Trwała depilacja, jak to działa?

Trwała depilacja,

Urządzenia do trwałej depilacji, nazywane też depilatorami IPL lub HPL, to produkty wzorowane na urządzeniach stosowanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Na szczęście zarówno dla pań, jak i dla panów stworzono modele przystosowane do użytku domowego.

Ich największe zalety to: skuteczność, trwałość efektu i bezbolesność zabiegu. Pamiętajmy, że za tego typu urządzenie trzeba więcej zapłacić – ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na ponad dwóch tysiącach. Płacimy przede wszystkim za skuteczność i długotrwały efekt, który może się utrzymywać nawet do kilku lat – pierwsze zmiany często widać już po pierwszym użyciu. Dlatego warto przyjrzeć się zasadom działania urządzeń do trwałej depilacji, które raz na zawsze rozwiązują problem zbyt szybko odrastających lub wrastających w skórę włosków.

Etapy usuwania włosów

Etapy

IPL – co jest ważne?

Wśród najważniejszych parametrów określających pracę depilatorów są liczba włosków, które obejmuje urządzenie podczas „strzału” (od ok. 20 do nawet 180), oraz powierzchnia skóry (najczęściej kilka lub kilkanaście centymetrów kwadratowych). Jest kilka grup takich urządzeń. Służą one do depilacji różnych partii ciała. Modele obejmujące mniejsze obszary służą do usuwania włosków w miejscach intymnych i pod pachami. Są także modele przeznaczone do depilacji włosków na twarzy – wąsika, brwi itp. Te najmniejsze działają na pojedyncze włoski, dzięki czemu umożliwiają precyzyjną depilację, co w wypadku np. brwi jest bardzo ważne. Depilatory IPL i laserowe wyposażone są w regulację siły wiązki lasera lub światła. W bardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość wyboru trybu pracy oraz częstotliwości emitowania wiązki. Urządzenia te składają się z bazy oraz głowicy z lampą lub emiterem lasera. W bazę wbudowane są wskaźniki wybranej mocy w postaci pojedynczych lampek. Niektóre urządzenia wyposażone są w ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Przy większych modelach spotkać można specjalny kluczyk zabezpieczający. Uruchomienie urządzenia jest możliwe tylko wówczas, kiedy kluczyk umieszczony jest na swoim miejscu. Aby depilacja przebiegała sprawnie, ważne jest, by urządzenie nie wymagało długiego ładowania po każdej emisji. Zaawansowane modele prawie natychmiast regenerują swoją moc i po kilku sekundach gotowe są do powtórnego „strzału”. Na rynku pojawiły się także urządzenia do depilacji IPL, które nie mają bazy i wyglądem przypominają suszarkę do włosów. Są to modele w pełni bezprzewodowe, z zasilaniem akumulatorowym i funkcją szybkiego ładowania, w ciągu np. 1 godziny.

IPL – jak to działa?

IPL –

Jak już wspominaliśmy, IPL wykorzystuje metodę opartą na emisji specjalnych impulsów świetlnych. Impulsy docierają w głąb skóry, nie naruszając naskórka, następnie są absorbowane przez melaninę we włosie i w cebulce. Impulsy przekształcają się tam w energię cieplną i uszkadzają komórki odpowiedzialne za wzrost włosów, które w rezultacie obumierają i wypadają. Cały proces tak naprawdę bazuje na cyklu życia włosa – depilacja IPL działa tylko na te włosy, które są w odpowiedniej fazie. Z racji tego, że szybkość wzrostu włosów jest cechą indywidualną (zależy m.in. od wieku czy metabolizmu), konieczne jest powtarzanie zabiegu w odpowiednich odstępach czasu. Producenci zalecają przeprowadzenie zazwyczaj 8-tygodniowego cyklu zabiegów, a następnie okresowe odświeżanie. Między zabiegami włosy wypadają w sposób naturalny, a proces odrastania zostaje wstrzymany – wypadnięcie może nastąpić po tygodniu lub dwóch. Cykl życia włosa jest trzyetapowy:

  • Faza wzrostu (anangenowa) – to właśnie podczas niej następuje aktywny wzrost włosa z korzenia, a koncentracja melaniny osiąga najwyższy poziom. To ona odpowiada za zabarwienie włosów i to od jej poziomu zależy skuteczność depilacji światłem. Na działanie światła lub lasera podatne są wyłącznie te włosy, które są aktualnie w fazie wzrostu.
  • Faza degradacji lub regresji (katagenowa) – na tym etapie włos przestaje rosnąć, a jego korzeń zaczyna się kurczyć, co poprzedza wypadnięcie włosa. Jest to faza przejściowa, która zwykle trwa 2–3 tygodnie.
  • Faza spoczynku (telegon) – to ostatni etap, w którym dochodzi do oddzielenia włosa od mieszka i wypadnięcie tego pierwszego. Pusty mieszek przechodzi w fazę uśpienia, dopóki nie dojdzie do wzrostu nowego włosa (może to trwać ok. 100 dni).

Jak już wspominaliśmy, urządzenia do trwałej depilacji podgrzewają włos i jego korzeń pod skórą, a skuteczność depilacji zależy głównie od odcienia skóry i koloru włosów – im ciemniejszy kolor włosa, tym więcej światła może on absorbować. Rezultatów nie przyniesie stosowanie urządzenia na włosy siwe lub bardzo jasne, które mają zbyt małą zawartość melaniny. Co ważne, osoby mające ciemniejszy kolor skóry są bardziej narażone na podrażnienia, gdyż ich skóra absorbuje większe ilości światła – dlatego też zaleca się im korzystanie z niskiego poziomu intensywności. W większości wypadków można zauważyć całkowitą redukcję liczby włosów po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania zabiegów. Jednak ważne jest realizowanie pełnego planu zabiegów, aby wszystkie aktywne włosy zostały poddane działaniu urządzenia. Pełny plan zabiegów obejmuje np. trzy zabiegi co 2 tygodnie (na ciało) lub cztery zabiegi (dla kobiet na twarz), później tylko w razie potrzeby. Kilka dni po użyciu urządzenia można zauważyć, że włosy zaczynają wypadać. Może wystąpić pewien ich porost, ale będą one rzadsze, cieńsze i o jaśniejszym kolorze niż włosy oryginalne. Taki odrost jest normalny.

2016-11-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket