Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SZLIFIERKI KĄTOWE

Wygodne szlifowanie i skuteczne cięcie

Wygodne szlifowanie

Szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne elektronarzędzie. Wbrew swojej nazwie jest wykorzystywana nie tylko do szlifowania i wygładzania rozmaitych powierzchni, ale bardzo często również do cięcia różnorodnych materiałów. Szlifierki kątowe to niemal obowiązkowe wyposażenie nie tylko przydomowego warsztatu.

Szlifierki kątowe mogą być użyteczne podczas domowych remontów lub przy różnego rodzaju naprawach. Niezastąpione wydają się zwłaszcza w zakładach stolarskich, kamieniarskich czy na placach budowy. Szlifierki kątowe różnią się przede wszystkim mocą i prędkością obrotu tarczy, a także średnicą obsługiwanych tarcz. Wybór tarczy jest równie istotny jak wybór szlifierki, ponieważ jest ona jednym z głównych jej elementów, i to od właśnie od tarczy w dużej mierze zależy skuteczność obróbki danego materiału. W ofercie wielu producentów dostępne są akumulatorowe wersje szlifierek kątowych. Z elektronarzędzi zasilanych w ten sposób można korzystać nawet w miejscach o ograniczonej dostępności zasilania sieciowego. Łatwiej też manewrować szlifierką pozbawioną okablowania. Nie oznacza to jednak, że fachowcy korzystają przede wszystkim z rozwiązań akumulatorowych. Zarówno jeden, jak i drugi typ szlifierek kątowych ma swoje wady i zalety. Różnorodność modeli dostępnych na rynku szlifierek kątowych jest ogromna. Odpowiednie narzędzie należy wybierać, kierując się jego różnorodnymi parametrami i funkcjami przy jednoczesnym uwzględnieniu konkretnych zastosowań szlifierki kątowej. A tych jest wiele – od cięcia metalu (np. prętów zbrojeniowych), betonu, ceramiki po zgrubne szlifowanie powierzchni (np. zeszlifowywanie spawów czy czyszczenie powierzchni z rdzy lub pozostałości farb). Szlifierkę kątową można również wykorzystać do obróbki tworzyw sztucznych i drewna, choć zastosowania te są znacznie mniej popularne.

Wygodne szlifowanie

Silnik szlifierki

„Sercem” maszyny jest silnik elektryczny. Warto zwrócić uwagę na materiał izolacyjny zastosowany w celu ochrony wirnika. W tańszych modelach jest to najczęściej bezbarwny lakier. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ powietrze, które ma za zadanie chłodzić maszynę podczas pracy, zawsze zawiera zanieczyszczenia w postaci drobinek obrabianego materiału o abrazywnych właściwościach. Te zaś podczas intensywnego użytkowania narzędzia będą powodowały ścieranie się warstwy lakieru. Brak odpowiedniej izolacji lub jej nieodpowiednia ilość może doprowadzić do powstawania zwarć w uzwojeniu silnika, a w konsekwencji do awarii urządzenia. Dlatego w narzędziach wyższej klasy zadanie izolatora spełnia zazwyczaj dużo trwalsza żywica epoksydowa lub specjalna powłoka proszkowa, która zapewnia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Elementem przenoszącym napęd z silnika na wrzeciono jest przekładnia zębata.

Parametry techniczne

Parametry techniczne szlifierki powinny być dostosowane do rodzaju prac, jakie chcemy wykonywać z jej wykorzystaniem. Do najważniejszych parametrów zaliczamy moc i maksymalną prędkość obrotową. Im większą mają one wartość, tym narzędzie jest bardziej uniwersalne i będzie mogło zostać wykorzystane do obróbki materiałów różnego typu (o różnej twardości) przy pracy z większym obciążeniem. Większa moc czy też prędkość obrotowa wiąże się też zwykle z większa masą elektronarzędzia. Nie w każdym zastosowaniu sprawdzi się szlifierka o dużej mocy, która będzie jednocześnie duża i masywna.

Warto zwrócić uwagę na to, czy szlifierka ma możliwość regulacji prędkości obrotów tarczy i czy prędkość zmieniana jest w sposób płynny czy skokowy. Płynna regulacja umożliwia dokładniejsze ustawienie prędkości obrotowej, co zwiększa komfort użytkowania urządzenia. Dostępność regulacji sprawia, że szlifierki mogą być wykorzystane do efektywnej obróbki zarówno do drewna, jak i twardszych materiałów, np. metalu – oczywiście za pomocą odpowiedniej tarczy. Modele z płynną regulacją obrotów są zwykle droższe od swoich odpowiedników z regulacją skokową. Zapewniają jednak bardziej dokładne dostosowanie tego parametru do obrabianego materiału. Modele wyposażone w płynną regulację mogą mieć również układ elektroniczny stabilizujący prędkość obrotów. W modelach z regulacją skokową istotna jest liczba progów, z wykorzystaniem których można regulować obroty szlifierki.

Wygodne szlifowanie

Osłona tarczy do szlifierek kątowych we współpracy z odkurzaczem umożliwia skuteczne odsysanie szkodliwego pyłu podczas cięcia betonu. Znakomicie sprawdza się m.in. przy wykonywaniu dylatacji.

Czy wiesz, że…

Pierwsza szlifi erka kątowa powstała w Niemczech pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Jej twórcami byli inżynierowie Hermann Ackermann i Hermann Schmitt. Był to ręczny model MS 6, w którym wałek giętki ostatecznie zastąpiono przekładnią kątową.

Sieciowo czy akumulatorowo?

W zależności od miejsca i rodzaju wykonywanych prac można wykorzystać szlifierki zasilane sieciowo lub za pomocą akumulatora (najczęściej litowo-jonowego). Jeśli mamy utrudniony dostęp do gniazda zasilającego, wówczas warto skorzystać z akumulatorowej szlifierki kątowej. Szlifierki akumulatorowe, zależnie od modelu, obsługują wiele różnych rodzajów akumulatorów. Najczęściej wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe. W ofercie niektórych producentów dostępne są wydajne akumulatory tzw. wielonapięciowe, które mogą zapewnić różną wartość napięcia, dopasowaną do urządzenia, jakie zasilają. Dostępne obecnie akumulatory litowo-jonowe są na tyle wydajne, że moc elektronarzędzi przez nie zasilanych jest dziś porównywalna z mocą tych zasilanych sieciowo. Problemem sprzętu akumulatorowego pozostaje jednak wydajność, która ograniczona jest pojemnością ogniw. Warto więc zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Jeśli szlifierka wykorzystywana jest krótko i sporadycznie, wówczas nie jest potrzebny pojemny akumulator. Takie urządzenie może zapewnić albo dużą moc przez stosunkowo krótki czas, albo mniejszą moc przez dłuży czas. Jeżeli jednak szlifierka będzie podstawowym narzędziem pracy, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator, który będzie można stosować zamiennie z podstawowym. Producenci często oferują w sprzedaży elektronarzędzia w wersji bez akumulatora w wyposażeniu, ponieważ akumulatorowe modele danego producenta mogą zwykle współpracować z tymi samymi typami akumulatorów, niezależnie od tego, czy będziemy mieli do czynienia ze szlifierką, wiertarką czy wiertarkowkrętarką. Dzięki temu, posiadając już inne narzędzie akumulatorowe tej samej marki, możemy zwykle wykorzystać jego akumulator do zasilanej w ten sposób szlifierki kątowej. Jeżeli gniazdo zasilania jest stosunkowo blisko i jest łatwo dostępne, wówczas wystarczająca będzie szlifierka zasilana napięciem 230 V. Tego typu rozwiązanie również ma swoje zalety. Stosując szlifierkę zasilaną sieciowo, nie będziemy się musieli martwić o wymianę lub konieczność doładowania wyczerpanego akumulatora. Producenci elektronarzędzi opracowują rozmaite rozwiązania, systemy i platformy, aby praca ze sprzętem akumulatorowym, przede wszystkim w obrębie danej marki, była wyjątkowo wygodna i komfortowa. Doskonałym tego przykładem są chociażby szlifierki marki Hikoki, które wykorzystują nową platformę akumulatorów Multi Volt. Mogą one pracować z napięciem zasilania 18 lub 36 V. Odpowiednie napięcie jest automatycznie dobierane do urządzenia, do którego podłączymy akumulator.

Sieciowo

Przydatne funkcje i rozwiązania

Szlifierki kątowe wyposażane są w wiele różnorodnych rozwiązań technicznych, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu pracy operatora. Dodatkowe funkcje i możliwości szlifierek przydadzą się zwłaszcza w profesjonalnych zastosowaniach, a także podczas zaawansowanej i precyzyjnej obróbki materiałów. Często spotykanym rozwiązaniem jest możliwość mocowania rękojeści w różnych pozycjach, co pozwala na wygodne dopasowanie i stabilne uchwycenie narzędzia podczas pracy. Szlifierki mogą też być wyposażone m.in. w system antywibracyjny, blokadę wrzeciona, blokadę samodzielnego rozruchu, a także czujniki przeciążeniowe (wyłączające urządzenie, kiedy zaistnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu). Popularnym i przydatnym rozwiązaniem (zwłaszcza w modelach charakteryzujących się dużą mocą i prędkością obrotową) jest tzw. łagodny rozruch. Układy za to odpowiedzialne czasowo redukują obciążenie i moment obrotowy silnika. Rozwiązanie to zwiększa trwałość i niezawodność elektronarzędzia, a także poprawia komfort pracy. Podczas „miękkiego” startu zmniejszony jest m.in. pobór prądu, a także zużycie wirnika i przekładni. Wyeliminowany jest też efekt „szarpnięcia” po uruchomieniu szlifierki.

Wygodne szlifowanie

Podczas pracy ze szlifierką kątową, m.in. ze względu na iskry wytwarzane podczas obróbki materiału, bardzo ważne jest jej odpowiednie trzymanie i ukierunkowanie. Nie należy przy tym zapominać o zastosowaniu odzieży ochronnej.

Tarcze do szlifierek

Skuteczność i wydajność szlifierki kątowej zależy nie tylko od jej mocy czy prędkości obrotowej, ale również od rodzaju tarczy, jaka zostanie w niej zamocowana. O tym, jakiej tarczy należy użyć, decyduje rodzaj prac, jakie zamierzamy wykonać. Inny rodzaj tarcz stosowany jest do cięcia, a inny do szlifowania. Tarcze szlifujące mają z reguły większą grubość od tarcz tnących. Tarcze do cięcia mają najczęściej grubość od 1 do 3 mm, a grubość tarcz do szlifowania może przekraczać nawet ok. 5 mm. Na tarczach napisane jest, do jakich materiałów są one przeznaczone, co znacznie ułatwia wybór tej najodpowiedniejszej. Podawana jest także maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona, przy której tarcza może być wykorzystywana. Tarcza musi mieć odpowiednią średnicę, dopasowaną przede wszystkim do rozmiaru szlifierki i obsługiwanej przez nią wielkości tarcz. Zastosowanie zbyt dużej tarczy uniemożliwi założenie osłony przeciwiskrowej. Średnica otworu tarczy musi być dopasowana do wielkości trzpienia szlifierki. Nieprzestrzeganie tych zasad stwarza zagrożenie zdrowia użytkownika.

Dobór średnicy tarczy zależny jest też od rodzaju wykonywanej pracy i wpływa na jej efektywność. W drobnych pracach domowych sprawdzą się szlifierki i tarcze o średnicy 115 lub 125 mm, natomiast w profesjonalnych zastosowaniach na budowie czy w warsztacie lepiej sprawdzą się duże konstrukcje o średnicy 180, a nawet 230 mm. Równie istotny jak średnica jest rodzaj tarczy, który powinien być dostosowany do obrabianego mateirału. Innego typu tarcze wykorzystywane są do obróbki np. betonu, a inne do obróbki metalu. Ważna jest też maksymalna prędkość obrotowa, z jaką tarcza może pracować. Producenci tarcz parametr ten zwykle nadrukowują na tarczę szlifierską.

Dobór prędkości obrotu ma wpływ na komfort pracy, a także na szybkość zużywania się tarczy. Źle dobrana tarcza, która nie będzie w stanie poradzić sobie z obrabianym materiałem, może spowodować np. pojawienie się „zadziorów”. Zbyt duża prędkość obrotowa może spowodować przegrzewanie się tarczy, a nawet jej pęknięcie w trakcie wykonywanej pracy. W ofercie niektórych producentów dostępne są elastyczne tarcze, które doskonale nadają się do polerowania i satynowania stali, szkła, skóry i drewna (np. przy użyciu krążków z papieru ściernego). Szybką wymianę powierzchni szlifującej umożliwiają specjalne rzepy. Takie elastyczne ściernice wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych. Można je wykorzystać do obróbki polerskiej powierzchni wykonanych z różnych gatunków stali, np. stali narzędziowej, ulepszanej cieplnie, stopowej czy nierdzewnej, a nawet do metali kolorowych takich jak mosiądze czy brązy. Podczas mocowania tego typu tarcz, ze względu na dużą prędkość obrotową szlifierek, konieczne jest stosowanie tarcz dociskowych o średnicy mniejszej od średnicy tarczy elastycznej.

Wygodne szlifowanie

W szlifierkach kątowych bardzo ważny jest dobór odpowiedniej tarczy do rodzaju obrabianego materiału – zarówno pod względem materiału, z jakiego tarcza została wykonana, jak i jej średnicy.

Przydatne akcesoria

Dobra szlifierka to również dobrze wyposażona szlifierka – zarówno w rozmaite rozwiązania techniczne i funkcje, jak i dodatkowe akcesoria. Warto zadbać, aby transportowana i przechowywana była w solidnej walizce, która zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Taka walizka może znajdować się w komplecie z elektronarzędziem. W zestawie z niektórymi szlifierkami, zamiast walizki z tworzywa sztucznego lub aluminium, mogą być torby wykonane z miękkiego materiału. Przydatnym wyposażeniem w warsztacie może być stojak do szlifierki. Ułatwia on wykonywanie precyzyjnych cięć w obrabianym materiale. Dostępne są stojaki, które dopasowane są zarówno do szlifierek jedno-, jak i dwuręcznych. Konstrukcja takiego stojaka powinna być solidna i wytrzymała, co pozwoli na stabilne zamocowanie szlifierki i umożliwi komfortową pracę operatorowi takiego elektronarzędzia. Do odprowadzania pyłu powstającego podczas obróbki materiału z wykorzystaniem szlifierki przydatne są różnego rodzaju pokrywy odsysające. Dzięki nim pył wytwarzany podczas szlifowania można odprowadzić od razu do worka lub odkurzacza warsztatowego. Tego typu pokrywy mogą być montowane bez użycia dodatkowych narzędzi, a więc ich instalacja jest szybka i intuicyjna. Pokrywy bezpyłowe sprawdzą się m.in. podczas szlifowania powłok farby, lakieru, tworzyw sztucznych i wzmocnionych włóknem szklanym oraz drewna. Nie nadają się jednak do obróbki metali. Pokrywy odsysające wykorzystuje się np. w połączeniu z talerzem szlifierskim oraz fibrowym papierem ściernym. Zbliżoną funkcjonalność do wspomnianych wcześniej stojaków do szlifierki mają prowadnice saneczkowe. Również one zapewniają precyzję cięcia materiału. Prowadnice powinny charakteryzować się dużą powierzchnią przylegania, co pozwoli na wykonywanie pewnych i precyzyjnych ruchów operatorowi szlifierki i skutecznych cięć pod każdym kątem. Prowadnica saneczkowa, podobnie jak pokrywa odsysająca, może być wyposażona w króciec do odsysania pyłu. Strome zamocowanie króćca do odsysania pyłu umożliwi wykonywanie cięć blisko krawędzi. Również prowadnice mogą być mocowane beznarzędziowo. Popularnym akcesorium są różnego rodzaju szczotki druciane. Mogą one mieć różną średnicę, a tym samym różną powierzchnię roboczą. „Włosiem” w takiej szczotce jest cienki drut stalowy – może być np. falisty lub splatany. Konstrukcje do szlifierek kątowych zwykle wyposażane są w gwint M14. Pozwalają na szybkie i skuteczne czyszczenie zarówno powierzchni metalowych, jak i drewnianych. Sprawdzają się np. w usuwaniu silnej korozji, lakieru lub farby z metalu, a także do czyszczenie spawów. Bardzo przydatnym wyposażeniem szlifierki jest dodatkowa rękojeść, która zwiększa komfort użytkowania tego elektronarzędzia. Rękojeści mogą być wyposażone w specjalne systemy antywibracyjne, które znacznie redukują poziom drgań podczas pracy ze szlifierką. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia szlifierki kątowej powinna być osłona tarczy, która chroni operatora przed odłamkami i iskrami wytwarzanymi podczas obróbki materiału. Osłona powinna być odpowiednio zamocowana i zaciśnięta przed rozpoczęciem szlifowania. W komplecie zwykle znajduje się też klucz oczkowy, z wykorzystaniem którego mocuje się i wymienia tarcze. Wielu producentów oferuje szlifierki z ruchomymi osłonami, których położenie można zmieniać beznarzędziowo, oraz osłony wyposażone w zintegrowaną końcówkę umożliwiającą podłączenie systemu odpylającego. Niektórzy producenci mają w zestawie ze szlifierkami również komplet tarcz. Z jednej strony rozwiązanie to sprawia, że nie będziemy musieli się martwić o dobór odpowiedniej tarczy, ale z drugiej możemy tego typu wyposażenie już posiadać w swoim warsztacie i tylko niepotrzebnie za nie dopłacimy.

Przydatne
2019-03-22

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket