TECHNISAT

Stacja pogody iMeteo 4 CE

Stacja pogody

Model iMeteo 4 CE marki TechniSat to domowa stacja meteorologiczna umożliwiająca ocenę aktualnych oraz prognozowanych warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim temperatury i wilgotności. Mieliśmy okazję sprawdzić to urządzenie w praktyce.

W niewielkim pudełku oprócz jednostki centralnej znajdziemy aż 3 czujniki zewnętrzne. Wszystko utrzymane jest w czarnej, uniwersalnej kolorystyce i zasilane bateryjnie – każdy moduł do działania wymaga dwóch baterii typu AA (nie ma ich w komplecie) (zdjęcie 1). Przed użyciem stacji należy więc zaopatrzyć się w 8 sztuk popularnych „paluszków” (jeśli chcemy wykorzystać wszystkie dostępne w zestawie czujniki). Obudowa jednostki centralnej ma z tyłu zamontowaną specjalną podstawkę, która pozwala wygodnie ustawić urządzenie, np. na półce czy szafce. Czujniki mają natomiast otwory, dzięki którym można je zawiesić na ścianie (zdjęcie 2). Czujniki (włącznie z tym wbudowanym w jednostkę centralną) pozwalają na pomiar temperatury i wilgotności powietrza i mogą być wykorzystywane do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W naszych testach jeden czujnik używany był jako zewnętrzny, a dwa pozostałe mierzyły parametry w dwóch różnych pomieszczeniach. Temperatura mierzona jest w zakresie od –25 do 50 °C, a dokładność jej pomiaru to ±1,5 °C. Parametr ten może być podawany również w stopniach Fahrenheita. Z nieco mniejszą dokładnością (przynajmniej według danych producenta) mierzona jest wilgotność – margines błędu to w tym wypadku ±6 proc. Zakres pomiarowy wilgotności mieści się w zakresie od 20 do 95 proc. Dane z czujników przekazywane są do stacji bazowej drogą radiową w paśmie UHF (Ultra High Frequency) na częstotliwości 433,92 MHz. Aby nawiązać połączenie między czujnikiem i stacją bazową, wystarczy za pomocą przełącznika w czujniku wybrać jeden z trzech dostępnych kanałów transmisji i nacisnąć odpowiedni przycisk (zdjęcie 3) . Jeżeli wykorzystujemy wszystkie trzy czujniki, należy zwrócić szczególną uwagę, aby każdy z nich ustawiony był na osobny kanał.

Wartości zmierzone przez czujniki prezentowane są na monochromatycznym ekranie jednostki centralnej w oknach przyporządkowanych do poszczególnych kanałów (zdjęcie 4). Pod każdym z takich okien dostępny jest niewielki kolorowy pasek, na którym możemy opisać miejsce lokalizacji czujnika. Każdy z czujników ma wbudowany niewielki wyświetlacz LCD, na którym prezentowane są aktualne wartości wilgotności i temperatury. Parametry w danym pomieszczeniu możemy więc śledzić również bezpośrednio z ich pomocą, bez konieczności doglądania stacji bazowej (zdjęcie 5).

Po lewej stronie u dołu ekranu stacji bazowej wyświetlane są wartości temperatury i wilgotności zmierzone bezpośrednio przez nią. Stacja bazowa charakteryzuje się stopniem ochrony IP20, a więc nie należy korzystać z niej jako czujnika zewnętrznego.

Na podstawie wartości mierzonych przez każdy czujnik parametrów tuż obok nich na ekranie wyświetla się odpowiednia ikonka „buźki”: uśmiechnięta – jeśli wilgotność i temperatura są komfortowe dla przebywania w danym pomieszczeniu, smutna – jeśli warunki są niekorzystne i neutralna – jeśli są przeciętne (jest np. nieco za suche powietrze). Na ekranie można też śledzić przybliżony poziom naładowania baterii poszczególnych czujników. Dzięki temu wiadomo, kiedy powinniśmy je wymienić.

Ekran stacji bazowej ma wymiary 127 × 80 mm i jest podświetlany. Podświetlenie ekranu uruchamiane jest za pomocą przycisku w górnej części obudowy urządzenia (zdjęcie 6) i wyłącza się automatycznie po kilku sekundach. Oprócz parametrów pogodowych jednostka centralna wyświetla aktualną godzinę (w formacie 12- lub 24-godzinnym), datę oraz dzień tygodnia (w wybranym przez użytkownika języku, np. angielskim). Aktualną godzinę można ustawić samemu lub zdać się na ustawienia automatyczne, ponieważ wskazania zegara mogą być sterowane radiowo z wykorzystaniem sygnału DCF (tzw. wzorca czasu). Stacja pogodowa może również pełnić funkcję budzika. Możemy ustawić dwa różne czasy alarmu. Jednostka centralna mierzy również ciśnienie atmosferyczne, prezentuje trend pogodowy, a także – w postaci ikonograficznej – prognozowane warunki pogodowe (np. możliwe zachmurzenie). Za pomocą niewielkiej ikonki z charakterystycznym płatkiem śniegu sygnalizowany jest też alarm oblodzeniowy, a więc urządzenie może nas ostrzec o tym, że na drodze lub chodniku może być ślisko.

2019-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket