Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-20

Telewizor TCL 43P735 LED 4K z Google TV, Dolby Atmos i Dolby Vision oraz HDMI 2.1. (Fot. TCL)

Procesory w telewizorach

Każdy wyświetlacz jest wyposażony w procesor obrazu, jednak tylko najlepsze procesory przetwarzają sygnały wideo tak, by mogły zachować wszystkie niuanse i detale zawarte w materiale źródłowym, żeby obraz był najlepszej jakości. Ze względu na technikę 4K Ultra HD i funkcje smart TV zwiększają się wymagania dotyczące mocy obliczeniowej procesorów. Liczba rdzeni jest zależna od liczby zadań, jakie mają wykonywać. Procesory mają z tego powodu dwa, cztery, a nawet osiem rdzeni. Procesor obrazu przetwarza także wszystkie sygnały wideo do nominalnej rozdzielczości wyświetlacza (skalowanie obrazu), realizuje funkcje poprawiające jakość obrazu, usuwa zniekształcenia spowodowane konwersją i przesyłaniem sygnału wideo, odpowiada za technikę 3D. Każda z firm ma własne układy przetwarzania sygnału na obraz i poprawy jego jakości, coraz częściej przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-23

JVC LT-32VAH3300; LG 43UR81003LJ

Telewizja na żywo – dekodery TV

Mniejsze telewizory są kupowane przez starsze osoby, które przeważnie oglądają telewizję na żywo. Największą liczbę kanałów dostarczają tunery DVB-S2. Warto korzystać z telewizji platformy Canal+ lub Polsat Box dzięki możliwości zainstalowania modułów CAM do ich dekodowania, z ofertą kanałów HD i 4K Ultra HD. Bardzo popularna jest też telewizja nadawana z nadajników naziemnych. Ważne jest, żeby wybrać telewizor z dekoderem DVB-T2/HEVC, który to standard obowiązuje od 2022 r.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-25

Telewizor TechniSat TechniVision HD24B HD Ready o przekątnej 24 cali z HDR10, HLG, Bluetooth i Wlan. (Fot. TechniSat)

Funkcje dla graczy

Zalety większych ekranów w telewizorze niż monitorze docenią gracze, ponieważ wyposażone są w wiele funkcji, które miały dotychczas monitory dla graczy. Do najważniejszych funkcji należą:

  • złącze HDMI 2.1, k tóre umożliwia przesyłanie materiału wideo 4K z szybkością 120 kl./s. Funkcja ALLM (Automatic Low Latency Mode) automatycznie przełącza telewizor w tryb gry z najmniejszym opóźnieniem, a VRR (Variable Refresh Rate) obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania obrazu;
  • synchronizacja obrazu – rozwiązania najlepszych producentów kart graficznych: Nvidia i AMD używanych w monitorach gamingowych, które eliminują zjawisko zacięć (stuttering) albo dzielenia obrazu (tearing);
  • HGiG (HDR Gaming Interest Group) – to odpowiednik HDR dla obrazu gier. Dzięki zawansowanej grafice obraz będzie zawierał więcej szczegółów w ciemnych i jasnych scenach oraz wiele odcieni kolorów, które nie były osiągalne w wypadku zwykłych ekranów do gier.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-27

TOSHIBA 32LV2E63DG; TCL 50C805

Systemy dźwiękowe w telewizorach

Duże znaczenie dla odtwarzanego obrazu ma dźwięk, który wyzwala w widzach dodatkowe emocje. W najtańszych rozwiązaniach do jego odtwarzania służą dwa niewielkie głośniki, które są umieszczone tak, by nie zakłócały wyglądu obudowy. W droższych modelach jest instalowany głośnik niskotonowy, a w najlepszych – systemy głośnikowe opracowane przez znane firmy, takie jak Harman Kardon, Onkyo.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-29

Najnowsza seria telewizorów Toshiba QV2363DG VIDAA QLED o przekątnych 43, 50 i 55 cali oferuje ponad 200 aplikacji, oraz asystenta głosowego VIDAA. (Fot. Toshiba)

Menu telewizora – różne w zależności od producenta

Klienci, którzy mniejszą wagę przywiązują do szczegółów w obrazie, a chcą korzystać z funkcji smart TV, powinni zwrócić uwagę na interfejs użytkownika. Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda interfejs użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze: jak szybko pojawia się obraz na ekranie telewizora i następuje przełączanie pilotem kanałów TV oraz źródeł zewnętrznych multimediów. Ważny jest też czas uruchamiania aplikacji i reakcji na komendy głosowe. Warto zwrócić uwagę, czy dostępne są polskie platformy VoD, jak Canal+, Polsat Box, cda.pl i inne. Interfejs użytkownika tworzy się w oparciu o system operacyjny, nazywany także platformą. Najbardziej znane to Tizen (Samsung) i webOS (LG). Coraz więcej marek stosuje systemy operacyjne Android TV, Google TV oraz VIDAA, udostępniane na podstawie licencji. Niektóre marki stosują różne systemy operacyjne w zależności od serii telewizora, np. Philips w tańszych modelach stosuje autorski system Saphi, a w droższych Android TV i Google TV. Marki Toshiba i JVC, które preferowały Android TV, wprowadzają w najnowszych seriach telewizorów systemem operacyjny VIDAA.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-31

SHARP 50GP6265E; JVC LT-43VA3300

Android TV, Google TV i VIDAA w telewizorach

Popularność zyskują platformy Android TV i Google TV – następca Android TV, stosowana w najlepszych telewizorach z powodu największej oferty aplikacji w sklepie Google TV i łatwości wyszukiwania treści VoD. Android TV stał się najpopularniejszym system operacyjnym. Wybrały go takie marki jak Sony, Philips, TCL, JVC, Toshiba, Sharp, Hitachi, Telefunken. Najwięcej modeli z Google TV znajdziemy pod markami: Sony, TCL, Philips, Panasonic. We wszystkich telewizorach są dostępne te same aplikacje w sklepie Google, np. największe polskie i zagraniczne serwisy VoD. Popularność zyskuje także system operacyjny VIDAA, który uważany jest za intuicyjny i szybki w obsłudze. Postawiły na niego takie marki jak Hisense, Toshiba, JVC, Loewe, Nordmende.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-2-33

TOSHIBA 43LV2E63DG

Tablet lub smartfon jako pilot

Ułatwieniem dla obsługującego telewizor są aplikacje na tablety i smartfony do jego obsługi zastępujące pilota. Po instalacji wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także na wyświetlenie listy programów, jak również grupy ulubionych stacji.

Sterowanie głosowe – pilot lub aplikacja

Za pomocą sterowania głosowego przez mikrofon pilota można łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową, zmienić kanał lub poziom głośności, przewinąć stronę internetową oraz nawigować po interfejsie telewizora. Popularność zyskują asystenty głosowe: Google Asystent i Amazon. Obsługa głosowa staje się coraz lepsza, a to z powodu stosowania sztucznej inteligencji. Wyszukiwanie informacji staje się coraz skuteczniejsze, ponieważ asystent ma zdolność uczenia się i rozumie kontekst słów. Im więcej wydajemy poleceń, tym jest on „mądrzejszy”, a jego odpowiedzi są bardziej prawidłowe. W tym celu w pilota do telewizora wbudowano mikrofon do komunikacji z odbiornikiem. Po włączeniu przycisku aktywującego mikrofon można wypowiadać hasła do wyszukiwania treści w Internecie lub komendy do obsługi telewizora. W domu można w ten sposób kontrolować pracę wielu urządzeń, co pomaga domownikom w ich obsłudze. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafi odpowiadać głosowo.

Wprowadzane jest też sterowanie głosowe przy pomocy aplikacji na smartfon. Przykładowo aplikacja VIDAA wykorzystuje mikrofon smartfona do wyszukiwania treści czy obsługi funkcji telewizora jak w pilocie.  

2024-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket