Zlewozmywaki-i-armatura-kuchenna-2-20

Fot. Franke

Higieniczność i neutralność zapachowa

Zlewozmywaki ceramiczne charakteryzują się tym, że są antystatyczne, antyalergiczne, neutralne zapachowo i można na nich postawić patelnię rozgrzaną nawet do temperatury 280 °C! Wyślizgnięcie się z rąk garnka lub zsunięcie się noża z deski do krojenia nie spowoduje uszkodzeń komory, ponieważ ceramika kuchenna jest mechanicznie znacznie odporniejsza od ceramiki łazienkowej. Uważać należy jedynie na pokryte ceramiką ostrza noży. Tego rodzaju zlew nie spłowieje od słońca – dlatego bez problemu można go umieścić nawet przy oknie.

Nowoczesne funkcje w bateriach

Wśród dostępnych obecnie na rynku baterii kuchennych można znaleźć wiele wyjątkowych pod względem wzornictwa, a jednocześnie funkcjonalnych modeli. Dziś dla wielu z nas samo dostarczanie wody ciepłej i zimnej to zdecydowanie za mało. Od dłuższego już czasu obracane o 360°, wyciągane, a nawet „kładzione” wylewki także należą do standardu.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w bateriach jest termostat, czyli blokada zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu wody o temperaturze powyżej 38 °C. Ustawienie odpowiedniej temperatury ułatwia też mieszacz. Dzięki niemu nie musimy tracić czasu na każdorazowe ustawianie temperatury. Wystarczy zrobić to raz, a potem tylko podnosić dźwignię. Oszczędzaniu wody sprzyja odpowiedni perlator napowietrzający. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się również głowice z blokadą (hamulcem). Użytkownik może podnieść dźwignię tylko do pewnego momentu – w tym czasie z baterii wypływa ok. 5 – 7 l wody na minutę, dopiero po pokonaniu oporu wypłynie większy strumień. Oszczędzić wodę pomagają również baterie bezdotykowe, które uruchamiają strumień wody wyłącznie wtedy, gdy czujnik wykryje obecność dłoni pod wylewką. Podobną funkcję spełniają baterię, w których można ustawić określony czas wypływu wody, jednak w tym wypadku oszczędność będzie nieco mniejsza, bo zwykle czas wypływu będzie dłuższy niż to konieczne.

Zlewozmywaki-i-armatura-kuchenna-2-23

FRANKE Vital Semi-Pro; ALVEUS Stylux 20; FRANKE Urban; FRANKE Maris MRK 611-62

Ciekawe rozwiązania w bateriach

Popularnym rozwiązaniem w bateriach kuchennych jest ruchoma wylewka. Jest to wylewka, której co prawda nie da się wyciągnąć, ale za to może się obracać w dowolnym kierunku – w prawo lub w lewo. Wylewka ta może mieć możliwość obrotu (najczęściej w szerokim zakresie – od 90° do 360°). Na rynku dostępne są również modele, w których wylewka jest nieruchoma. Przy tego typu baterii trzeba dokładnie dopasować długość wylewki do wielkości zlewozmywaka, ponieważ po zamontowaniu nie można nią manewrować. Nie należy też zapominać o modelach półprofesjonalnych i profesjonalnych. Te określane mianem półprofesjonalnych mają zwykle kształt litery „U”, ale zakończone są ruchomym elementem sprężynowym. Pozwala on na swobodne wyjmowanie i przemieszczanie „kranu” w zależności od potrzeb. Konstrukcje tzw. profesjonalne charakteryzują się natomiast dwoma regulowanymi niezależnie wypływami wody (pierwszy to wypływ standardowy, drugi – sprężynowy). Dużym ułatwieniem w tego typu konstrukcjach jest zainstalowane pokrętło, które umożliwia przełączanie strumienia wody z ciągłego na prysznicowy i odwrotnie.

Bateria kuchenna z filtrem

Takie rozwiązanie jest niejako połączeniem filtra montowanego na kran oraz filtra podzlewozmywakowego. Ta swego rodzaju hybryda stała się bardzo popularna z uwagi na łatwy montaż, dużą dostępność produktów, a także wszechstronność w zakresie użytkowania. Zwłaszcza ostatni parametr jest bardzo ciekawy, ponieważ bateria z filtrem wody, w zależności od modelu, nie tylko poprawia smak, zapach oraz jakość wody wypływającej z kranu w domu czy mieszkaniu, ale dodatkowo może ją mineralizować lub uzdatniać. To za sprawą dodatkowych filtrów, jakie mogą zostać zastosowane, gdzie w miejsce klasycznego filtra węglowego montowany jest filtr mineralizujący lub magnezowy. Jakość wody uzyskanej przy tego rodzaju filtracji można porównać do wody mineralnej dostępnej w sklepie, czyli takiej, która dodatkowo dostarcza cennych minerałów i pierwiastków. To najbardziej kosztowne ze wspomnianych rozwiązań domowej filtracji wody, niemniej należy to traktować jako inwestycję, która bardzo szybko się zwróci.

Zlewozmywaki-i-armatura-kuchenna-2-25

Fot. Franke

Stylowe baterie granitowe

Określając baterię jako „granitową”, mamy na myśli nie jej zewnętrzną powłokę, która przypomina granit, a w praktyce wykonana jest z kompozytu, podobnie jak ma to miejsce w zlewozmywakach. Niektóre modele niemal w całości wyglądają jak granitowe, a niektóre mają w swojej konstrukcji zaledwie granitowe akcenty (np. u podstawy). O tym, że są to modele stylizowane na granitowe, świadczy nazewnictwo stosowane przez niektórych producentów. Na przykład firma Blanco wygląd swoich „granitowych” baterii określa mianem Silgranit-Look (silgranit to kompozyt stosowany przez tego producenta w zlewozmywakach). Tego typu baterie mogą być doskonałym uzupełnieniem zlewu nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale przede wszystkim wzorniczym.

Baterie stalowe, czyli jakie?

Baterie stalowe to takie, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Popularność tego materiału wiąże się nie tylko z odpornością na korozję, ale także z dużą podatnością na obróbkę plastyczną oraz spawanie. Takie właściwości pozwalają na uzyskanie różnorodnych form i kształtów, a także ostrych krawędzi. Możliwe jest również tworzenie optycznie niewidocznych połączeń spawanych. Ponadto stal AISI 304 jest chemicznie obojętna w kontakcie z żywnością i różnorodnymi detergentami. Z uwagi na tę cechę jest stosowana do produkcji sprzętów gospodarstwa domowego. Ponieważ w tej grupie jest wiele rozmaitych modeli, charakteryzujących się różnymi wielkościami, fakturami oraz kształtami, można je dobrać zarówno do kuchni tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a nawet utrzymanych w stylu rustykalnym.

Czyszczenie baterii stalowych

Właściwości i parametry użytkowe stali szlachetnej sprawiają, że wykonane z niej baterie kuchenne służą przez lata. Mimo to warto wybierać produkty, których jakość potwierdzona jest gwarancją renomowanych, wyspecjalizowanych w tym segmencie producentów. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja armatury kuchennej. W wypadku modeli stalowych czyszczenie powinno opierać się na przemywaniu wodą z płynem do mycia naczyń. Wiele firm oferuje również własne mleczka i pasty, z których warto korzystać, zwłaszcza przy większych zabrudzeniach. Należy przy tym stosować miękkie gąbki lub szmatki, a baterię powinno się myć po każdym użyciu, po czym należy wytrzeć ją do sucha, by zapobiec powstawaniu plam i osadzaniu się osadu wapiennego na jej powierzchni. Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na wykończenie stali nierdzewnej. Modele polerowane należy czyścić z większą starannością, aby zapobiec porysowaniu powierzchni. Z kolei baterie wykończone teksturą lub matowe są bardziej odporne na zarysowania. Wybór wykończenia będzie również determinowany ogólną aranżacją przestrzeni kuchennej.  

2024-08-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket