Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NARZĘDZIA I PRZYRZĄDY

Narzędzia z elektroniką

Narzędzia

Rozwój czujników i podzespołów elektronicznych spowodował, że w wielu narzędziach czy przyrządach pomiarowych zwiększa się dokładność pomiaru, a zastosowanie wyświetlaczy poprawia komfort odczytu. Dzięki różnym czujnikom stało się możliwe wykonywanie pomiarów wielkości nieelektrycznych.

Przyrządy pomiarowe są stosowane w zastosowaniach przemysłowych, klimatyzacji, chłodnictwie, w kontroli jakości żywności, a także w budownictwie czy różnych zastosowaniach domowych. Mogą mierzyć odległość, grubość warstw lakierniczych, temperaturę, wilgotność, przepływy oraz wiele innych wielkości. Popularne są elektroniczne przyrządy do pomiaru dużych i małych odległości oraz wymiarów przedmiotów.

Pomiar wymiarów przedmiotów

W wielu zastosowaniach do pomiaru wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych oraz głębokości przedmiotów służy suwmiarka. W wersji elektronicznej to dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników domowych i profesjonalnych. Pomiary są wykonywane z dokładnością do setnych części milimetra. Typowe suwmiarki mają długość do 150 mm. Zbudowane są z prowadnicy i suwaka (stąd nazwa urządzenia) oraz elementów pomiarowych: szczęk i głębokościomierza. Elektroniczny przetwornik i liniał pojemnościowy, znajdujący się na prowadnicy, przetwarza odległość na wartości cyfrowe. Najwygodniejsze w pomiarach są suwmiarki z wyświetlaczem LCD. W dużych wyświetlaczach cyfry mogą mieć do 14 mm wysokości, co ułatwia pracę w warunkach słabego oświetlenia. Możliwy jest odczyt pomiarów w milimetrach lub calach, a także ustawianie zera pomiaru od dowolnego punktu. Powinny być wyposażone w automatyczny wyłącznik zasilania po określonym okresie bezczynności, co oszczędzi baterię zasilającą wyświetlacz. Modele do używania w ciężkich warunkach środowiskowych mają uszczelnioną obudowę wyświetlacza LCD przez pyłem i wilgocią. Przykładowo suwmiarki marki Proline wykonane ze stali nierdzewnej – tradycyjna (20515) oraz elektroniczna (20516) różnią się dokładnością pomiaru. W przypadku suwmiarki z odczytem tradycyjnym dokładność pomiaru to 0,05 mm, a w modelu z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem 0,03 mm.

Mikrometry precyzyjne pomiary

Przyrządy pomiarowe mikrometryczne są przeznaczone do pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych i mieszanych z dokładnością co najmniej 0,01 mm najlepsze mają 0,001 mm. Przykładem mikrometru z dużym czytelnym wyświetlaczem mierzącym z dokładnością z dokładnością do trzech miejsc po przecinku jest Proline 20519. Na jego obudowie, tak jak w przypadku suwmiarek znajdziemy włącznik, przycisk do zerowania oraz przełącznik jednostek pomiarowych. Możemy zatem uzyskiwać wskazania podane w calach lub milimetrach. Mikrometr może być eksploatowany w wersji analogowej - pomiary można odczytywać bez użycia wyświetlacza korzystając z nadrukowanej skali. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które na przykład pozwala dokończyć pomiary nawet w chwili kiedy wyładuje się bateria. Mikrometr Proline dostarczany jest w kuferku z tworzywa sztucznego.

Mikrometry

Dalmierze – ultradźwiękowe i laserowe

Dzięki elektronice wygodnie można zmierzyć odległość za pomocą dalmierzy. Pozwalają one zarówno na wykonanie prostego pomiaru wewnątrz pomieszczeń, jak i na skomplikowane pomiary powierzchni i objętości w warunkach budowlanych oraz dużych odległości na zewnątrz pomieszczeń. W zależności od zasady działania wyróżnia się urządzenia ultradźwiękowe i laserowe. Dalmierze służą do bezinwazyjnego wyznaczania odległości. Dystans obliczany jest na podstawie pomiaru czasu, podczas którego wygenerowany impuls elektromagnetyczny (światło lasera) lub dźwiękowy trafia na obiekt i odbija się od niego, aby powrócić do odbiornika, gdzie układ elektroniczny wyznacza odległość. Dalmierze ultradźwiękowe są tańsze, i charakteryzują się mniejszą dokładnością pomiarów. Typowa dokładność dalmierza ultradźwiękowego to ok 0,5% mierzonej odległości (np. dla 3 m to ok. 15 mm). Pomiar mogą utrudniać i zakłócać rozmaite przedmioty znajdujące się na drodze wiązki pomiarowej. Zasięg pomiarowy wynosi do kilkunastu metrów. Modele ultradźwiękowe zalecane są do używania przez amatorów, np. do określenia powierzchni ścian w celu ich pomalowania. Można mierzyć odległość od materiałów przezroczystych, takich jak szyby. Znacznie większą dokładnością, do 1 mm (co jest nieosiągalne dla modeli ultradźwiękowych) i dużą szybkością działania oraz zasięgiem nawet do 250 m (w pracach budowlanych) charakteryzują się dalmierze laserowe. Urządzenia te doskonale sprawdzą się podczas prac budowlanych, geodezyjnych, jak i montażowych (np. wieszanie mebli) i wykończeniowych (np. układanie glazury, podwieszanie sufitów). Wśród dalmierzy laserowych możemy wyróżnić urządzenia fazowe i impulsowe. Fazowe w pomiarach wykorzystują pomiar przesunięcia fazy dla fali wychodzącej i powracającej. Laserowe dalmierze fazowe są jednak wrażliwe na światło słoneczne, przez co w pogodne dni pomiar na dalszych odległościach może być utrudniony. Nie mierzą odległości od obiektów przezroczystych. Widoczna plamka laserowa, która służy jako wskaźnik, ułatwia celowanie, jednak przy wyznaczaniu większych odległości (powyżej 30–50 m) trzeba używać statywu – pomiar z r ęki do małego obiektu jest praktycznie nie do zrealizowania. Dalmierze fazowe są przeznaczone głównie do prac budowlanych i wykończeniowych. Dalmierze impulsowe nie wysyłają ciągłej wiązki lasera, a jedynie krótkie, pojedyncze impulsy. Służą one głównie do pomiarów większych odległości, dochodzących nawet do 25 km. Mają przeważnie konstrukcję lornetkową, z jedną lub dwiema lunetami służącymi do celowania i odczytu wartości. Szybkość określania dystansu jest zależna od prędkości rozchodzenia się fal – elektromagnetycznej ok. 300 000 km/s (prędkość światła), a ultradźwiękowej ok. 343 m/s (prędkość dźwięku w powietrzu). Oba rodzaje fal ulegają podstawowym zjawiskom fizycznym – odbiciu, załamaniu i pochłanianiu.

Dalmierze

DigiCrimp – szczypce do kontaktów przemysłowych

Firma Rennsteig jest producentem narzędzi do zaciskania styków przemysłowych z dużą precyzją, w których zastosowano wyświetlacz elektroniczny. Szczypce czterosworzniowe zaciskają złącza męskie lub żeńskie na przewodzie elektrycznym. Głębokość zaciskania jest ustawiana ręcznie za pomocą pokrętła z dokładnością do 0,01 mm. Regulowana wartość jest widoczna na wyświetlaczu, do wyboru są jednostki: mm, cale lub selektory wg normy MIL/SAE AS22520. Narzędzie jest kalibrowane za pomocą dostarczanego wzornika. Elektronicznie, z funkcją ostrzegania, jest monitorowany stan zużycia narzędzia. Oferowane jest siedem modeli obejmujących zakres przekrojów od 0,03 do 10 mm2. Narzędzie zostało wyróżnione nagrodą w dziedzinie innowacji w 2014 r. w Turynie.

DigiCrimp

Lasery liniowe krzyżowe

Lasery liniowe są także nazywane laserami krzyżowymi czy poziomicami laserowymi. Pod różnymi nazwami kryją się te same narzędzia – instrumenty pomiarowe, które wytwarzają dwie lub więcej linii laserowych. Lasery liniowe są przeważnie ustawione do siebie pod kątem prostym, tak więc padające na ścianę linie tworzą krzyże z ramionami przecinającymi się pod kątem 90 stopni. Bardziej zaawansowane, a zarazem droższe modele laserów krzyżowych oferują użytkownikowi dodatkowe płaszczyzny. Dzięki nim jest możliwe wyznaczenie płaszczyzn pionowych, poziomych, skośnych i kąta prostego. Są one definiowane przez linie rzutowane na obiekt (np. na ścianę). Wygodną funkcją lasera krzyżowego samopoziomującego jest wyposażenie go w kompensatory magnetyczne, które ustawiają wyświetlane linie dokładnie w pionie i poziomie bez potrzeby ręcznego poziomowania. W większości przypadków kompensatory można zablokować i wyświetlać linie skośne. Wybór odpowiedniego lasera liniowego jest uzależniony od rodzaju wykonywanych prac. Są one przydatne w rozmaitych pracach remontowo- budowlanych. W małych pomieszczeniach wystarczą najprostsze modele z niewielkim zasięgiem i tradycyjną rozpiętością kątową wiązki. Do większych pokoi warto wybrać poziomicę o poszerzonym zakresie wyświetlania linii pionowej i poziomej. Jeśli laser ma być wykorzystywany do pomiarów w dużych, nasłonecznionych pomieszczeniach (typu sala gimnastyczna) lub na zewnątrz, bezwzględnie zestaw musi zawierać odbiornik laserowy. Wiązki są widoczne w niezbyt naświetlonym pomieszczeniu maksymalnie w odległości kilkunastu metrów, a wszystkie maksymalne zasięgi laserów krzyżowych są podawane przy zastosowaniu czujnika. Przykładem jest laser krzyżowy SK105DZ marki Makita – akumulatorowy 10,8 V (12 V), o dużej jasności w celu zapewnienia lepszej widoczności podczas pracy w jasnych miejscach. Ma 3 tryby wyboru wiązki lasera (przełączanie za pomocą włącznika): pozioma i pionowa linia, pozioma linia, pionowa linia. Ma możliwość współpracy z odbiornikiem i wyboru dwóch trybów regulacji jasności wiązki lasera: eko i jasny. Możliwość zasilania urządzenia akumulatorami 18 V Li-Ion przy użyciu adaptera to dodatkowa zaleta.

Narzędzia

Bosch PLR 30 C i PLR 50 C to pierwsze na rynku dalmierze laserowe dla majsterkowiczów z łączem Bluetooth. Przy jego pomocy szybko przeniesiemy pomiary do zainstalowanej na smartfonie lub tablecie darmowej aplikacji PLR measure&go.

Pomiar grubości powłok

W wielu zastosowaniach są potrzebne pomiary grubości powłoki wykonanej z lakieru, farby, tworzywa sztucznego i związków cynku. Zazwyczaj pomiar odbywa się na płaskich powierzchniach, ale są także mierniki mierzące na okrągłych kształtach, np. osiach czy zawiasach. Bardzo popularnym zastosowaniem miernika grubości warstwy jest pomiar powłoki lakieru samochodowego. Większa grubość pozwala np. stwierdzić kupującemu samochód, czy uległ wypadkowi.

Wykrywacz przewodów i profili

Mierniki mogą służyć do wykrywania przewodów i różnego rodzaju metali ferromagnetycznych i nieżelaznych, a nawet drewnianych elementów konstrukcji w ścianach lub suchej zabudowie. Do wykrywania kabli jest wykorzystywane zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Pole elektromagnetyczne wytworzone w mierniku powoduje wytworzenie prądu w kablu znajdującym się w ścianie. Podstawowe mierniki, nazywane detektorami kabli, potrafią określić miejsce położenia, a najlepsze głębokość położenia, Prosta sygnalizacja polega na zastosowaniu LED, które kolorami światła lub dźwiękiem informują o wykryciu przewodów. Mierniki na wyświetlaczu informują o wybranej funkcji, mocy sygnału w proc., odległości od szukanego elementu. Zastosowanie wykrywacza profili znacznie przyspiesza pracę, zwiększa bezpieczeństwo oraz minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia instalacji elektrycznej czy hydraulicznej umieszczonej pod tynkiem. Dzięki niemu można m.in. precyzyjnie wywiercić otwór, wbić gwóźdź, jak i zainstalować płytę kartonowo-gipsową do drewnianej konstrukcji. Umożliwia również uzupełnienie dokumentacji technicznej budynków. Na wyświetlaczu można zobaczyć wartość głębokości ułożenia, np. przewodu. Zakres pomiaru jest zależny od rodzaju materiału, największy jest dla metali ferromagnetycznych (do 100 mm), metali nieżelaznych (do 60 mm), profili drewnianych (20 mm), a w wypadku przewodów pod napięciem wynosi do 50 mm.

Makita LD050P dalmierz laserowy 50 m

Makita LD050P

Profesjonalny dalmierz laserowy Makita LD050P jest to urządzenie przeznaczone do precyzyjnego wykonywania pomiarów odległości do maksymalnie 50 metrów, obliczania powierzchni oraz objętości. Zaletą miernika jest duża odporność na kurz i wodę (klasa szczelności IP54) dla zwiększenia wytrzymałości urządzenia. Duży ergonomiczny wyświetlacz oferuje proste menu które pozwala na szybką obsługę miernika laserowego. Urządzenie pozwala dokonywać pomiarów ciągłych. Miernik wykonuje działania matematyczne: dodawanie/odejmowanie, funkcje trygonometryczne (2 lub 3-punktowe). Miernik zapamiętuje 5 ostatnich pomiarów. Dalmierz laserowy pozwala na zmianę jednostek miary na metry, stopy lub cale. Zastosowano automatyczne wyłączenie dalmierza w celu oszczędzania baterii. Jeden zestaw baterii wystarcza na wykonanie 3000 pomiarów.

Pomiar temperatury

Do pomiaru temperatury wymagana jest sonda temperaturowa (termopara typu K) dołączana do miernika. Zakres pomiarowy jest zależny od sondy i może wynosić od temperatur ujemnych, np. -20 °C, do ponad 1000 °C. Typowa sonda mierzy do 250 °C, a rozdzielczość wskazania temperatury multimetru wynosi 1 °C, a rozdzielczość wskazania temperatury multimetru wynosi 1 °C.

Pomiar

Wyświetlacz urządzenia

Przy odczycie wyników pomiarów najważniejszym źródłem informacji o mierzonej wielkości i jej wartościach jest wyświetlacz. W większości mierników są to wyświetlacze LCD, które potrafią wyświetlać liczby będące wynikami pomiarów, ale także symbole graficzne funkcji. Dodatkowe pola mogą informować o czasie i temperaturze. Przy wyborze miernika warto zwrócić uwagę na wielkość cyfr, co ma znacznie przy odczycie wyników z dalszej odległości, oraz ich czytelność przy dziennym świetle. Przy słabym oświetleniu można skorzystać z podświetlenia wyświetlacza, które wyłącza się po określonym czasie, oszczędzając baterię. Typowe wielkości cyfr mieszczą się w zakresie 11 – 20 mm. Przy odczycie pomocna może być funkcja Hold, która zatrzymuje wynik pomiaru, co ułatwia jego odczyt i zapisanie. Droższe mierniki dodatkowo zatrzymują wartości szczytowe (Peak) i mają pamięć do przechowywania wyników pomiarowych. Wyświetlacz nie tylko podaje wyniki pomiarów, ale też różne symbole, sygnalizujące włączenie danej funkcji oraz ostrzegające użytkownika, np. o konieczności wymiany zużytej baterii na nową, przekroczeniu zakresu pomiarowego itp. Dla wskazań miernika ważna jest szybkość odświeżania pomiaru. Wskazanie wyświetlacza tanich wersji multimetrów jest odświeżane od 2 do 3 razy na sekundę. Szybsze odświeżanie zapewnia analogowy bargraf, lecz ta funkcja występuje w droższych urządzeniach.

2019-03-22

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket