Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

DAB+

Radiofonia analogowa wyłączona w Norwegii

Radiofonia analogowa wyłączona w Norwegii

Stało się! Norwegia została pierwszym na świecie państwem, które przeszło z analogowego na cyfrowe nadawanie w standardzie DAB+.

Proces analogowo-cyfrowej konwersji radiofonii trwał w Norwegii od stycznia 2017 r. W grudniu 2018 r. wyłączono nadawanie radia FM na ostatnich dwóch norweskich wyspach – jednej na południowym, a drugiej na północnym krańcu kraju. Jak poinformowali nadawcy, konwersja odbyła się bez większych problemów.

Pierwszy cyfrowy program radiowy uruchomiono w Norwegii już w 1995 r. Obecnie dostępnych jest tam 31 ogólnokrajowych programów radiowych nadawanych w DAB+. Według DRN (Digitalradio Norge) Norwegowie, przygotowując się do zmiany nadawania, kupili łącznie od połowy września aż 620 tys. urządzeń z dostępem do DAB+. Problemem w tym kraju pozostaje korzystanie z radia DAB+ w pojazdach. Obecnie ok. 49 proc. norweskich kierowców ma dostęp do radiofonii cyfrowej w samochodach.

Ocena przebiegu procesu przejścia na cyfrowe nadawanie radia oraz społeczne i ekonomiczne skutki konwersji zostaną przedstawione Parlamentowi Norwegii w końcu marca 2018 r.

2018-02-13

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket