojej pojemności. W mniejszym stopniu zjawisko to występuje w akumulatorach NiMH, ale także nie są od niego wolne. Innym zjawiskiem jest tzw. efekt leniwej baterii w ogniwach NiMH, w wypadku którego wskutek niecałkowitego rozładowania następuje spadek napięcia znamionowego. Wszystkie te mankamenty sprawiły, że obecnie akumulatory tego typu są uważane za przestarzałe i w większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych, w tym odkurzaczach, stosuje się ogniwa litowo-jonowe (Li-Ion). Przede wszystkim są one znacznie wydajniejsze. Napięcie znamionowe ogniwa litowo-jonowego to 3,6 V i jest ono w stanie skumulować dwukrotnie więcej energii niż ogniwo NiMH o tym samym rozmiarze. Daje to znaczną przewagę, pozwala tworzyć urządzenia o mniejszej masie, ale za to większej mocy. Co ważne, nie występuje w nich efekt leniwej baterii. Łącząc ogniwa szeregowo, zwiększamy napięcie akumulatora. Dwa ogniwa połączone szeregowo dają napięcie 7,2 V, a trzy 10,8 V itd. Popularne napięcia akumulatorów w odkurzaczach to np. 18, 25,2, a nawet 36 V w wypadku modeli przemysłowych. Pozwala to na osiągnięcie naprawdę dużej wydajności. Istotnym parametrem akumulatora jest także jego pojemność. Zwiększa się ją, łącząc ogniwa równolegle, wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Im większa pojemność, tym urządzenie dłużej pracuje na zasilaniu. Można ją porównywać jednak tylko w ramach danej wartości napięcia.

Akumulator

Końcówki i nasadki

O efektywności i wszechstronności odkurzacza decydują dołączone w zestawie lub dostępne dodatkowo końcówki oraz nasadki. Przedstawiamy najpopularniejsze:

 • elektroszczotka – szczotka z obrotowym wałkiem i napędem elektrycznym, sprawnie zbiera zabrudzenia i kurz nie tylko z gładkich podłóg, ale dywanów i wykładzin;
 • ssawka szczelinowa – przydatna do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, może mieć wysuwaną końcówkę z włosiem do czyszczenia tapicerki;
 • ssawka przegubowa – przydatna do sprzątania półek i wyżej położonych miejsc;
 • szczotka do tapicerki – szczotka z włosiem na końcu przeznaczona odkurzania mebli;
 • ssawka do parkietów – skutecznie usuwa zanieczyszczenia z podłóg drewnianych, jednocześnie chroniąc je przed zarysowaniem;
 • miniturboszczotka – przydatna do odkurzania materacy czy mebli z sierści zwierząt.

Filtracja w odkurzaczach

Poza dobrym workiem lub szczelnym pojemnikiem na kurz, który pełni funkcję pierwszego filtra, są jeszcze inne. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez worek. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafi a na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo wysokim stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń.

Wymiana filtrów

W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać (może o tym poinformować wskaźnik wymiany, który mają niektóre odkurzacze), a inne także prać w domu, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Filtry wlotowe – ze względu na swoją funkcję nazywane są też filtrami ochrony silnika. Umiejscowione są między workiem a silnikiem – przechwytują pył, zapobiegają przedostaniu się go do silnika i zmniejszają ryzyko jego przegrzania. Najczęściej wykonane są z nietkanego materiału i przechwytują cząsteczki o wielkości do ok. 1 mikrometra. W większości modeli można je wyjmować (sposób wyjmowania takiego filtra można znaleźć w instrukcji obsługi, podobnie jak informację o tym, kiedy należy to robić) oraz prać lub wymieniać. W odkurzaczach bezworkowych znajdują się w pojemniku na zanieczyszczenia i mają postać filtrów piankowych z gąbki, które skutecznie wyłapują kurz i są łatwe w czyszczeniu. Filtry wylotowe – można je znaleźć za silnikiem, natomiast ich zadanie polega na oczyszczaniu wydmuchiwanego już powietrza. W zależności od modelu umiejscowione są w górnej lub tylnej części korpusu i osłonięte specjalną, wyjmowaną kratką. Bardzo często w zależności od urządzenia producenci oferują różne typy filtrów wylotowych. Mogą to być klasyczne filtry HEPA lub tzw. mikrofiltry. Te ostatnie są tak skonstruowane, że nie trzeba ich wymieniać.

Wymiana

Bezprzewodowo także na mokro

Niektóre odkurzacze bezprzewodowe mogą być również wyposażone w funkcję mopa i mycia podłóg. Możliwe jest nawet jednoczesne mycie oraz odkurzanie. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik na wodę, umieszczony w obudowie lub przy ssawce. W trakcie pracy ze ssawką z mopem woda jest dystrybuowana na powierzchnię. Niektóre urządzenia pozwalają także na skorzystanie z mopa parowego. Gorąca para pozwala pozbyć się 99 proc. bakterii występujących w domu.

Bezprzewodowo

Myjki do okien

Wśród akumulatorowych urządzeń pozwalających uporać się z zanieczyszczeniami warto pamiętać także o myjkach do okien. Jest to jedna z nowych kategorii produktowych, które szybko zyskują na popularności. Pracując z myjką, należy spryskać płynem czyszczącym szybę, a następnie przetrzeć ją specjalną nakładką ze ściereczką z mikrowłókna, która usuwa zabrudzenia. Brudna woda z szyby jest odsysana do zbiornika przy pomocy specjalnej listwy zbierającej. W związku z tym na powierzchni nie zostają smugi ani ślady. Ciekawostką jest również pad czyszczący. To produkt, który zdecydowanie wspomoże pracę z myjką do okien. Wyposażony jest w nakładki ze ściereczkami czyszczącymi, które poruszają się delikatnym oscylacyjnym ruchem, a w międzyczasie dozowany jest środek czyszczący. Dzięki temu w trakcie pracy nie trzeba szorować brudu. Resztki środka można usunąć za pomocą myjki do okien. Oczywiście, wszystkie te urządzenia można wykorzystać do czyszczenia nie tylko okien, ale też innych gładkich powierzchni, jak lustra, kabiny prysznicowe, szyby czy kafelki. Ważne jest tylko, aby były one wodoodporne.

Myjki

Mopy i szczotki elektryczne

Mopy elektryczne to jeden z nowoczesnych produktów do czyszczenia podłóg w domu. Są znacznie efektywniejsze niż mopy tradcyjne. Wyposażone są w głowicę czyszczącą w kształcie wałka z obracającymi się padami czyszczącymi. Funkcja samoczyszczenia sprawia, że nie ma potrzeby wyżymania jak w mopach tradycyjnych. Duża prędkość obrotowa eliminuje konieczność szorowania podłóg. Sprzęt jest wyposażony w zbiorniki na czystą i brudną wodę. W trakcie pracy środek czyszczący jest dozowany na głowicę, a następnie brudna woda jest zasysana do pojemnika. Dzięki temu powierzchnia jest zawsze czyszczona świeżą wodą. Zalety mopów elektrycznych to przede wszystkim mała wilgoć resztkowa pozostawiona po pracy, dzięki czemu podłogi bardzo szybko schną. Sprzęt nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg twardych (płytki, parkiet, winyl, laminat, podłogi z kamienia). Utrzymanie porządku w domu łatwi także szczotka elektryczna. Znakomicie nadaje się do drobnych porządków i zastąpi miotłę. Napędzana silnikiem szczotka uniwersalna znakomicie radzi sobie ze zbieraniem drobnych zanieczyszczeń, a nawet sierści i włosów z dywanów. Następne są one gromadzone bezpośrednio w zbiorniku. Specjalna konstrukcja pozwala także na zamiatanie bezpośrednio przy krawędziach.

Swoboda sprzątania

Ze względu na gabaryty w odkurzaczach stosuje się pojemniki cyklonowe. Często są one przezroczyste, więc można bardzo łatwo sprawdzić ich zapełnienie.

2019-04-25

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket